Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Produkční ceny: zběsilým tempem k nejvyšší inflaci za posledních osm a půl roku

Produkční ceny: zběsilým tempem k nejvyšší inflaci za posledních osm a půl roku

13.8.2004 9:17
Autor: 

Komentář doplněn
Index cen průmyslových výrobců v letošním roce nabral na obrátkách. Nezpomalil ani v červenci, kdy se zvýšil o dalších 0,8 %. Meziroční inflace v tomto segmentu ekonomiky již činí 7,3 %, což je nejvyšší hodnota od listopadu 1995. Tentokrát se o růst cenového indexu podělily rovným dílem železo, ropa a potraviny.

Vazba mezi cenami zemědělských výrobců, cenami v potravinářském průmyslu a cenami potravin letos přidělává vrásky na čele všem, kdo se snaží odhadovat vývoj inflace. Postěžovala si i centrální banka. Zatímco v dubnu předpokládala, že se výrazný vzestup farmářských cen zřetelně promítne do cen potravin, a tedy i inflace, kterou cíluje, v červencové zprávě o inflaci ČNB konstatuje, že vazba mezi výrobními a spotřebitelskými cenami rozvolnila. To byl mimo jiné jeden z důvodů přehodnocení prognózy inflace směrem dolů. Jenže červencová data o cenách v potravinářském průmyslu, které jsou mezičlánkem mezi farmářskými cenami a cenami potravin, naznačují, že není všem dnům konec a že ceny potravin patrně ještě porostou. V červenci se ceny v potravinářském průmyslu zvýšily o rovné procento.

Ropa je aktuálně v ekonomickém světě téma číslo jedna. Každý den trhá ta či ona cena ropy historické rekordy. Dopad na ceny rafinérských produktů je zřejmý. V červenci se ceny v koksování a rafinérském zpracování ropy zvýšily o 4,4 %. Ve srovnání s loňskem jsou již vyšší o 45,4 %. Za zmínku stojí skutečnost, že sběr dat pro vyhodnocení cen průmyslových výrobců končí 12. kalendářní den. Od poloviny června do poloviny července se cena ropy (Brent) zvýšila o 6,2 % a hlavní nápor byl teprve před námi. Od té doby do dneška přidala ropa dalších 16 %. Pravdou ovšem je, že ceny benzínu v ČR jsou odvozovány především od cen ropných produktů na burze ARA a ty poslední měsíc na rozdíl od ropy klesaly.

Železo také patří mezi letošní bestsellery. V červenci se ceny ve výrobě kovů a výrobků z kovů zvýšily o dalších 1,5 % a ve srovnání s loňským červnem jsou již vyšší o 22 %. K růstu cen železa a oceli přispívá silný růst zahraniční i domácí poptávky. Oba faktory patrně budou působit i nadále. Oživení globálního hospodářského růstu dané zlepšeným výkonem západoevropských ekonomik, akcelerací růstu ve střední Evropě a Rusku, solidním výkonem americké a japonské ekonomiky a nekončící konjunkturou v Číně, se ovšem nepromítá jen do cen železa, oceli a ropy. Výrazné zvýšení cen můžeme pozorovat také u dalších surovin. O desítky procent se meziročně zvýšily ceny barevných kovů, dřeva a kaučuku.

Za vyšší inflací v produkčních cenách stojí především růst cen surovin na světových trzích, přesto je patrné, že vzlíná i zbytek výrobních cen. „Jádrová“ produkční inflace (PPI bez potravinářského průmyslu, rafinérií a výroby železa) se v červenci zvýšila na 2,2 % z 1,4 % v červnu. Na konci loňského roku přitom byla záporná. Tato informace napovídá, jakým směrem by se v blízké budoucnosti mohly pohybovat spotřebitelské ceny. Dnešní data, ale i rychlý růst průmyslové a stavební výroby, zvyšují pravděpodobnost, že se sazbami by mohla centrální banka zahýbat již na konci tohoto měsíce. Tuto možnost posiluje i aktuální oslabování kurzu koruny.

Na konci roku by se podle našeho odhadu měla inflace v průmyslových produkčních cenách pohybovat na úrovni 8,0 %.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC