Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

H1 výsledky Unipetrolu - co je zajímavé dodat

6.8.2004 10:04
Autor: 

HI výsledky jsou relevantní zejména pro ty, kteří váhají zda využít budoucího odkupu, či si ponechat/zakoupit akcii jako sázku na úspěšnou vlastnicko-operačně-finanční restrukturalizaci holdingu. Její razance a komplexnost bude ale zřejmě veliká, pro odhad stavu společnosti po její implementaci - tj. ve středně-dlouhém období, jsou tedy současná pololetní, respektive QII čísla, omezeného významu. Ta navíc nebyla, až na výjimky, překvapivá, výrazným rozhodovacím impulsem asi proto skutečně nebudou.

Konsolidovaný hospodářský výsledek skupiny Unipetrol za účetní období končící 30. červnem 2004 činí podle CAS 1.143,9 milionu Kč. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku, kdy skupina vykázala kladný hospodářský výsledek 727,3 mil. Kč. Celkové tržby skupiny za sledované období přesáhly 34 miliard Kč (z toho tržby za prodej vlastních výrobků a služeb činily téměř 30 miliard Kč, tržby za prodej zboží dosáhly hodnoty 4,1 miliardy Kč). Celková aktiva skupiny Unipetrol činila 72,6 miliardy Kč.

Uvedené je samozřejmě odrazem hospodaření dceřiných společností. Jeho výsek - marže na úrovni přidané hodnoty, je shrnut v následujících grafech. Je patrné, že ani u Čraf, ani u Benziny, nepřineslo druhé čtvrtletí zlepšení oproti prvnímu, naopak. Paramu se díky jeho produktovému portfoliu a restrukturalizaci daří marže dále zlepšovat. Pokles je znatelný i v petrochemii, výjimkou je restrukturalizující se Spolana, která se výrazně zlepšuje, ale má ještě co dohánět.


Zdroj: Unipetrol, Patria Finance

Ne samotné marže, ale zisky (tj. marže a velikost tržeb) jsou tím, co determinuje návratnost aktiv a spolu s investicemi volné cash flow (respektive CFROIC). Rostoucí ceny vstupů (vázaných zde přímo, či nepřímo na ropu) sice často tlačí marže poněkud dolů tak, jak výstupní ceny (např. díky ostré konkurenci, či nedostatečnému oživení poptávky během cyklu) ne plně kopírují ceny vstupní. Nárůst cen výstupních a následně tržeb ale i přes pokles marže může být dostatečný pro nárůst zisků; do hry pak dále vstupují zejména změny v prodaných objemech a restrukturalizace společností.

Růst/pokles tržeb y-o-y je vyznačen v následujícím grafu, při jeho interpretaci nutno brát v úvahu nový model provozu České rafinérské a jeho vliv na zbytek holdingu, u Spolany pak divestici LAO technologie.


Zdroj: Unipetrol, Patria Finance

Upozorněme na vcelku pozitivní výsledky Chemopetrolu, který výrazně investoval do svých kapacit a přes možné počáteční komplikace se zdá, že tyto mohou mít potenciál pokrýt své náklady kapitálu (ROIC je ovšem u většiny společností na úrovni hluboko pod WACC).

Detailnější popis výsledků přináší následující, pramenem je tisková zpráva Unipetrolu:

Petrochemie

V prvním pololetí roku 2004 Chemopetrol, a.s. dosáhl zisku před zdaněním ve výši 651 mil. Kč, což v porovnání se ziskem 183 mil. Kč za stejné období loňského roku představuje zlepšení o 468 mil. Kč. V oblasti provozního hospodářského výsledku došlo k významnému nárůstu výkonnosti proti 1 pololetí 2003. Provozní hospodářský výsledek se za srovnatelné období zvýšil ze 496,4 mil. Kč v loňském roce na 1 209,2 mil. Kč, tj. o 712,8 mil. Kč. Tržby za vlastní výrobky oproti prvnímu pololetí roku 2003 vzrostly na 12,4 mld. Kč. Na výsledku prvního pololetí se pozitivně projevily příznivé petrochemické marže a vysoký objem výroby a prodeje.

Ke 30. 6. 2004 vytvořil Kaučuk zisk před zdaněním 118 mil. Kč, při provozním výsledku hospodaření ve výši 225 mil. Kč. Za první pololetí loňského roku činil zisk před zdaněním 141 mil. Kč. Tržby za vlastní výrobky a služby dosáhly výše 4 857 mil. Kč a jsou o 16,5% vyšší než za stejné období předchozího roku. V obou oblastech hlavní činnosti, na trzích polystyrenů i SBR pokračoval silný růst cen vstupních surovin. U SBR se jej podařilo díky vysoké poptávce po gumárenských směsích částečně promítnout i do cen produktů, v polystyrenech však marže stagnovaly.

V prvním pololetí roku 2004 Spolana vykázala zisk před zdaněním ve výši 50,6 milionu Kč (srovnatelné období roku 2003 – ztráta 313,6 milionu Kč). Příznivě se vyvíjecí situace na trhu s plasty je odrazem ve vyšších tržbách za chemickou výrobu (zejména prodej PVC a síranu amonného). V letošním prvním pololetí Spolana utržila za vlastní výrobky a služby 2,5 miliardy Kč, v loňském prvním pololetí to bylo 2,65 miliardy Kč (na obratu se ještě podílely lineární alfaolefiny - výroba byla koncem července 2003 zastavena).

Rafinerie, velkoobchod a detail

Benzina dosáhla z a 1. pololetí 2004 objem tržeb ve výši 9, 0 mld. Kč t.j. proti stejnému období r. 2003 nárůst tržeb o 30%. Z celkového objemu prodaných motorových paliv za 1. pololetí 2004 bylo 55% v sortimentu dieselových paliv a 45 % v sortimentu automobilových benzinů. U skupiny automobilových benzinů se zvýšená poptávka za hodnocené období projevila u nosného druhu BA 95 Naturál, který dosáhl na čerpacích stanicích nárůst s indexem 102,1 %proti r.2003. V celkovém prodeji motorové nafty byl za 1. pololetí t.r. proti srovnatelnému období r.2003 zaznamenán nárůst prodeje s indexem 120%. Negativní výsledek hospodaření ve výši 261,7 mil. Kč je ovlivněn především růstovým vývojem cen ropy v 1. pololetí i souvisejícím vývojem cen pohonných hmot. V ostrém konkurenčním prostředí maloobchodního trhu čerpacích stanic nebyl tento nárůst v potřebném rozsahu aplikován do konečných prodejních cen. Nepodařilo se naplnit za hodnocené období plánovaný objem obchodní marže.

Paramo vytvořilo v prvním pololetí roku 2004 zisk před zdaněním ve výši 100,3 mil. Kč, což v porovnání se stejným obdobím loňského roku představuje zlepšení o téměř 74 mil. Kč. Tržby za prodej vlastních výrobků a služeb dosáhly výše 2,9 miliardy Kč ( 2,1 miliardy Kč v prvním pololetí 2003). Aktiva společnosti dosáhla hodnoty 4,1 miliardy Kč. Ve srovnání s pololetím loňského roku se jedná o nárůst přesahující 1 miliardu Kč. Hospodaření společnosti pozitivně ovlivnila řada faktorů, z nichž stojí za zmínku zejména příznivý vývoj marží na komoditních trzích, posilování české koruny vůči americkému dolaru při nákupu ropy či rostoucí prodej asfaltů a topných olejů v rámci přepracovací rafinérie. Společnost pokračovala v restrukturalizaci po fúzi s Koramem, zahájila marketingové akce na podporu značky Mogul a získala velké zakázky v rámci obchodních soutěží. Na druhé straně se společnost musela vyrovnat s vysokou a nestabilní cenou ropy, jako i se sílící konkurencí na trhu, která tlačí na ceny především v oblasti topných i mazacích olejů a asfaltů. Poměrně vysokým fixním nákladům Paramo čelilo přijatými úspornými opatřeními.

Hospodářský výsledek společnosti Unipetrol Rafinerie za první pololetí dosáhl výše 119,8 mil. Kč. Překročení je způsobeno především vyšší průměrnou rafinérskou marží, její pozitivní vliv byl částečně omezen nižším zpracováním ropy. Vzhledem k zahájení činnosti Unipetrol Rafinérie v loňském roce, nelze srovnávat dosaženou výši tržeb, které za I. pololetí dosáhly 26,1 mld. Kč.

Česká rafinérská v prvním pololetí roku 2004 zpracovala více než 2,7 miliónu tun ropy. V porovnání s loňskem se snížila produkce finálních produktů, na druhé straně vzrostla výroba surovin pro petrochemický průmysl. Produkce společnosti byla v letošním prvním pololetí ovlivněna plánovanou odstávkou obou jejích rafinérií v Kralupech nad Vltavou (spojenou s údržbou technického zařízení) a v Litvínově (spojenou s dokončením realizace projektu Čistých paliv). Nižší odbyt pohonných hmot, především v počátečním období roku, byl mj. ovlivněn vyšším předzásobením prodejců před změnou spotřební daně k začátku tohoto roku. Ve finančním hospodaření Česká rafinérská podle neauditovaných výsledků dosáhla v prvním pololetí 2004 zisku před zdaněním 232 miliónů Kč. Obrat za toto období činil 4,5 mld. Kč. Ve stejném období roku 2003 společnost zaznamenala zisk 372 miliónů Kč při obratu 22,4 miliardy Kč. Výsledky těchto dvou období však nejsou srovnatelné, neboť Česká rafinérská v jejich průběhu působila v rozdílných režimech – v prvním pololetí roku 2003 jako výrobně obchodní jednotka a v prvních šesti měsících letošního roku jako přepracovací rafinérie. Česká rafinérská na tento nový režim fungování přešla k 1. srpnu roku 2003. Od tohoto data obchodní činnost - tzn. nákup ropy a prodej hotových produktů – od ní převzaly tuzemské obchodní společnosti jejích akcionářů. Tento změněný režim ovlivňuje jak úroveň zisku České rafinérské, tak výši obratu, ve kterém se již neodráží cena rafinérských produktů, ale pouze přepracovací poplatek za zpracování ropy.

Jiří Soustružník


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data