Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ekonomové a politici – pohled z Ameriky (opak.)

Ekonomové a politici – pohled z Ameriky (opak.)

30.03.2004 11:41
Autor: 

Koncem února 2004 došlo ke dvěma zajímavým událostem, které výstižně charakterizují rozdíly v uvažování a vystupování ekonomů a politiků. Došlo k nim sice v Americe, ale situace u nás není jiná.

První přišel na řadu šéf poradců amerického prezidenta, profesor ekonomie z Harvardu Gregory Mankiw. Česky vyšla jeho vynikající učebnice pro ekonomy „začátečníky“, nicméně Greg Mankiw je známý především jako makroekonom a je zřejmě nejvýraznějším ekonomem tzv. New keynesianism, což je moderní ekonomická škola, která nemá s tradičním keynesiánstvím téměř nic společného, kromě předpokladu, že trhy nejsou vždy dokonalé.

Bylo zajímavé, že Mankiw se stal hlavním poradcem republikánského prezidenta, spíše by se dal očekávat u demokrata. Nicméně, razantní deficitní hospodaření Bushovy administrativy může, paradoxně, svědčit spíše pragmatickému „new keynesian“ Mankiwovi než vyhraněnějším zastáncům školy „supply side“, kteří by u republikánů měli mít domácí právo.

Nicméně, i profesor Mankiw může někdy být pro prezidenta Buse příliš liberální (v evropském smyslu slova). Když Greg Mankiw hovořil o vyhlídkách americké ekonomiky, tvrdil sice statečně, že letos vznikne v USA 2,6 milionu nových pracovních míst (což prezident Bush velmi potřebuje, aby uspěl v listopadových volbách), zároveň však označil fakt, že řada firem „out-source“ do zahraničí čím dál více aktivit v oblasti služeb za klad a výhodu pro americkou ekonomiku. Programátoři, call centra, účetnictví, back office – to vše se dá dělat v Indii či Pákistánu za zlomek nákladů v USA a pro politiky se stává tento „job-flight“ vítaným tématem předvolebních slibů. Mankiw má samozřejmě pravdu, pokud je výhodnější pro americké firmy vytvářet programy v Indii, neměla by jim v tom nikdo bránit. Americká ekonomika přežila snížení počtu zaměstnanců v zemědělství, v průmyslu a přežije i přesun části zaměstnanců ve službách do zahraničí.

Americký prezident si však pospíšil, aby se od názorů Gregory Mankiwa distancoval a přihlásil se k „boji za zachování pracovních míst v USA“. Je asi zbytečné psát, že ještě radikálnější byli demokratičtí kandidáti na prezidenství Kerry, a především Edwards. Takže i v Americe stále platí: svobodný obchod ano, ale vše má své meze…

Vedle ale šlápl i velký Alan Greenspan, když označil plány prezidenta Buse na rozšíření plateb státu za léky pro všechny důchodce za nezodpovědné a vyzval vládu k revizi programů důchodového zdravotního zabezpečení. Protože do důchodu začně brzy odcházet silná generace „baby-boomers“ narozená po válce, bude muset příští vláda, nezreformuje-li důchodový a zdravotní systém v USA, zvyšovat daně a to se Greenspanovi nelíbí. Bushova administrativa výmluvně mlčí a své plány nijak nemění. Demokraté pak jasně odkázali Greenspana do příslušných mezí, když jak Kerry tak Edwards slíbili, že žádné redukce výdajů nepřipadají do úvahy.

Jak je vidět, politici rozumí ekonomii lépe než ekonomové a radit si nechají jen když jim ekonomové radí to, co stejně chtějí udělat. Alespoň v něčem jsme na tom stejně jako Američané…

Ondřej Schneider

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.


Váš názor
  • profesor slapnul vedle
    30.03.2004 12:36

    Pan profesor Mankiw technicky mel pravdu kdyz rekl re outsourcing muze byt pro ekonomii zeme prospesny ale slapnul do h...a tim jak to rekl, protoze nove joby jsou zatim Bushovo slabe misto a jestlize se novinari ptaji pana profesora coby prezidentskeho poradce na citlive otazky kolem zamestnanosti, tak by se pan profesor mel predevsim snazit o to aby prezident vypadal co nejlepe, nez se snazit vysvetlit svoji ekonomickou teorii novinarum, kteri, pokud neni naprosto opatrny tak to okamzite pouziji proti nemu a proti prezidentovi a omlati to jemu ci jinym lidem z jeho vlady o hlavu. Neni to nic noveho kdyz lide se vzornym akademickym kreditem se politicky chovaji jako slon v porcelanu
    pako
Aktuální komentáře
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz
13:19Intel (až +8 %) roste na dohodě s Amazonem i armádní zakázce za miliardy. Evropu rozhořčil odkladem továren
12:10Microsoft na vlně AI oznamuje zpětný odkup akcií v hodnotě 60 miliard USD a zvyšuje dividendu o 10 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba