Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Niedermayer brzdí prudké posilování koruny … ČNB nechce prodejem deviz ovlivňovat trh

Niedermayer brzdí prudké posilování koruny … ČNB nechce prodejem deviz ovlivňovat trh

13.4.2004 15:42
Autor: 

komentář doplněn
Člen bankovní rady ČNB Luděk Niedermayer dnes řekl v exkluzivním rozhovoru pro agenturu Reuters, že centrální banka nehodlá v pátek avizovaným prodejem části výnosů z devizových rezerv ovlivňovat vývoj kurzu koruny. Česká měna dnes prudce posílila na letošní maximum 32,08 Kč za euro poté, co na trh dorazily obchodní příkazy londýnských hráčů, kteří měli v pátek a v pondělí velikonoční svátky.

Viceguvernér Niedermayer označil za zavádějící interpretace některých analytiků, že devizové operace ČNB mohou brzdit případné oslabování české měny. „V žádném případě bychom nechtěli být tím, kdo nastavuje cenu, ale budeme ten, kdo akceptuje cenu,“ řekl centrální bankéř Reuters. Koruna zareagovala mírnou korekcí na 32,16 Kč za euro.

Niedermayer dále zopakoval páteční prohlášení ČNB, že směna eur a dolarů za koruny bude probíhat ve velmi malých objemech a pouze za příznivých podmínek na trhu. Viceguvernér dále upřesnil, že se centrální banka bude snažit stabilizovat nominální výši devizových rezerv v cizích měnách kolem současných úrovní, a prodeje výnosů se budou týkat jen těch, které banka získá od nynějška. Zhruba 40 % rezerv v cizích měnách je v dolarech, zbytek v eurech.

Niedermayer žádné další podrobnosti neuvedl, ČNB by podle jeho slov chtěla jen rozpouštět postupně „třeba týdně, svým způsobem i denně nějakou malinkou částku …,“ aniž by výrazně zvýšila aktivitu na trhu, když se kurz posune. Pokud by se tato údajně jen „technická“ operace na trhu neosvědčila, může banka její provádění přehodnotit. „Chceme prodávat výnosy, ale neříká to nic o tom, že bychom chtěli intervenovat více nebo méně,“ řekl viceguvernér Reuters.

Centrální bankéř rovněž odmítl spekulace, že by silnější kurz koruny bance nevadil. „Pohled (ČNB) je střednědobý, není to nějaká rychlá úvaha, která by byla dána nějakým výkyvem kurzu nebo nějakými aktuálními ekonomickými podmínkami,“ píše Reuters. Niedermayer však připouští, že tuto „operaci“ umožnila situace v platební bilanci. „Platební bilance sama o sobě dává důvod pro určité oslabování kurzu … Tato myšlenka pro mě zprůchodňuje naší strategii. Kdyby kurz byl pod neustálým apreciačním tlakem, tak by naše operace ve velké míře mohly ovlivňovat vývoj směnného kurzu, a to bychom neradi,“ řekl Niedermayer Reuters.

(zdroj: Reuters)


Váš názor
 • Hehe..
  14.4.2004 15:27

  Neshání Patria korektora? Analýzy mi sice nejdou tak dobře, ale v gramatice exceluji :) Nicméně to není jen problém Patrie, ostatní analytici také občas vypustí docela zajímavé hrubky ;)
  Ondřík
  • Opraveno
   14.4.2004 15:43

   Komentáře jazykovou korekturou procházejí. Za ojedinělé nedostatky se přesto omlouváme a za nabídku děkujeme.
 • Zlaté pravidlo
  13.4.2004 16:21

  Nejdříve myslet, potom mluvit a ne obráceně.
  Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data