Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Optimističtější prognózy, menší daňové příjmy aneb čerstvé zprávy z křišťálové koule ministerstva financí

Optimističtější prognózy, menší daňové příjmy aneb čerstvé zprávy z křišťálové koule ministerstva financí

27.04.2005 15:55
Autor: David Marek

Odhady ministerstva financí tradičně nevybočují z řady ostatních odhadů. Zvýšení odhadu růstu HDP z 3,8 % na 4,0 % nelze považovat za významné vzhledem k chybě, která je při odhadování tohoto ukazatele obvyklá. Rizikovým faktorem této predikce jsou aktuální zprávy z Německa. Včera šest nejvýznamnějších ekonomických institutů v Německu snížilo odhad letošního růstu HDP ve své vlasti z 1,5 % na pouhých 0,7 %. Značný optimismus provází výhled vývoje HDP v následujících letech zpracovaný až do roku 2008, který počítá, že se hospodářský růst trvale nad čtyřmi procenty. Při žádoucím reformování výdajů veřejných rozpočtů (viz horké téma škrtů ve výši 70 mld. Kč) a pozvolném růstu úrokových sazeb od příštího roku jsou rizika tohoto odhadu spíše směrem dolů.

Skepse ubralo ministerstvo financí také u odhadu zaměstnanosti. Lednová predikce počítala s poklesem o 0,2 %, nyní očekává stejně velkou změnu jen s opačným znaménkem. Zde by mohla být i mírně vyšší hodnota, aniž by bylo možné odhad podrobit kritice z nadsazování tohoto ukazatele, jež je klíčový pro vývoj příjmů i výdajů státního rozpočtu.

Reálnější hodnoty se dočkal odhad průměrné inflace v letošním roce. Předchozí odhad 2,8 % byl ve světle vývoje cenové hladiny v posledních měsících již značně nereálný. Aktuální odhad na úrovni 1,8 % přesně odpovídá naší prognóze.

Po zásluze se příznivější hodnoty dočkal také odhad schodku běžného účtu platební bilance. Ten klesl z 5,9 % HDP na 5,0 % HDP. Náš odhad dokonce zní na 4,2 % HDP. Důvodem rozdílu je predikce vývoje bilance výnosu. U odhadu obchodní bilance se nyní objevila nula, zatímco v lednu ministerstvo financí počítalo s dvacetimiliardovým schodkem.

Ve světle zvýšení odhadu růstu HDP a optimističtějšího pohledu na trh práce je zajímavý mírný pokles očekávaných daňových příjmů, konkrétně daně z příjmu fyzických osob a daně z přidané hodnoty. Nicméně optimismus v podobě nižšího odhadu rozpočtových výdajů vedl ke snížení predikce schodku veřejných rozpočtů z 4,1 % na 3,9 % (bez čistých půjček a dotací transformačním institucím). Stále to ovšem představuje zhoršení o více než jeden procentní bod ve srovnání s loňským rokem. Budiž prognóze ministerstva financí ke cti, že jasně ukazuje na potřebu zahájení skutečné reformy veřejných rozpočtů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Charles Schwab Corp/The (12/20 Q4)
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
12:45PNC Financial Services Group Inc/The (12/20 Q4)
13:00JPMorgan Chase & Co (12/20 Q4)
14:00Citigroup Inc (12/20 Q4)
14:00Wells Fargo & Co (12/20 Q4)
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university