Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Zlaté akcie půjdou do starého železa

11.8.2005 12:34
Autor: 

Podle zprávy Evropské komise („Komise“), která byla zveřejněna 22. července 2005, dosáhly členské státy Evropské unie značného pokroku ve snížení vlivu státu v privatizovaných státních podnicích, který je označován jako tzv. právo ze zlaté akcie. K tomu přispěl i průlomový rozsudek Evropského soudního dvora („ESD“) z května 2003, ve kterém ESD rozhodl, že Španělsko a Velká Británie nejsou oprávněny držet minoritní zlaté akcie v privatizovaných společnostech, které jim umožňovaly vetovat klíčová rozhodnutí společností.

Zlaté akcie umožňují vládě rozhodovat o podnikových strategiích v bývalých státních podnicích, zasahovat do prodeje jejich majetku nebo vetovat usnesení valných hromad. Zlaté akcie zavedla též česká vláda v rámci privatizace začátkem devadesátých let. Jejich bližší úprava je zakotvena ve stanovách u společností založených Fondem národního majetku nebo Pozemkovým fondem ČR. Pouze tyto instituce mohou vykonávat práva spojená se zlatou akcií, a v případě jejího převodu na jinou osobu zvláštní práva s ní spojená zanikají. V každé společnosti mají zlaté akcie jiný význam - např. mají zabránit změně obchodní firmy společnosti, přenesení sídla společnosti do zahraničí či změně jejího výrobního programu. Jak již bylo uvedeno výše, nejde přitom o českou specialitu, neboť v západní Evropě si touto cestou v padesátých či šedesátých letech státy zajišťovaly kontrolu nad určitými oblastmi. V poslední době ale ztrácejí zlaté akcie význam, státy si podle Komise raději udržují kontrolu nad svým „rodinným stříbrem“ pomocí regulačních opatření, než na základě zlatých akcií.

Až na určité výjimky nemohou být zvláštní práva členských států podle Komise nadále tolerována, protože brání volnému pohybu kapitálu podle článků 56-60 Smlouvy o Evropském společenství („Smlouva o ES“). Porušení Smlouvy o ES vidí v uplatňování práv ze zlatých akcií i ESD, který ve výše uvedeném rozsudku zaujal stanovisko, že omezení ve volném pohybu kapitálu mohou být ospravedlněny jenom v těch společnostech, které byly původně ve státních rukou a následně byly privatizovány a současně poskytují veřejné služby. Avšak tato omezení nesmí činit rozdíly mezi příslušníky jednotlivých členských států a musí být přiměřená. ESD dále považuje tato omezení za legitimní jen v tom případě, kdy je umožněn soudní přezkum vetování rozhodnutí valných hromad na základě práva ze zlaté akcie.

Osud zlatých akcií je však zpečetěn také v České republice. Budou zrušeny na základě zákona č. 178/2005 Sb. o zrušení Fondu národního majetku, a to s účinností od 1. ledna 2006.

Bystrík Bugan

Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data