Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Ceny a nezaměstnanost v listopadu: podzimní letargie

    Ceny a nezaměstnanost v listopadu: podzimní letargie

    07.12.2004 14:57
    Autor: 

    Zítra Český statistický úřad zítra zveřejní údaje o spotřebitelských cenách v listopadu. Ve stejný okamžik skončí embargo na informace o nezaměstnanosti poskytované ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle našich odhadů se cenová hladina ani míra nezaměstnanosti nepohnuly ani o píď.

    Cenové pohyby v jednotlivých skupinách byly v listopadu patrně poměrně malé. Směrem dolů tlačily inflaci klesající ceny benzínů. Natural 95 zlevnil o dvě procenta z 27,97 Kč/litr na 27,40 Kč/litr. Motorová nafta naopak o 40 haléřů na litr podražila, ale její zastoupení ve spotřebním koši je podstatně nižší. Mírně vzhůru se pravděpodobně pohnuly ceny konfekce a obuvi. Otazník visí nad cenami potravin. Týdenní průzkumy cen potravin naznačují, že by u této části spotřebního koše mělo být znaménko minus. Totéž ovšem indikovaly i v předchozím měsíci a ceny potravin v indexu spotřebitelských cen nakonec stagnovaly. Podle dnešního zápisu z jednání bankovní rady se nechala zmást i centrální banka. Protichůdnou indikaci dále přináší zvýšení indexu cen zemědělských výrobců v říjnu.

    Celková cenová hladina podle našeho odhadu v listopadu stagnovala. Meziroční inflace by se měla snížit z 3,5 % na 3,0 %, neboť letos se neopakovala loňská sucha vedoucí k rychlému růstu potravin, ani se nerušily desetníky a dvacetníky jako loni na konci října.

    Míra nezaměstnanosti patrně v listopadu setrvala na 8,9 %. Co se týče sezónnosti jsou si říjen a listopad velmi podobnými měsíci. Na jedné straně v evidenci úřadů práce ještě ubývá čerstvých absolventů škol, zároveň ale začíná působit pokles počtu pracovních míst v odvětvích s výrazně sezónním charakterem produkce. V listopadu se tyto dvě tendence zhruba kompenzují. V prosinci a lednu jednoznačně převáží negativní sezónnost a míra nezaměstnanosti se podle původní metodiky opět přehoupne přes deset procent.

    David Marek, Patria Online


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    27.07.2026
    12:10Přerušení bojů v Íránu dodalo trhům optimismus do začátku týdne  
    11:43Podnikatelská nálada v Německu se v červenci opět zlepšila, uvedl institut Ifo
    11:04Invesco: Zlato zažilo nejhorší čtvrtletí za více než dekádu. To ale nemusí znamenat konec býčího příběhu
    10:30Shein se propadl do ztráty. Trumpova cla zasáhla byznys levné módy před vstupem na burzu
    9:14Rozbřesk: Rok od podepsání obchodního příměří připomínají transatlantické obchodní vztahy mexickou telenovelu
    8:58Čínský čipový gigant CXMT při burzovním debutu vystřelil přes 500 %. Překonal i největší banku země
    8:53ČEZ chystá nové větrné parky, Nvidia možná podpoří OpenAI  
    6:07Chanos: Energie je dostatek, do bodu přehodnocení AI investic se dostaneme během 12 měsíců
    26.07.2026
    15:19Nastává opět základní investiční chyba?
    8:45Víkendář: Fed by měl reagovat na ropné šoky, USA od nich nejsou úplně izolovány
    25.07.2026
    15:15Chanos: Spekulace a rostoucí nabídka nových akcií nejsou pro trh dobrým znamením
    8:38Víkendář: Světová ekonomika a klíčová místa v mořích a oceánech
    24.07.2026
    22:00Závěr týdne a další propad technologií  
    17:27Malá finská společnost a velké vlny na trzích
    16:34Chceme suverenitu a místní výrobu, slyší americké zbrojovky od vlád v Evropě
    16:27Výnos desetiletých dluhopisů míří k 4,7 %. Riziková prémie roste
    15:22Ruská centrální banka snížila základní úrok o čtvrt bodu na 14 procent
    15:03Šéf JPMorgan varuje trhy: Rizika jsou pravděpodobně větší, než si ostatní myslí
    13:25Intel překvapil nejsilnějším růstem za 15 let. Teď musí dokázat, že zakázková výroba není jen interní příběh  
    12:10Evropským akciím pomáhá levnější ropa, celkový obrázek však optimismu nenahrává  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
    14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m