Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Nejúspěšnější investice private equity fondů v ČR - Část II.

24.11.2004 16:06
Autor: 

Hlavní finanční parametry transakce
V návaznosti na předchozí úvod do 6 vybraných úspěšných akvizic českých společností finančními investory bychom v této části chtěli shrnout vybrané finanční parametry těchto transakcí z pohledu výnosnosti finančního investora. Z těchto transakcí dosáhl nejlepšího výsledku fond DBG, který prodal svůj podíl v Czech On Line s téměř neuvěřitelným výnosem (31násobek vložené částky), avšak díky této jedinečnosti jej bohužel nelze považovat za etalon obvyklé výnosnosti finančních investorů. Za takovou hranici lze podle našeho názoru považovat spíše výnos investice do Keravitu a Zentivy, tj. IRR (k dnešnímu dni) okolo 30 %, ostatní dvě investice - Mineral a GZ Digital Media, dosáhly lepší výnosnosti. Úspěšnost fondu však není tvořena úspěšností jedné investice, nýbrž všech jeho investic, přičemž obecné pravidlo říká, že 1/3 investic skončí ztrátou, 1/3 s minimálním až nulovým výnosem a 1/3 investic je dostatečně zisková, aby všechny investice v průměru přinesly očekávaný výnos. Zisková 1/3 investic by tedy měla dosáhnout výrazně nadprůměrného výnosu. V zemích s kulturou podnikatelského rizika a vysoce rozvinutými kapitálovými trhy, jako je především USA, je poměr ztrátových a vysoce ziskových investic ještě podstatně vyšší vzhledem k tomu, že úspěšné investice mohou při prodeji formou IPO (primární emise na akciové trhy) přinést zhodnocení v řádu mnoha set procent. Naopak dle zkušeností z českého trhu mívají privátní investoři sklon k větší opatrnosti.

Z výše uvedeného vyplývá, že private-equity fondy se při snaze maximalizovat zisk ze svého portfolia soustředí zejména na podporu co nejrychlejšího růstu svých úspěšných investic. Velkou výhodou této formy financování je tedy to, že pokud je společnost úspěšná v realizaci svého podnikatelského záměru, nebývá pro ni problém získat od investora velmi rychle prostředky pro další rozvoj.

Převážná většina akvizic finančním investorem je financována kombinací vlastních a cizích zdrojů, případně i mezaninového financování, standardně v poměru 30 % - 70 %. Struktura se liší transakci od transakce v závislosti na jejích podmínkách. Pro investora je nejdůležitější výnosnost vlastních zdrojů, a proto se snaží maximalizovat výši zadlužení (cizí zdroje jsou „levnější“ vzhledem k daňové výhodnosti úroků a nižšímu výnosu požadovanému bankami ve srovnání s obvyklým výnosem požadovaným akcionáři), aby dosáhl co nejlepšího efektu.

Kromě tohoto faktoru, jehož efekt z níže uvedených příkladů bohužel nelze odvodit, ovlivňuje investorovu výnosnost mnohem více rozdíl mezi prodejní a kupní cenou, která je determinována zejména:

* Zlepšením stavu společnosti mezi těmito dvěmi událostmi - restrukturalizace, uvedení nových výrobků na nové trhy apod. Z uvedených společností nejlepšího výsledku v tomto ohledu pravděpodobně dosáhly Zentiva a GZ Digital Media.

* Poptávkou po společnosti na trhu – dobrým příkladem je Czech On Line, který byl prodán těsně za vrcholem internetového boomu.

* Výší kupní ceny – typicky bývá nejvýhodnější, pokud finanční investor koupí tzv. distressed assets (firmu ve finanční tíži, případně již v konkursu), např. Keravit a Minerál.

* Výší prodejní ceny – kromě výše uvedeného ji také ovlivňuje správná strukturace prodejního procesu, zejména jeho profesionální vedení investiční bankou, a konkurenční i transparentní prostředí procesu – zde se počítá především se zájmem strategických investorů z oboru, jimž je prodávána již „vyčištěná“ či „restrukturalizovaná“ společnost s parametry, jež jsou pro strategického investora výhodně nastavené (vylepšená pozice na trhu, nákladová průhlednost a optimalizace, společnost soustředěná na hlavní obor podnikání apod.)

Následující tabulka uvádí pohled na prezentované společnosti a jejich hodnocení z hlediska výše uvedených čtyř hlavních parametrů:(pokračování zítra)

Tomáš Klápště, Corporate Finance, Patria Finance

První článek z této série naleznete ZDE

Zdroje: ČTK, Studie European Venture Private Equity & Venture Capital Association (EVCA) „Central & Eastern European Success Stories“, říjen 2004, ČNB (směnné kursy)

Série tří článků, které jsou publikovány tento týden, přináší srovnání šesti vybraných společností v Čechách, do kterých vstoupil finanční investor (Private Equity fond).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.03.2021
22:04Doba se otáčí, finance vzkvétají a technologie trpí  
18:07Volkswagen v zásadním bodu valuace...a jeho CEO tweetuje
17:29Strmý nárůst výnosů už akcie neunesly, ropa stoupá  
17:22Reálné sazby implikují pokles valuací. Zachrání trh zisky?
16:21Německá centrální banka poprvé od roku 1979 rozpočtu nepřispěje
16:03Ministr: Britská ekonomika se vzpamatuje dříve, než se čekalo
15:45Čínské zaostření na možné bubliny je pro akciové trhy varovným znamením
14:41MF dnes prodalo při velkém zájmu dluhopisy za 25 miliard korun
14:26Havlíček: Textace tendru na nový blok Dukovan bude během několika týdnů
13:54Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů za rok 2020? - druhá část
13:37Reuters: OPEC+ zvažuje, že těžbu ropy zatím nezvýší
13:17Veeva reportuje konzervativní výhled (komentář analytika)  
12:48Komentář: Avast překonal náš odhad pro výsledek EBITDA a čistý příjem  
11:50IHS: Eurozóna je téměř jistě v recesi, aktivita dál klesá
11:01Reuters: Drobní investoři dál riskují a dělají z akcií SPAC řešeto
10:48Další obrat akcií přináší růst, výnosy však míří rychle nahoru  
9:59Vesmírná společnost SpaceX postaví závod v Texasu
9:06Rozbřesk: Největší propad ekonomiky v novodobé historii
8:55Avast mírně zvýšil tržby, ropa čeká na zasedání OPEC a futures se zelenají  
8:44Šéf Disney: Přístup diváků k novým filmům se asi navždy změnil

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Dialog Semiconductor PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
0:00Dollar Tree Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
0:00Kuehne + Nagel International AG (12/20 Q4)
0:00Marvell Technology Group Ltd (01/21 Q4, Aft-mkt)
0:00Okta Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
0:00PL - Jednání NBP, základní sazba
0:00Shop Apotheke Europe NV (12/20 Q4, Bef-mkt)
0:00Snowflake Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
0:00Splunk Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
0:00Vivendi SE (12/20 Q4, Aft-mkt)
8:30Stellantis NV (12/20 Q4)
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách