Koruna posiluje na 31,66 Kč za euro podpořena nečekaně robustním růstem domácí průmyslové výroby. Americký dolar zůstává po včerejšku pod prodejním tlakem, koruna proráží 26,00 Kč/USD.
Průmyslová výroba v červenci vzrostla meziročně o 11 %, po očištění o nižší počet pracovních dnů potom dokonce o 18 %. Nicméně tržby z vývozu rostly výrazně pomaleji než sám vývoz, což vrhá stín na jinak výborný ekonomický výsledek. Koruna získala pozitivní impuls, spolu se slovenskou měnou se vydává nahoru. Její růst byl zprvu brzděn obnoveným poklesem maďarského forintu, jehož kurz ale v tuto chvíli také znovu získává sílu.
Zítra ekonomickou statistiku doplní velmi důležitý údaj o růstu hrubého domácího produktu na druhé čtvrtletí. Očekáváme akceleraci na +3,6 procent (+3,1 %). Přestože bude první odhad ČSÚ ještě několikrát revidován, bude číslo signálem pro ČNB, resp. její měnovou politiku. V tomto okamžiku stále trvá předpoklad, že by banka měla postupně zvyšovat úroky, což by mělo pro korunu znamenat postupné posilování. Zítřek krom HDP přinese i červencovou platební bilanci.
Dnes by měla koruna setrvat v pásmu 31,60 až 31,75 Kč za euro. Bankovní rada ČNB má dnes pravidelné setkání, rozhodovat o úrokových sazbách ale nebude.
Projev Alana Greenspana byl pro trhy překvapením, šéf Fedu byl daleko opatrnější v hodnocení ekonomiky, než jsme čekali. Především narážka na jen mírné inflační tlaky způsobila prodejní vlnu, která poslala dolar o 1,5 centu níže k euru. Dnes ráno se dolar dokonce pohyboval na úrovni 1,2210 USD/EUR. Béžová kniha zdůraznila pomalejší ekonomický růst v některých oblastech Spojených států a také Greenspan upozornil na chabý výkon vybraných odvětví, jmenovitě maloobchodu.
Aktuálně se kurz posunul na 1,2185 USD/EUR, na velký comeback to ale vůbec nevypadá. odpoledne bude zajímavý pohled na údaj o počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti a zítra index PPI (inflační tlaky?), zahraniční obchod a index spotřebitelské důvěry.
Radim Krejčí, Patria Online