Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční dluh na konci roku 2003 vzrostl na 37 % HDP Je to moc, nebo je vše v pořádku?

Zahraniční dluh na konci roku 2003 vzrostl na 37 % HDP Je to moc, nebo je vše v pořádku?

31.3.2004 10:29
Autor: 

komentář doplněn o srovnávací tabulku
Zahraniční dluh České republiky byl vykázán na konci roku 2003 ve výši 894,3 mld. Kč (27,6 mld. EUR), což představuje 37 % HDP. V průběhu roku se zahraniční zadlužení zvýšilo o 81 mld. Kč. Schodek investiční pozice České republiky dosáhl k 31.12 2003 výše 615,7 mld. Kč (19 mld. EUR). V meziročním srovnání došlo k jeho nárůstu o 218 mld. Kč.

Je to moc, nebo je vše v pořádku? Na konci roku 2001 dosahoval zahraniční dluh 37,3 % HDP, v roce 2002 klesl na 35,7 % HDP a loni opět vzrostl na 37,1 % HDP. Klíčem k vysvětlení změn výše zahraničního zadlužení jsou především kurzové pohyby. Zatímco zahraničním věřitelům české subjekty většinou dluží částky denominované v cizí měně a změna kurzu mění korunovou hodnotu závazku v plné výši, hrubý domácí produkt vyjádřený v korunách se s kurzovými pohyby mění jen do určité míry v závislosti na měnové struktuře zahraničního obchodu. Dluh denominovaný v korunách se na celkovém zahraničním dluhu podílí zhruba z jedné třetiny. Koruna k dolaru loni byla 13,8 % silnější než v roce 2002 (průměr 2003 k průměru 2002), ale na euro ztrácela 3,4 %. Obchodní i finanční vazby ČR s eurozónu jsou přeci jen významně vyšší než s USA. Oslabení koruny k euru je tak hlavní příčinou růstu zahraničního dluhu jak v korunovém vyjádření, tak v poměru k HDP. Nebýt přecenění závazků denominovaných v eurech, setrval by zahraniční dluh zhruba na 35 % HDP.

Nejvíce k loňskému zvýšení zahraniční zadluženosti o 81 mld. Kč přispěly banky. Jejich závazky vůči zahraničí se zvýšily o 29 mld. Kč, a to zejména tím, že ve zvýšené míře přijímaly krátkodobé vklady ze zahraničí. Firemní sektor zvýšil své zahraniční dluhy o 27 mld. Kč především čerpáním dlouhodobých úvěrů. Stejný faktor stojí také za zvýšením zahraničního dluhu vlády o 21 mld. Kč. Od EIB si vláda vypůjčila téměř 13 miliard a zahraniční investoři koupili státní dluhopisy a pokladniční poukázky za 8 miliard.

Nyní k otázce položené v úvodu. Pro podobné situace bývají často používána „palcová“ pravidla. Jejich význam nespočívá v přesném zhodnocení situace, ale v tom, že je používají investoři či ratingové agentury. Jedním z nich je poměr zahraničního dluhu k HDP. Hodnotou, u níž bychom měli zbystřet je 40 %. V ČR jsme na 37 %. Důležitá je i časová struktura zahraničního dluhu. Další palcové pravidlo říká, že by krátkodobý dluh neměl překračovat 40 % celkového dluhu. Loni jsme se vešli těsně pod tento limit, podíl krátkodobého dluhu dosáhl 39,8 %. Dalším ukazatelem zvládnutelnosti zahraničního dluhu je poměr dluhové služby vývozu zboží a služeb. Dluhová služba by neměla být vyšší než tříměsíční vývoz. Loni splátky jistiny a úroků dosáhly 128,6 mld. Kč a byly nižší než jednoměsíční vývoz. Zmiňováno bývá ještě krytí dovozu devizovými rezervami. Loni by devizové rezervy vystačily na 6 měsíců dovozu zboží nebo na 5 měsíců dovozu zboží a služeb, což je právě hodnota považovaná za ještě bezpečnou. Problematická zůstává jen výše schodku běžného účtu v poměru k HDP. Loni se tento poměr zvýšil na 6,5 % z 6,0 % v roce 2002. Schodek běžného účtu byl sice plně pokryt přebytkem na finančním účtu a po odečtení reinvestovaného zisku dosáhl v poměru k HDP pouze 3,9 %, ale s tím, jak se budou zvyšovat zisky zahraničních investorů a výplaty dividend, mohl by zde vzniknout zdroj nestability kurzu koruny.

Pro srovnání uvádíme ještě aktuální odhady výše zahraničního dluhu v dalších středoevropských zemích.

David Marek, Patria Online


Váš názor
 • Drobna ciselna chyba resp. asi preklep
  1.4.2004 18:25

  Bolo by fajn, ak by Slovensko malo hruby zahranicny dlh len 21% HDP. Podla predbeznych udajov dosahoval hruby zahranicny dlh ku konca roku 2003 hodnotu 18,32 mld.USD resp. 603,2 mld. Sk, predstavujúc 50,4% HDP. Este ze aspon cisty dlh bol zaporny na urovni cca. 0,6 mld. USD. Ale to na vyzname clanku samozrejme nic nemeni.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  14:30USA - Empire State Manufacturing index
  15:15USA - Průmyslová výroba, m/m