Schodek americké obchodní bilance v lednu vzrostl na rekordní hodnotu 43,06 miliard dolarů při současném poklesu celkového exportu (-1,2 %) i importu (-0,5 %). Trh byl připraven zhruba na 42miliardový schodek. Americký dolar zareagoval nejprve mírným poklesem na 1,2330, poté se však vývoj obrátil a měna posiluje na denní maximum 1,2250 USD/EUR.
Z pohledu teritoriální struktury jsou ostře sledované v podstatě tři oblasti. Nejvyšší zápornou bilanci obchodu se zbožím a službami mají Spojené státy s Čínou – v lednu deficit vzrostl na 11,477 mld. USD, když se export do této asijské země snížil o 21,9 % na 2,59 mld. USD. Skoro na polovinu se snížil deficit obchodní bilance se západní Evropou (-6,579 mld. USD), schodek s Japonskem téměř beze změny (-5,252 mld. USD). Dolar v lednu po předchozích propadech nominálně nepatrně (+0,5 %) posílil k euru na 1,247 USD/EUR a o zhruba 1,5 % k japonskému jenu.
Jako protipól americkým údajům oznámily dnes ráno přebytek obchodní bilance za leden Japonsko a Německo. Japonsko zvýšilo přebytek zahraničního obchodu o 128,6 % na 646,4 mld. JPY, německý přebytek v lednu vzrostl o téměř 2 miliardy eur na 12,3 mld. eur.
Americká čísla trh příliš nepřekvapila, pozice byly nastaveny s ohledem na možný velký propad v bilanci. Dolar tak v tomto okamžiku posiluje, i když zpráva nebyla nikterak pozitivní a investoři se k ní ještě určitě vrátí. Obecně je vývoj platební bilance USA hlavním argumentem, proč by měl dolar zůstat slabý nebo dále oslabovat. Poslední týdny jsou však investoři americké měně nakloněni, a ta se tak pohybuje u silnější hranice pásma 1,21 až 1,29 USD/EUR.
Radim Krejčí, Patria Online