Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
České odbory: zase špatně

České odbory: zase špatně

25.05.2004 12:50
Autor: 

Čeští odboráři stále lépe plní neocenitelnou funkci identifikátoru špatných nápadů – ostatně již profesor Parkinson psal o tom, jak důležité je míti takového člověka ve firmě, už jenom proto, aby se vedení mohlo vyvarovat chyb.

V loňském roce se odboráři zastávali ochranářských praktik některých zemí EU na trhu práce a argumentovali tím, že v EU přece klesá nezaměstnanost (z 10,6 % v roce 1999 na 7,8 % v roce 2002). Jak už to tak bývá, přesně v ten měsíc, kdy takto argumentoval předseda ČMKOS pan Milan Štěch, začala v EU nezaměstnanost zase růst a nyní je na úrovni 8,8 %.

To samo o sobě, pravda, mnoho nevypovídá, ale zajímavější je, jak je nezaměstnanost v EU „rozložena“. Nejrychleji roste v zemích našimi odboráři opěvovanými: v Německu je nyní bez práce 10,5 % práceschopného obyvatelstva, v Belgii dokonce 12,4 %. Nezaměstnanost stoupá i v Dánsku, Švédsku a Nizozemí, tam ovšem dosahuje nižších hodnot okolo 6 %.

V jiných státech ovšem nezaměstnanost klesá. A jsou to přesně ty země, které se odborářskými radami neřídí. V Británii je bez práce 4,7 % práceschopného obyvatelstva (tj. méně než před rokem), nezaměstnanost klesá i ve Španělsku (kde je ale stále vysoká, především díky zděděným neefektivnostem po socialistických vládách 80. let minulého století).

Čeští odboráři jsou ale neoblomní a přicházejí s dalšími nápady. Firmám by se podle nich měly zcela zakázat přesčasy (které jsou dnes, pokud jste to nevěděli, možné jen 8 hodin týdně a více jen po zvláštním ujednání se zaměstnanci …) S odzbrojující logikou odbory tvrdí, že je to skvělý nápad, neboť jediná země, která toto pravidlo nemá, je Velká Británie … No právě! A téměř jediná Británie má v Evropě nezaměstnanost pod 5 %. Nestálo by to za úvahu?

Ať se to odborářům líbí, či ne, úspěšné jsou ty země, které mají pracovní trh co nejflexibilnější. To samozřejmě neznamená, že by zaměstnanci neměli právo na jakoukoliv ochranu, nebo že by bylo vhodné zcela eliminovat sociální dialog. Jak ví každá slušná firma, zaměstnance se vyplácí informovat a diskutovat s nimi. Nelze však ve jménu „sociálního smíru“ bránit tomu, že prodělávající firma propouští zaměstnance, jak to žádala francouzská vláda. Stejně tak je škodlivé, získají-li odbory moc nad firmami, jako v Německu, protože zájmy odborářů jsou nutně krátkodobé a soustřeďují se na udržení míst a zvyšování mezd pro stávající zaměstnance a nikoliv na dlouhodobou perspektivu firmy.

Ondřej Schneider
Institut ekonomických studií FSV UK a Leadership Forum Praha
(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
 • Přesčasy
  26.05.2004 8:20

  S článkem jako celkem souhlasím, ale neodpustím si poznámku k odstavci o pravidlech pro přesčasy. O maximálně 8 hodinách přesčasů týdně a více jen po zvláštním ujednání se zaměstnanci se pěkně píše člověku u kafíčka z tepla kanceláře s pevnou pracovní dobou. Realita naší roklinky je však úplně jiná. Zákoník práce se prakticky nikde nedodržuje. Čím je nezaměstnanost v dané oblasti vyšší, tím jsou přesčasy větší (zaměstnanec samozřejmě nemusí pracovat přesčas - tedy nemusí také další den přijít do práce). O neproplácení přesčasů v soukromých firmám nemluvě - ne nadarmo se někteří naši rádoby podnikatelé obávali možnosti kontrol na tuto oblast z EU po 1. květnu ...
  PaulC
Aktuální komentáře
06.10.2022
14:34Porsche je nejhodnotnější obchodovanou automobilkou Evropy. Akcie poskočily nad 93 eur
13:28Hypoteční banka, a.s.: Zveřejnění dokumentů
13:18Powell by neměl dělat to, co Volcker, domnívá se Paulsen. Současná korekce je už vyšší než začátkem 80. let
12:44EU schválila nové protiruské sankce. Součástí je strop na cenu ropy vyvážené do třetích zemí
11:27Trhy jsou nerozhodné. Fed a blížící se data zdrojem opatrnosti  
11:20Kdo všechny ty dluhopisy koupí? JPMorgan upozorňuje na "udivující" obrat v poptávce
11:12Jan Bureš: Maloobchod dál padá a ukazuje na prudší propad hospodářství
11:09Akciové trhy, ekonomika, investiční tipy. Příhlaste se na setkání s analytikem a makléřem v úterý 11.10. v Olomouci
10:59Úpisu akcií společnosti HARDWARIO se zúčastní také Národní rozvojová banka, koupí až 30 % nabízených akcií
10:09Návrh na zdanění mimořádných zisků bank je neefektivní a nesystémový, sdělila Česká bankovní asociace
10:02Meziroční propad maloobchodních tržeb v srpnu zesílil na 8,8 procent
9:28Rozbřesk: OPEC+ navzdory napjatému trhu snižuje produkci ropy a přidává evropské ekonomice další ránu
9:05FLASH NOTE: Odhad dopadu potenciální daně z nadměrných zisků na české banky  
8:54Dnes se zveřejní detaily daně z nadměrných zisků bank, futures jsou v zeleném  
8:11Daň z mimořádných zisků bank má údajně být ve výši 60 procent čistého zisku po tři roky. Týká se 6 největších českých bank
6:04Šest pozitivních signálů na trzích podle hlavní stratéžky Invesco
05.10.2022
22:02Wall Street vzdorovala výprodejům. Exxon Mobil +4 %  
19:40Britské a evropské akcie jako fundamentální protipól těch amerických
17:42Polská centrální banka překvapivě ponechala základní úrok na 6,75 procenta
16:44Nové zprávy tlumí naději a tlačí dolů ceny akcií i dluhopisů  

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  Constellation Brands Inc (08/22 Q2, Bef-mkt)
  9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
  11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.