Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Státní rozpočet v poločase: reformou k rekordnímu schodku?

Státní rozpočet v poločase: reformou k rekordnímu schodku?

01.07.2004 18:15
Autor: 

Tak jsme zadluženější o dalších 50 miliard. Lidé znalí situace jistě nejsou nijak překvapeni. Státní rozpočet je v letošním roce naplánován se schodkem 115 miliard korun. Vzhledem k tomu, že řada výdajů zpravidla probíhá až v závěru roku, jsme v poločase mírně pod polovinou této částky. Vše nasvědčuje tomu, že letos bude rozpočtový schodek v miliardovém měřítku podruhé v české historii trojciferný.

Příjmy dosáhly 49 procent své celoročně plánované částky. A to zejména díky výrazně lepšímu než očekávanému inkasu daně z firemních zisků. Růst ekonomiky loni zrychlil na 3,1 % z 1,5 % v roce 2002 a na firemních výkazech firem to bylo vidět. Dobře vypadají také daně z příjmu fyzických osob. Pod alikvotou sice inkaso této daně zaostává o procento, ale více se mzdách vyplatí v druhé polovině roku (bonusy, odměny před Vánocemi). Loni tato daň zaostávala za alikvotou o 3,2 %. Na rozdíl od minulých let se zdá být odhad vývoje zaměstnanosti v letošním roce zpracovaný ministerstvem financí reálnější, možná až moc pesimistický. Rychleji než se očekávalo rostou také mzdy a výsledkem obou faktorů je příznivý vývoj výběru daní z příjmů fyzických osob a pojistného na sociální zabezpečení.

Na celkovém výběru daní se podepsal vstup ČR do Evropské unie. V okamžiku vstupu do EU přestaly celní úřady vybírat daň z přidané hodnoty u zboží dovezeného z unie. Výsledkem je, že účtu ministerstva financí je u této daně jen o 1,2 % více než loni. Zajímavé je, že oproti polovině celoročně plánovaných příjmů chybí v inkasu této daně 9,3 miliardy. To je trochu dost. Nepočítala snad vláda při schvalování rozpočtu se vstupem ČR do EU?

Nedaří se ani u výběru spotřebních daní. Vybralo se prozatím jen necelých 44 % z celoročně plánované částky. Ministerstvo financí zřejmě podcenilo předzásobení vodkou, rumem a cigaretami ještě před zvýšením sazeb spotřebních daní.

Výdaje prozatím dosáhly 48 procent své celoročně plánované částky, ale jak bylo uvedeno výše, druhá polovina roku bývá z pohledu státní pokladny dražší. Kromě výdajů na dávky v nezaměstnanosti, kde platí stejná argumentace jako u daně z příjmu fyzických osob, všechny sociální výdaje překračují polovinu celoročního rozpočtu. V případě důchodů to znamená schodek na důchodovém účtu ve výši 6,2 mld. Kč, přestože si vláda vypomohla „parametrickou“ změnou přesouvající část pojistného na sociální zabezpečení placeného zaměstnavatelem na úkor příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. Ministerstvo financí si tak narýsovalo přebytek důchodové účtu v letošním roce ve výši 10 mld. Kč. A ono nic. Na penze už v polovině roku chybí šest miliard. Důchody a sociální dávky jsou klíčem k úspěšné reformě. Jenže to by příliš „bolelo“, a tak se reforma nereforma této části rozpočtu vyhýbá jako čert kříži. Vyšší daně ale vše nespasí a musí se také šetřit. Letos to odnesli státní zaměstnanci. Na mzdách jim bylo letos v prvních šesti měsících vyplaceno o 1,2 % méně než loni.

Rozpočtový poločas dobře dokumentuje rozpočtovou mizérií. Schodek státního rozpočtu poměrně spolehlivě směřuje ke 115 miliardám korun, rekordu v novodobé české historii. Celé veřejné rozpočty by měly mít schodek ještě o 50 miliard vyšší. Ať s rozpočtovými kouzly kouzlíte, jak chcete, vždy Vám pro letošní rok vyjdou nejhorší údaje, jaké jsme kdy v Čechách a na Moravě viděli.

David Marek, Patria Online


Váš názor
 • tragedie
  02.07.2004 9:51

  no je to opravdu tragedie. v tehle zemi to jde s verejnymi financemi od desiti k peti (spis od peti k nule) a pri soucasnem vyvoji na politicke scene neocekavam v pristich 2 letech zadne zlepseni
  ondra
  • Možná ani ne od 5 k 0
   02.07.2004 9:54

   ale spíš od -5 k -10...
   Eda
Aktuální komentáře
26.09.2022
22:02Na trhu převládají obavy, pozitivní zprávy pouze pro provozovatele kasin  
17:48Spekulace o zásahu BoE a lehké odpolední zlepšení nálady  
17:23Co ukazuje posledních 120 let na akciích?
17:08Italské volby překreslí politickou mapu. Co budou znamenat pro zemi? Komu a čím nahánějí strach?
16:55Dobrá nálada obrat v trendu neznačí, daří se technologiím  
16:48ECB hodlá dál zvyšovat úroky, ačkoli čeká výrazné zpomalování ekonomiky
16:01Přední instituty zhoršily výhled německé ekonomiky. Na příští rok čekají recesi
15:37Je to v Evropě teprve začátek medvědího trhu?
14:14Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:37Týdenní výhled: Trhy se dál smiřují s horšími ekonomickými vyhlídkami  
12:52KARO Leather, obchodovaná na trhu START, získala 132 milionů korun prodejem dalších akcií
12:42Itálie, Británie a další pokles trhů na úvod týdne  
12:00OECD: Velkým ekonomikám hrozí kvůli energetické a inflační krizi recese
11:14Pesimismus dosáhl vrcholu roku 2008. Goldman Sachs snížila cíl na S&P 500 a podle BofA je teď králem hotovost
10:09Důvěra v českou ekonomiku v září dále propadla. Mezi spotřebiteli je nejníže za dobu sledování
9:03Rozbřesk: Česká koruna v sevření globální nejistoty a holubičí ČNB
8:56Britská libra na novém rekordním dnu na páru s dolarem. Obchodníci se obávají plánů pro ekonomiku
8:54Futures avizují smíšený vstup do nového týdne. Volby v Česku a Itálii, úpravy řešení cen energií i nový MakroMixér o realitách  
8:51Pět evropských zemí volá po zákazu dovozu diamantů z Ruska, čeká se reakce Belgie
7:51Ceny realit v Česku utržené ze řetězu. Dosedne na ně korekce? Podcast MakroMixér s Martinem Luxem. Také o inflaci, ČNB a lepších i horších řešeních energetické krize

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo