Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bývalý

Bývalý "hvězdný analytik" Henry Blodget si z Vás nepokrytě dělá srandu

23.7.2004 12:32
Autor: 

Jak jednou poznamenal slavný kapitalista Karel Marx, historie se opakuje. Poprvé jako tragedie a podruhé jako fraška. Pokud tomu někdo nevěří, doporučím mu letmý pohled na internetový magazín Slate - nyní ve vlastnictví firmy Microsoft Corp - kde bývalý "hvězdný" internetový analytik Henry Blodget vyjadřuje svůj názor na to, jak se (svatá prostoto) ochránit před negativním vlivem analytické masáže z Wall Street. Jeho názory by možná byly o něco platnější v letech 1999, resp. 2000, kdy ta samá persona radila investorům se skladbou jejich "internetových" akciových portfolií. Jak však Blodget skromně přiznává, na "Wall Street už asi nikdy nebude moci pracovat".

Důvodem tohoto stavu - na který Slate stejně skromně neupozorňuje - je ale fakt, že Henry Blodget dostal pokutu 4 miliony dolarů a doživotní zákaz práce v oblasti cenných papírů jako součást vyrovnání firmy Merrill Lynch (jeho bývalého zaměstnavatele) a National Association of Securities Dealers po "provalení" skandálu s "cinknutými" analýzami. Henry Blodget je z toho možná smutný, investoři, kteří přišli o miliony díky jeho neobjektivním analýzám, z toho zase tak smutní asi nejsou. Objektivně je ale nutno přiznat, že varovné signály zde byly (kdo by je ale během bonanzy 90. let poslouchal) - poté, co strávil rok výukou angličtiny v Japonsku, další 3 roky vyseděl Henry Blodget u CIBC Oppenheimer jako internetový analytik. Jeho revoluční názor na cenu akcie Amazon.com jej katapultoval do první ligy - zavolal si jej Merrill Lynch a učinil mu nabídku, kterou "nemohl odmítnout". Jak málo tehdy stačilo.

Nyní se tedy náš milý Henry "opřel" do své bývalé alma mater a radí, jak se vyrovnat s analytickou smrští přicházející z Wall Street. Polemizuje s názory svého finančního poradce - jinak prý docela schopného chlapíka, který však Blodgetovi přednesl "přehnaně optimistické" odhady budoucího vývoje (!!!). Když něco takového řekne Henry "Amazon.com za 400 dolarů" Blodget, je třeba pozorně poslouchat. Podle jeho finančního poradce dosáhnou 3měsíční pokladniční poukázky ročního výnosu 4,5 %, mezinárodní akcie vynesou 4,5 %, americké akcie prý dokonce 11,8 % (Abby Joseph Cohen se začíná stydět) a fondy fondů vydělají 9,8 %. Na straně druhé však uvedené výnosy podle toho samého poradce nezahrnují: a) poplatky, b) transakční náklady, c) daně a d) inflaci. Jinými slovy jsou tyto odhady úplně k ničemu. Nikdy v historii zde nebylo delší období, kdy by americké akcie - byť na "hrubé" bázi - vynesly 12 % za rok. Dlouhodobý průměr je po očištění o vliv inflace na hladině 6 - 7 %. Pokud tedy přijmeme názor, že valuace amerických akcií jsou mnohem blíže vršku spíše než spodku svého historického trendu, měl by H. Blodget daného poradce okamžitě vyhodit.

Kde je ale ten vtip? Nikdo H. Blodgetovi neupírá možnost vyjadřovat své názory na valuaci toho či onoho finančního aktiva. Vzhledem k jeho minulosti by ale tyto názory měly být brány jenom jako pokus o vtip. Kdyby mu publikování efektivně neobjektivních analýz působilo taková duševní muka - jak se nás nyní asi snaží přesvědčit - stačilo by jednoho rána napochodovat do kanceláře svého šéfa a podat výpověď. Musel by se ale rozloučit s těmi miliony dolarů co za svoji práci dostal.

Přeji hezký letní víkend.

Petr Žabža, Patria Direct


Váš názor
 • no
  23.7.2004 15:07

  Waren Buffet pet týdnu před počátkem .com krachu odpovedel na otázku proc neinvestuje do internetovych firem: "If I dont understand what they are doing, I dont invest" Obcas se vyplati nekterymi doporucenimi i ridit...
  ondraa
 • Číst či nečíst?
  23.7.2004 14:51

  Lituji všechny investory, kteří nečtou reporty analytiků, lituji všechny investory, kteří se jimi řídí.
  Jakub Valnoha
Aktuální komentáře
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data