Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Benzín míří k 30 Kč za litr … v Praze dnes už 29,90 Kč !

Benzín míří k 30 Kč za litr … v Praze dnes už 29,90 Kč !

14.05.2004 13:45
Autor: 

Cena americké ropy posunula historické maximum o 5 centů na 41,22 USD za barel, severomořský Brent se dnes obchoduje dokonce nad 39 USD za barel a cena tuny benzínu s oktanovým číslem 95 se nyní prodává na rotterdamské burze za více než 470 dolarů, což je 74 % více než ve stejném období loni! Vysoké ceny ropy se promítají poměrně rychle do cen benzínu u čerpacích stanic v České republice.

Zatímco průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stála ještě na začátku týdne 26,57 korun za litr, což bylo o 60 haléřů více než před 14 dny, a nejdražší benzín stál v Praze v průměru 27,75 Kč/litr, na konci týdne je situace již o poznání horší. Litr Naturalu 95 v hlavním městě nyní vyjde v průměru na 28,14 Kč a celorepublikový průměr se od pondělí zdvihl o 47 haléřů na 27,04 Kč za litr. U některých stanic v Praze se cena již vyšplhala na 29,90 Kč za litr, tvrdí společnost RR-Auto, která ceny pro ČTK monitoruje.

Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) lze letos očekávat nejvyšší růst poptávky po ropě za posledních 16 let díky silnému globálnímu ekonomickému oživení. Cenu ropy žene vzhůru strach, že OPEC nebude schopen nebo ochoten dodávat na trh její dostatek. Dále negativně působí zprávy o nízkých zásobách benzínu v USA a riziko teroristických útoků na ropné terminály a ropovody v Iráku. Ministři ropného průmyslu členských zemí kartelu se sejdou počátkem příštího měsíce, Saudská Arábie indikovala, že bude pro zvýšení limitů produkce.

ČTK píše: Šéf ruského ropovodného monopolu Transněfť dnes navíc prohlásil, že Rusko, které je druhým největším vývozcem ropy na světě, již nebude moci zvedat dodávky, pokud nebudou vybudovány nové ropovody. Rusko, jež jako jediné z producentů mimo OPEC v uplynulých letech výrazně zvyšovalo produkci, tak možná bude muset brzy omezit růst těžby.

Je čas udělat si zásoby na léto? Poroste cena bezolovnatého benzínu nad 30 Kč za litr? Může případné posilování koruny k dolaru zastavit růst cen benzínu? Mohou vysoké ceny ropných výrobků ohrozit ekonomický vývoj České republiky? Hlasujte v Anketě, Vaše názory prosím sdělujte ve Fóru. Děkujeme.


Váš názor
 • názor
  17.05.2004 9:51

  jestli to půjde takhle dál se zvyšováním benzínu nahoru tak to abysme si pomalu začali kupovat např.horský kola protože na to nebudeme mít a jestli se bude sdražovat vše tak to budu za chvíli bydlet u popelnic
  lukáš
 • To zase bude....
  14.05.2004 15:31

  Už je mi jasné, jak to zase dopadne: všichni okamžitě zvýší cenu, i když mají staré zásoby za daleko nižší ceny. Během několika týdnů cena ropy možná klesne a nikdo se nebude hrnout do zlevňování benzínu. I kdyby cena ropy výrazně klesla, cena benzínu nikdy výrazně neklesne. Každý se snaží jen nahrabat!!!!!!
  Petr
 • Tak tankujte jinde.
  14.05.2004 14:19

  Včera jsem tankoval 10 km od Prahy za 26,40 ( Natural )
  Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data