Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna pod vlivem protichůdných ekonomických zpráv ztrácí na 31,80 Kč/EUR, dolar padá v obavách o zahraniční obchod!

Koruna pod vlivem protichůdných ekonomických zpráv ztrácí na 31,80 Kč/EUR, dolar padá v obavách o zahraniční obchod!

10.9.2004 11:16
Autor: 

Koruna klesá na 31,80 Kč za euro pod tíhou negativních zpráv v podobě červencové platební bilance. Růst HDP už ve druhém čtvrtletí překonal hranici 4 %, zpráva však možná kvůli nejasné statistice zůstává jaksi v pozadí. Americký dolar padá k euru na 1,2225 USD/EUR, díky tomu koruna roste na 26,00 Kč/USD.

Česká ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí o 4,1 %, oznámil ráno Český statistický úřad. Znamená to, že se naplňují velmi optimistické jarní projekce ČNB? Pokud ano, mohlo by pokračovat nastartované tempo zvyšování úrokových sazeb, což by byl růstový impuls pro korunu. Statistika HDP ale prochází s odstupem času výraznými revizemi a úpravami (například blíže neidentifikovaná položka bilanční rozdíl má pro procentuální růst zásadní význam). Očekával se růst HDP o 3,6 %, proto koruna v úvodu dnešní seance reagovala posílením na 31,73 Kč/EUR.

V 10:00 hodin ČNB zveřejnila měsíční statistiku platební bilance. Běžný účet v červenci propadl do schodku 32,2 miliard korun kvůli výplatě dividend (21,1 mld. Kč) do zahraničí. Koruna zareagovala poklesem na 31,81 Kč/EUR. Je zřejmé, že je domácí devizový trh pod vlivem kapitálových toků, spíše než toků obchodní povahy. Ukazatele reálné ekonomiky (průmyslová výroba, HDP, obchodní bilance) sice poskytují české měně určitou fundamentální oporu, odliv kapitálu související s životním cyklem zahraničních investic působí opačným směrem.

Koruna se také pohybuje společně se zbytkem středoevropského regionu. Maďarský forint ani v závěru týdne ze sebe nesetřásl hrozby plynoucí z populistické fiskální politiky a oslabuje na 250,6 HUF/EUR. Dolů v tomto okamžiku směřuje i zlotý a slovenská koruna. Naše měna by měla zůstat v pásmu 31,65 až 31,85 Kč/EUR, ze kterého nevybočila od začátku září.

Dolar k euru padá v rámci evropské dopolední seance na 1,2225 USD/EUR. Sentiment naprosto otočil projev Alana Greenspana. Včerejší údaje o počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti byly příjemným překvapením, přesto se dolar nedokázal vypnout k lepším výkonům, což značí, že investoři nejsou ochotni znovu nakupovat americkou měnu.

Yellen z Fedu včera naznačil, že k vylepšení americké obchodní bilance je třeba slabší dolar. Právě dnes bude zveřejněna informace o červencové obchodní bilanci (očekává se schodek 51,5 mld. USD), dále index PPI a index důvěry (Michigan). Za důležitou technickou úroveň považujeme 1,2260 USD/EUR.

Radim Krejčí, Patria Online


Váš názor
  • A co stavebnictvi
    10.9.2004 13:26

    Ocekaval bych, ze statisticky urad pripomene vliv 'rustu' stavebnictvi v dubnu, ktere ve skutecnosti rustem neni, jde jen o legalni unik dph a troufam si odhadnout, ze bez teto castky muze byt skutecny rust hdp o jedno az jeden a pul procenta nizsi. Je to vlastne pujcka ze tretiho kvartalu.
    Vlado
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00METRO AG (09/18 Q4)
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:05Adobe Inc (11/18 Q4)
22:15Costco Wholesale Corp (11/18 Q1)