Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Nejúspěšnější investice private equity fondů v ČR - Část II.

24.11.2004 16:06
Autor: 

Hlavní finanční parametry transakce
V návaznosti na předchozí úvod do 6 vybraných úspěšných akvizic českých společností finančními investory bychom v této části chtěli shrnout vybrané finanční parametry těchto transakcí z pohledu výnosnosti finančního investora. Z těchto transakcí dosáhl nejlepšího výsledku fond DBG, který prodal svůj podíl v Czech On Line s téměř neuvěřitelným výnosem (31násobek vložené částky), avšak díky této jedinečnosti jej bohužel nelze považovat za etalon obvyklé výnosnosti finančních investorů. Za takovou hranici lze podle našeho názoru považovat spíše výnos investice do Keravitu a Zentivy, tj. IRR (k dnešnímu dni) okolo 30 %, ostatní dvě investice - Mineral a GZ Digital Media, dosáhly lepší výnosnosti. Úspěšnost fondu však není tvořena úspěšností jedné investice, nýbrž všech jeho investic, přičemž obecné pravidlo říká, že 1/3 investic skončí ztrátou, 1/3 s minimálním až nulovým výnosem a 1/3 investic je dostatečně zisková, aby všechny investice v průměru přinesly očekávaný výnos. Zisková 1/3 investic by tedy měla dosáhnout výrazně nadprůměrného výnosu. V zemích s kulturou podnikatelského rizika a vysoce rozvinutými kapitálovými trhy, jako je především USA, je poměr ztrátových a vysoce ziskových investic ještě podstatně vyšší vzhledem k tomu, že úspěšné investice mohou při prodeji formou IPO (primární emise na akciové trhy) přinést zhodnocení v řádu mnoha set procent. Naopak dle zkušeností z českého trhu mívají privátní investoři sklon k větší opatrnosti.

Z výše uvedeného vyplývá, že private-equity fondy se při snaze maximalizovat zisk ze svého portfolia soustředí zejména na podporu co nejrychlejšího růstu svých úspěšných investic. Velkou výhodou této formy financování je tedy to, že pokud je společnost úspěšná v realizaci svého podnikatelského záměru, nebývá pro ni problém získat od investora velmi rychle prostředky pro další rozvoj.

Převážná většina akvizic finančním investorem je financována kombinací vlastních a cizích zdrojů, případně i mezaninového financování, standardně v poměru 30 % - 70 %. Struktura se liší transakci od transakce v závislosti na jejích podmínkách. Pro investora je nejdůležitější výnosnost vlastních zdrojů, a proto se snaží maximalizovat výši zadlužení (cizí zdroje jsou „levnější“ vzhledem k daňové výhodnosti úroků a nižšímu výnosu požadovanému bankami ve srovnání s obvyklým výnosem požadovaným akcionáři), aby dosáhl co nejlepšího efektu.

Kromě tohoto faktoru, jehož efekt z níže uvedených příkladů bohužel nelze odvodit, ovlivňuje investorovu výnosnost mnohem více rozdíl mezi prodejní a kupní cenou, která je determinována zejména:

* Zlepšením stavu společnosti mezi těmito dvěmi událostmi - restrukturalizace, uvedení nových výrobků na nové trhy apod. Z uvedených společností nejlepšího výsledku v tomto ohledu pravděpodobně dosáhly Zentiva a GZ Digital Media.

* Poptávkou po společnosti na trhu – dobrým příkladem je Czech On Line, který byl prodán těsně za vrcholem internetového boomu.

* Výší kupní ceny – typicky bývá nejvýhodnější, pokud finanční investor koupí tzv. distressed assets (firmu ve finanční tíži, případně již v konkursu), např. Keravit a Minerál.

* Výší prodejní ceny – kromě výše uvedeného ji také ovlivňuje správná strukturace prodejního procesu, zejména jeho profesionální vedení investiční bankou, a konkurenční i transparentní prostředí procesu – zde se počítá především se zájmem strategických investorů z oboru, jimž je prodávána již „vyčištěná“ či „restrukturalizovaná“ společnost s parametry, jež jsou pro strategického investora výhodně nastavené (vylepšená pozice na trhu, nákladová průhlednost a optimalizace, společnost soustředěná na hlavní obor podnikání apod.)

Následující tabulka uvádí pohled na prezentované společnosti a jejich hodnocení z hlediska výše uvedených čtyř hlavních parametrů:(pokračování zítra)

Tomáš Klápště, Corporate Finance, Patria Finance

První článek z této série naleznete ZDE

Zdroje: ČTK, Studie European Venture Private Equity & Venture Capital Association (EVCA) „Central & Eastern European Success Stories“, říjen 2004, ČNB (směnné kursy)

Série tří článků, které jsou publikovány tento týden, přináší srovnání šesti vybraných společností v Čechách, do kterých vstoupil finanční investor (Private Equity fond).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.12.2018
13:06Nálada mezi německými investory překvapila. ZEW ale varuje před koncem roku
12:46Trhy obracejí vzhůru, pomáhá naděje na jednání Číny s USA  
12:42Zpověď zklamaného bitcoinového nadšence a pokrytectví jeho kolegů
10:50Shiller: Probíhá jeden z největších realitních boomů v historii, donekonečna trvat nebude
10:23Pražská burza je ráno v Evropě červeným ostrovem  
9:13Rozbřesk: Česká inflace předčasně na cíli
8:58Evropa navazuje na současný optimismus, futures se zelenají  
8:33Macron po protestech avizoval daňové úlevy i zvýšení mezd
5:42Francouzi vyšli do ulic, chtějí nižší daně. Ignorují ale ekonomickou realitu
10.12.2018
22:02Wall Street odrazila minima
17:34Potopí akcie nakonec ropa?
17:18Po slabém začátku dne se situace na trzích dál zhoršuje. Koruna je ovšem stabilní  
17:14Pesimismus posílá evropské trhy dolů  
16:27Čínské dovozy komodit klesají, poukazují na slabou ekonomiku
15:37Mayová se rozhodla odložit hlasování parlamentu o brexitu
15:35Macron se radí s partnery, žluté vesty pokračují v blokádách
14:42Hypoteční banka, a.s. - Zveřejňuje emisní dodatek a oznámení o úrokových sazbách HB VAR2023 ISIN CZ0002006000
14:37Huawei a snaha udržet si technologickou dominanci
12:40Negativní tlak v Evropě povoluje, řada hrozeb však trvá. Libra nervózní před hlasováním  
12:03Týdenní výhled: Šíří se strach z pomalejšího hospodářského růstu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Průměrná týdenní mzda za 3M, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - PPI, m/m