Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Juan: Končí éra anonymního bankovnictví v Česku !

Juan: Končí éra anonymního bankovnictví v Česku !

16.04.2004 13:05
Autor: 

Generální ředitel a předseda představenstva Komerční banky pan Alexis Juan poskytl ve středu exkluzivní rozhovor serveru Patria.cz. Tématem rozhovoru je působení Société Générale v Komerční bance, strategie společnosti a situace českého bankovní sektoru.

Patria Online: Které nejvýznamnější a nejviditelnější změny iniciovala a realizovala Société Générale (SG) v Komerční bance (KB) od doby její akvizice v roce 2001? Plní KB časový plán při dosahování transformačních cílů stanovených před více než dvěma lety?

Alexis Juan: Komerční banka v loňském roce ukončila rozsáhlý transformační program, jehož součástí byla implementace obchodního modelu mateřské Société Générale, který je úspěšně uplatňován v řadě zemí světa. Od základů se změnil náš přístup ke klientům. Ten dnes stojí na třech pilířích: dostupnost, blízkost a odbornost. Díky přímému bankovnictví je dnes banka přístupná svým klientům 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, a to z jakéhokoli místa. Je jim rovněž blízko, jelikož dnes má každý klient svého osobního bankéře, což považuji za skutečně významnou změnu v kvalitě obsluhy našich klientů, můžeme říci konec éry anonymního bankovnictví v Čechách.

Patria Online: KB (SG) se rozhodla se zaměřit na retailový trh a tato strategie se podobá strategii jejích největších domácích konkurentů (ČSOB, ČS). Neztratila tak KB částečně svůj jedinečný profil mezi velkými tuzemskými bankami?

Alexis Juan: Cílem Komerční banky je být lídrem trhu ve všech segmentech – od fyzických osob až po velké podniky. Tento cíl se nám daří naplňovat. Po privatizaci banky jsme velmi často slýchali názor, že Komerční banka nemůže být bankou univerzální, že si bude muset vybrat, zda se zaměřit na retailové či investiční bankovnictví. Myslím, že pohled na vývoj hospodaření banky od roku 2001 a s tím související vývoj kursů akcie je dostatečným potvrzením správnosti našeho uvažování.

Patria Online: Průměrná kupní síla drobných klientů KB se považuje za vyšší, než je úroveň kupní síly klientů podobných bank. Co je v současné době cílovou skupinou Komerční banky? Domníváte se, že průměrný klient KB z řad fyzických osob je stále ještě v tomto ohledu lepší než klienti ČS a ČSOB?

Alexis Juan: Je evidentní, že kvalita našich služeb a produktů ve spojení s naší profesionalitou a schopností inovace tradičně přitahuje movité klienty a v tomto segmentu máme stále silnou pozici. Avšak ocenění jako nejdůvěryhodnější a nejspolehlivější banky v České republice nepřitahuje jen bohaté klienty...
Naší strategií je působit jako univerzální banka, která všem zákaznickým segmentům poskytuje finanční produkty a služby dle jejich potřeb na úrovni kvality, kterou očekávají. V současné době náš vícekanálový přístup a široký a konkurenceschopný sortiment produktů a služeb bance umožňuje naplnit očekávání všech českých klientů, ať jde o děti, studenty, podnikatele, učitele, důchodce, vedoucí manažery atd.

Patria Online: Po několika letech od doby akvizice Komerční banky ze strany SG, považujete kupní cenu ve výši 1,2 miliard eur jako přiměřenou, vysokou nebo nízkou z hlediska současného majoritního vlastníka? Byla akvizice pro SG výhodná?

Alexis Juan: Cena, kterou SG zaplatila za KB, byla nastavena na vítězství, analýzy SG byly naprosto správné. Druhou největší nabídku přeplatila SG o několik miliónů eur. Když někdo za firmu nabídne o 40 procent více než konkurent, pak prostě první nebo druhý musel udělat chybu. U Komerční banky to nebyl tento případ.

Patria Online: Charakterizoval byste konkurenci na českém bankovním trhu jako poměrně ostrou, slabou, nebo srovnatelnou např. s konkurencí panující ve Francii?

Alexis Juan: Konkurence v České republice je už dnes velmi silná a se vstupem do Evropské unie se bude dále zvyšovat. Klienti v České republice mají více a více informací, srovnávají strukturu a kvalitu nabídky nejen pokud jde o banky na českém trhu, ale také pokud jde o banky působící v zahraničí.
Určité rozdíly například mezi Českou republikou a Francií tady existují. Musíme vzít v úvahu fakt, že v západní Evropě nebo v USA mělo několik generací možnost zvyknout si na spotřebitelské úvěry, hypotéky, životní pojištění, penzijní připojištění atd. Tato nabídka je pro klienty v Česku relativně nová. Pokud například srovnáte míru zadluženosti českých domácností se zeměmi EU, pak uvidíte, že je tady poměrně velký rozdíl. Ale jak jsem řekl, zájem klientů v ČR o sofistikované produkty neustále roste. Úspěšné fungování naší „bezhotovostní pobočky“, kterou jsme otevřeli v loňském roce, je velmi zajímavý příklad. Rostoucí zájem o využívání platebních karet, telefonního a přímého bankovnictví stojí též za podtržení. Narůstající zájem o bezhotovostní operace považuji za dobrou zprávu.

Patria Online: Mohl byste naznačit, jaké změny KB připravuje v sortimentu svých produktů a služeb v nadcházejících měsících? Které produkty a služby se dostanou do centra pozornosti klientů a co bude hlavními hnacími silami výkonnosti KB v letošním roce?

