Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
KCP: Od letoška budou obchodníci s cennými papíry muset zveřejňovat ve výročních zprávách i kapitálovou přiměřenost

KCP: Od letoška budou obchodníci s cennými papíry muset zveřejňovat ve výročních zprávách i kapitálovou přiměřenost

6.4.2004 16:59
Autor: 

Následuje tisková zpráva KCP v plném znění:
Informace o kapitálové přiměřenosti ve výročních zprávách obchodníků

Letos poprvé by měly výroční zprávy obchodníků s cennými papíry obsahovat mimo jiné i údaje o jejich kapitálové přiměřenosti. Auditor, který ověřuje účetní závěrku obchodníka, má podle zákona o cenných papírech povinnost upozornit Komisi pro cenné papíry na zjištěné skutečnosti svědčící o porušení některé ze zákonných povinností obchodníka.

Součástí výroční zprávy obchodníka s cennými papíry jsou podle zákona informace o charakteru poskytovaných služeb či předpokládaném strategickém vývoji společnosti. Dále zpráva musí obsahovat informace o finančních a podnikatelských rizicích, kterým je obchodník s cennými papíry při své činnosti vystaven, popis metod jejich měření, sledování a řízení. Letos nově mají výroční zprávy obsahovat i údaje o kapitálové vybavenosti obchodníků v poměru k podstupovaným rizikům, konkrétně vývoj ukazatele kapitálové přiměřenosti či struktury vlastního kapitálu společnosti. Další důležité informace, které by zpráva taktéž měla obsahovat, jsou významné angažovanosti obchodníků.

Zákonná lhůta k předložení výroční zprávy obchodníkům s cennými papíry uplynula minulý týden. Většina obchodníků komisi v zákonné lhůtě předkládá auditorem neověřenou výroční zprávu, resp. účetní závěrku. Zprávu s výrokem auditora komisi zasílají dodatečně po jejím schválení valnou hromadou. Komise pro cenné papíry následně jeden výtisk výroční zprávy předá rejstříkovému soudu.

Auditor, který ověřuje účetní závěrku obchodníka s cennými papíry, má podle zákona o cenných papírech povinnost upozornit komisi na jakoukoliv skutečnost, na kterou během své činnosti narazí a která svědčí o porušení některé ze zákonných povinností obchodníka s cennými papíry nebo která by mohla ohrozit další řádný výkon jeho činnosti. Auditor ověřuje nejen účetní výkazy, ale i další informace obsažené ve výroční zprávě, např. způsob výpočtu kapitálové přiměřenosti či objemu zákaznického majetku. Komise spolupracuje s Komorou auditorů v oblasti vzdělávání auditorů, v oblasti přípravy právních předpisů a poskytuje komoře součinnost při vyšetřování stížností na postup jednotlivých auditorů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data