Ve všech 17 západoevropských zemích dnes trhy vykazují negativní vývoj. Nejhůře je na tom Německo, kde se index Xetra DAX propadá o 2,02 %. Následuje pařížská burza ve vyjádření indexu CAC40 (-1,49 %). Méně radikálně, ale přesto znatelně, se do záporných hodnot posunují trhy ve Švýcarsku (-0,86 %) a ve Velké Británii (-0,68 %). Negativní nálada je na trhu způsobená všeobecným očekáváním zpomalení ekonomického růstu. V případě Velké Británie a Ameriky je za nebezpečí považováno zvyšování úrokových sazeb.
Špatnou zprávou pro tituly těžebních společností bylo prohlášení čínského premiéra Wen Jiabao, že vláda podniká kroky ke zpomalení růstu čínské ekonomiky. Tento růst v prvním čtvrtletí dosáhl v prvním čtvrtletí úrovně 9,7 %, což předčilo většinu očekávání. Akcie světové těžařské jedničky, BHP Billington, ztrácejí 1,9 % své hodnoty. Druhý v pořadí co do velikosti, firma Anglo America Plc, v této chvíli ztrácí 2,3 %. Podle názoru expertů jsou ceny komodit nepřiměřeně vysoké v době, kdy se v Číně chystá zpomalení ekonomického růstu. To se ovšem netýká ropy a jejích derivátů. Ropné futures se pohybují na třináctiletém maximu a cena benzínu roste na rekordní maxima kvůli obavám, že americké rafinérie nebudou schopné uspokojit letní zvýšenou poptávku. Tento vývoj se promítá i na evropské trhy. BP Plc roste o 1,86 %, Shell Transp. stoupá o 1,37 % a Royal Dutch Petroleum zhodnocuje o 1,01 %.
Propad se dnes týká všech odvětví kromě energií. Nejvíce to odnáší Allianz (-2,92 %), AXA (-2,37 %) a BNP Paribas (-2,37 %). V případě pojišťoven se sice jedná o vracení včerejšího růstu, nicméně u BNP se jedná o další propad po včerejším mírném oslabení, které bylo spíše reakcí na obdobnou situaci na britském trhu. Propad se nevyhnul ani automobilům a technologiím, SAP AG se propadá o 2,61 % a DaimlerChrysler ztrácí 2,16 %.
Ondřej Stehlík, Patria Direct