Běžný účet platební bilance skončil ve 2. čtvrtletí se schodkem 41 miliard korun, což na roční bázi představuje 6,4 % HDP. Vnější nerovnováha české ekonomiky tak zůstává na stejné úrovni jako v úvodu letošního roku.
(podrobněji
ZDE)
Agentuře Standard&Poor‘s došla trpělivost s českou vládou a snížila své hodnocení dlouhodobých korunových závazků české vlády ze stupně A+ na A. Důvod? Nedůvěra, že tato vláda zahájí skutečnou reformu veřejných rozpočtů.
(podrobněji
ZDE)
Bitva vzplála! Francie se chce zasadit o to, aby ty nové členské země Evropské unie, které mají daně z firemních zisků pod unijním průměrem, nemohly čerpat z peněz EU na pomoc chudším oblastem, řekl francouzský ministr financí a hospodářství Nicolas Sarkozy.
(podrobněji
ZDE)
„Pružnější“ pakt stability a růstu. S rozpočtovou disciplínou má problémy většina zemí Evropské unie. Škrtat výdaje se nikomu moc nechce, tak se Evropská komise rozhodla podmínky závazné pro všechny (schodek do 3 % HDP) zmírnit a posuzovat situaci ad hoc.
(podrobněji
ZDE)
Maloobchodní tržby v eurozóně v červenci stouply o 0,4 % po stejně velkém propadu o měsíc dříve. Meziročně byl obrat v eurozóně vyšší o 1,1 %.
Míra nezaměstnanosti v USA v srpnu klesla na 5,4 % z červencových 5,5 %. Takto nízká byla naposledy v říjnu 2001. V průběhu srpna vzniklo v americké ekonomice 144.000 nových pracovních míst.
(podrobněji
ZDE)
Index aktivity v službách v USA sledovaný Institutem řízení dodávek (ISM) v srpnu klesl na 58,2 bodu z 64,8 bodu v červenci kvůli poklesu poptávky po nových zakázkách.
Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.David Marek, Patria Online