Alexis Juan: Ovšem, KB připravuje uvedení několika nových produktů, což je v souladu s naší strategií inovace a dynamičnosti. Informace o nových produktech nebudeme komunikovat před jejich uvedením na trh.
Je to především kvalita produktů a služeb, která bude klíčovým faktorem úspěchu. To je též důvod, proč jsme zřídili nové oddělení, které se zaměřuje na vyřizování stížností a reklamací klientů a rovněž plánujme zřízení pozice ombudsmana, který bude rozhodovat komplikovanější případy. Komerční banka chce naslouchat svým klientům, hovořit s nimi a být inovativní – inovativní pokud jde o nabídku našich produktů a služeb a jejich kvality.

Patria Online: Měli bychom očekávat další konsolidaci menších hráčů na českém bankovním trhu, aby tak byli schopni konkurovat „velké trojce“? Obáváte se tohoto scénáře?

Alexis Juan: Máte-li konsolidací na mysli další růst a expanzi menších hráčů na trhu, pak je třeba říci, že konkurenci bereme velmi vážně, jak už jsem se o tom ostatně zmínil. Je zřejmé, že i menší hráči velmi bedlivě sledují vývoj na trhu a velmi rychle se mu přizpůsobují. KB chce být lídrem na trhu, a to ve všech klientských segmentech a tuto strategii se nám daří naplňovat. Konkurenci tedy velmi pečlivě sledujeme, ale rozhodně se nebojíme.

Patria Online: Jakým způsobem mohou profitovat klienti Komerční banky z jejího členství ve skupině Société Générale? Mohou například klienti KB využívat celosvětových služeb Société Générale za výhodných podmínek? Dochází ke hmatatelným synergiím mezi mateřskou společností a KB?

Alexis Juan: Komerční banka má mnoho příležitostí a možností jak využít know-how Société Générale. To se pochopitelně děje ve prospěch klientů. Považuji za velkou výhodu Komerční banky její strategické partnerství se Société Générale, která patří k největším a nejdůležitějším bankovním skupinám v zemích Evropské unie. Société Générale obsluhuje na celém světě na 15 miliónů klientů a Komerční banka má příležitost využít tuto obrovskou zkušenost.
Např. spolupráce se Société Générale umožňuje obsluhu konkrétních klientů, kteří se pohybují v mezinárodním prostředí. Také tady přináší členství KB ve skupině Société Générale synergické efekty. V Komerční bance funguje útvar French and European Desk (FED), který je podpůrnou organizační jednotkou sítí Komerční banky a Société Générale, který se právě zabývá usnadněním přístupu zahraničních klientů k některým produktům nebo úvěrům. Stejně tak to funguje i směrem do zahraničí. Velkou výhodou pro KB je členství ve skupině Société Générale také v oblasti financování zahraničního obchodu. To je oblast businessu, ve které hodně záleží na kreditu, historii, zkušenosti a pozici. Být členem ve světě tak pozitivně vnímané skupiny jako je SG má samozřejmě větší váhu.

Patria Online: Máte osobní zkušenosti s produkty a službami KB a jejich kvalitou? Jste sám klientem KB?

Alexis Juan: Ano a jsem spokojený klient, protože se o mě stará můj osobní bankéř, stejně jako to platí pro ostatní klienty banky.

Patria Online děkuje i za čtenáře stránek www.patria.cz generálnímu řediteli Komerční banky panu Alexisovi Juanovi za rozhovor.

Rozhovor naleznete také v anglické verzi stránek patria.cz. Na adresu info@patria.cz nám můžete zasílat náměty na další rozhovory. Ke konkrétnímu návrhu osobností můžete připojit také své dotazy na ně.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.03.2021
22:30Smíšený úvod týdne na trzích v USA, dividendové akcie zpět v kurzu?  
17:38Amerika se těší na peníze od vlády a přidává se k evropskému růstu  
17:37Irelevantní nerovnost v bohatství?
17:25McAfee prodá podnikovou divizi za čtyři miliardy USD
17:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.: Oznámení pravidel rozhodování per rollam
16:43DuPont koupí za 2,3 miliardy USD firmu Laird Performance
16:15Bloomberg: Tesla buduje v Texasu obrovskou baterii. Tajně
14:51Týdenní výhled: Výnosy a inflační očekávání dál v centru dění, Fed riskuje, že zůstane za křivkou  
13:24Investiční tip IAG: Slibné transatlantické trasy  
12:04Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejvyšší za rok
11:48Dimon: Investování se musí učit, obligace bych si nekoupil
11:47Evropské akcie si drží zisky vedle klesající Asie a Ameriky  
10:47Britská firma Deliveroo hodlá vstoupit na londýnskou burzu
10:39Petr Dufek: Rychlý růst mezd v časech lockdownu (?)
9:48SAB Finance a.s.: Oznámení o rozhodování valné hromady mimo zasedání (per rollam) včetně návrhů rozhodnutí
9:47Mall.cz údajně zvažuje vstup na burzu, v úvahu připadá i Praha
9:09Rozbřesk: Dluhopisy zažívají nejhorší start roku od osmdesátých let
9:04Průmyslová výroba v Německu v lednu nečekaně klesla
8:49Evropské burzy mají ráno namířeno do plusu, nervozita z výnosů ale nemizí  
8:23Senát USA schválil pomoc ekonomice za 1,9 bilionu dolarů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Stitch Fix Inc (01/21 Q2, Aft-mkt)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y