Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Devizové rezervy prudce rostou aneb privatizační rizika

Devizové rezervy prudce rostou aneb privatizační rizika

7.6.2002 12:10
Autor: 

Dnes zveřejnila Česká národní banka údaje o devizových rezervách ke konci května. Objem devizových rezerv vzrostl na 20,4 mld. USD (21,7 mld EUR, 660 421 mil. Kč). Na konci dubna přitom objem devizových rezerv činil 16,3 mld. USD (18 mld. EUR, 550 565 mil. Kč). Příčinou výrazného zvýšení devizových rezerv je převod platby za Transgas německou společností RWE Gas na účty devizových rezerv ČNB.

Centrální banka v následujících měsících splatí svůj "dluh" vůči vládě emisí korunových prostředků a jejich uložením na účet FNM. Celá operace, která má zabránit konverzi devizových privatizačních příjmů na devizovém trhu, si tedy vyžádá zvýšení peněžní zásoby, pokud ovšem ČNB nepřistoupí ke sterilizačním opatřením, jež by stáhly dodatečnou korunovou likviditu z peněžního trhu. Pokud by se tak stalo, došlo by k efektu "vytlačování" soukromých finančních zdrojů vládními financemi. Stahováním peněžní zásoby přes poukázky ČNB by došlo k poklesu peněžní zásoby v soukromém sektoru a tedy i k poklesu prostředků, jež by banky mohly použít k úvěrové emisi podporující oživení domácí ekonomiky. Tento řetězec ekonomických úvah je sice jen teoretický, ale ukazuje, že privatizace v masovém měřítku může být z pohledu makroekonomické stability riskantní záležitostí. Jak uniknout rizikům pokračování stagnace úvěrové emise nebo inflace? Cesta je jen jedna: zodpovědná vláda. Pokud by se vláda zavázala k uložení privatizačních výnosů na budoucí mimořádné výdaje nebo jejich pozvolné rozpouštění nebo uhrazení závazků z minulosti (ztráty ČKA), mohla by centrální banka ponechat dodatečné zvýšení peněžní zásoby nesterilizované (samozřejmě za podmínky, že vláda "nezmrazí" tyto prostředky v některé z komerčních bank či sama neroztočí úvěrovou emisi).

A co kdyby se vláda rozhodla privatizační příjmy "roztočit"? Důsledkem by byly vyšší úrokové sazby, které by měly udržet hospodářský růst na uzdě. Problém je v tom, že by takový hospodářský růst byl založen na spotřebě vlády, případně spotřebě domácností (pokud by "roztočení" znamenalo štědrou sociální politiku) při stagnaci či nevýrazném růstu investic. Takový růst však zpravidla dlouho nevydrží...

David Marek

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • úvěrové emise
  7.6.2002 13:23

  Není mi zcela jasné, proč by doąlo ke sniľení prostředků pouľitelných k úvěrovým emisím? Kdyby ČNB přistoupila ke sterilizaci.
  Jarek Kubal
  • snížení prostředků použitelných pro sterilizace
   7.6.2002 17:15

   domnívám se, že by k tomu doslo, protože by ČNB vydala repa, do kterych by banky investovaly a mely tak mene prostředků na projekty soukromeho sektoru
   Jarp
 • rezervy
  7.6.2002 13:07

  Dobrý den. Jste si jistý, že 20,4 mil. USD je identické s 660 421 mil. Kč? Domnívám se, že devizové rezervy jste měl uvést v miliardách, 20 miliónů dolarů je na centrální banku dost málo.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data