Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Opětovná změna pravidel v boji proti praní špinavých peněz

Opětovná změna pravidel v boji proti praní špinavých peněz

31.03.2005 12:29
Autor: 

Dnem 1. září 2004 nabyla účinnosti novela zákona č. 61/1996 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti (tzv. zákon o praní špinavých peněz, dále jen „zákon“). Ačkoliv přijatá úprava zřejmě plní svůj základní účel, zákonodárci na základě dosavadních aplikačních zkušeností usoudili, že je nutno provést určité dílčí úpravy. Dne 24. března 2005 totiž Poslanecká sněmovna posunula do druhého čtení poslanecký návrh novely zákona, který navrhuje upřesnění zejména těch ustanovení dosavadního zákona v oblasti opatření proti praní špinavých peněz, která stanovují povinnosti osob poskytujících právní služby, tedy advokátů a v odpovídajícím rozsahu i notářů.

Navrhuje se zejména přesnější vymezení postavení advokátů a notářů a jejich profesních stavovských organizací tak, aby při respektování všech zákonem stanovených povinností byla zároveň zachována nezbytná nezávislost při poskytování právních služeb. Navrhované změny byly již v březnu loňského roku předmětem senátorského pozměňovacího návrhu k tehdy projednávané a schválené novele zákona. Jelikož se změny navrhované v novele nejvíce dotýkají advokátů a notářů, byly předem projednány se zástupci České advokátní komory („ČAK“) a Notářské komory ČR.

Dle dosavadního textu zákona v případě, že advokát zjistí podezřelý obchod nebo jakoukoli jinou skutečnost, která by mohla podezřelému obchodu nasvědčovat, měl by plnit oznamovací povinnost vůči ČAK. ČAK zajistí, aby oznámení mělo náležitosti ve smyslu zákona, může se k jeho obsahu vyjádřit a s tímto vyjádřením postoupí oznámení Ministerstvu financí. Advokát a ČAK přitom postupují tak, aby oznámení bylo ministerstvu doručeno nejpozději do pěti kalendářních dnů od zjištění obchodu. Novela zákona navrhuje obdobný postup i pro případ notářů a zároveň prodlužuje lhůtu až na sedm dní.

Navrhované znění novely zákona dále vyjímá advokáty a notáře z kontrolní pravomoci Ministerstva financí, pokud jde o plnění povinností vyplývajících ze zákona. Dohled nad dodržováním povinností stanovených zákonem advokáty by měla vykonávat výhradně kontrolní rada ČAK. U notářů by dohled nad jejich činností měly upravit ustanovení notářského řádu. Jestliže by tedy ministerstvo zjistilo, že povinnosti uložené zákonem porušil nebo nesplnil advokát nebo notář, dalo by podnět k zahájení kárného řízení příslušnému stavovskému orgánu, který by následně posoudil charakter porušení povinnosti.

Bez ohledu na další úspěch této novely v rámci legislativního procesu je nutno zmínit, že vláda projevila s navrhovanými změnami nesouhlas, protože se domnívá, že by změny v oznamovací povinnosti vůči státním orgánům znamenaly návrat do stavu před 1. zářím 2004, kdy advokáti tuto povinnost vůbec neměli.

Vláda na závěr svého odmítavého stanoviska ohledně nespokojenosti ČAK s dosavadní právní úpravou připomíná, že orgány EU v současné době projednávají návrh tzv. „třetí směrnice ES proti praní peněz (a financování terorismu)“, která má nahradit dosavadní směrnici. Její schválení lze předpokládat někdy v prvním pololetí roku 2005. Do přípravných prací na transpozici směrnice do českého právního řádu vláda slibuje zapojit i profesní komory advokátů a notářů. Uvidíme tedy, jaký kurs legislativa na poli opatření proti praní špinavých peněz dále nabere.

Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data