Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kodaňský konsensus aneb ekonomie za život krásnější (opak.)

Kodaňský konsensus aneb ekonomie za život krásnější (opak.)

15.6.2004 13:21
Autor: 

V první kapitole ekonomické bible napsané P. A. Samuelsonem je definována ekonomie jako vědní disciplína hledající optimální využití zdrojů, výrobních postupů a alokaci produkce. Na příkladu firmy či domácnosti se vše vysvětluje a chápe krásně. Fungují ale takto státy či dokonce celý svět? V rámci humanitární pomoci, rozvojových programů a mírově-válečných operací proudí z jednoho konce světa na druhý miliardy dolarů. Ale co by lidstvu prospělo nejvíce? Neuchopitelnou otázku se pokusil uchopit „skeptický ekolog“ Bjorn Lomborg, resp. dánský Enviromental Assessment Institute, jemuž šéfuje. Lomborg oslovil devět ekonomů, z nichž čtyři jsou nositele Nobelovy ceny, spolu vybrali deset témat a požádali renomované odborníky v daných oblastech o zpracování „nákladově-výnosové analýzy“. Výsledkem je tzv. kodaňský konsensus, žebříček globálních problémů podle naléhavosti a ekonomické efektivity jejich řešení, který by měl inovovat pohled těch, kteří rozhodují o penězích, na lidstvo a jeho potřeby.

Výsledky jsou poměrně překvapivé. Nejvíce efektivní jsou výdaje na omezení šíření viru HIV. Na základě studie z Thajska se každý dolar vynaložený na boj proti šíření viru HIV vrátí zhruba 15násobně. Svět jako celek by při eliminaci epidemií AIDS, žloutenky typu B, malárie, tetanu, spalniček atd. mohl dosáhnout čistého zisku až 500 miliard dolarů.

Vysoké návratnosti by dosáhla také suplementace mikronutrienty (stopové prvky, vitamíny). Například nedostatkem železa údajně trpí 3,5 miliardy osob. Zajištění dodávek by nebylo příliš nákladné a zvýšení produktivity práce kvalitně živené pracovní síly by je bohatě kompenzovalo.

Odstranění bariér zahraničního obchodu by vyžadovalo v podstatě nulové počáteční investice, ale možnost využití komparativních výhod a lepší alokace zdrojů by výkon celosvětové ekonomiky zvýšily o 254 miliard dolarů ročně (v cenách roku 1995). Některé odhady uvádí dokonce přínos až 2,4 bilionu dolarů. Polovina by přitom pocházela ze zemědělství, na němž jsou nejvíce závislé rozvojové země, a které nikoli náhodou nejvíce omezují vyspělé země. Životní standard farmářů v EU, USA a Japonsku je vykoupen velmi draze.

Na čtvrtém místě efektivity se umístily výdaje na rozvoj nových zemědělských technologií. Investice do geneticky modifikovaných zemědělských plodin přináší až 80násobný zisk (ovšem za předpokladu, že používání těchto plodin nepřinese žádné problémy a náklady).

Z hlediska srovnání nákladů a výnosů by byla velmi výhodná také investice do zajištění dodávek vody a hygieny. Roční výdaje ve výši 11 miliard dolarů by přinesly pětinásobný zisk.

Zajímavé jsou také výpočty výnosů při řešení či předcházení válečným konfliktům. Z čistě ekonomického hlediska jsou preventivní politiky prodělečné. Nejvíce efektivní, se zhruba desetinásobně vyššími výnosy než náklady, je vnější vojenská intervence. Čísla hrají G.W. Bushovi do karet.

Ekology jistě pobouří zařazení investic do zastavení či zpomalení klimatických změn způsobených lidskou činností na úplný konec žebříčku. Účastníky kodaňského konsensu k tomu vedla především nízká efektivita těchto investic.

Jistě se najde mnoho kritiků kodaňského konsensu. Metodologie výpočtu zisků jsou ve většině případů snadno napadnutelné a zpochybnitelné. Lidský život je navíc započítán pouze jako pracovní síla, resp. zisk z ní vyplývající. Vášnivé diskuse by se mohly vést také nad oceněním negativních externalit například v podobě emisí oxidů uhlíku. Nesporný je ovšem přínos kodaňského konsensu k obratu v uvažování o efektivitě prostředků vynakládaných vládami a mezinárodními organizacemi ke zlepšení tohoto světa. Místo nákladného plnění Kjótského protokolu a plýtvání politickým kapitálem na jeho prosazení se zdá být užitečnější naučit lid z rozvojových zemí zacházet s kondomy (obojí zároveň je samozřejmě ještě lepší). Mimo jiné se také porota kodaňského konsensu shodla, že odstranit zemědělské subvence a obchodní bariéry, a dát tak práci zemědělcům ze zemí třetího světa, je užitečnější, než jim shazovat balíky s humanitární pomocí. Otázkou je, zda je to z nevědomosti nebo sobeckého kalkulu. Buď jak buď, k dohodě o liberalizaci zemědělského obchodu je stále daleko.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.5.2018
6:41Továrny budoucnosti budou vypadat jinak, než si obvykle představujeme
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba