Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Šedivý: Český Telecom má jasně definovanou dividendovou politiku i na další dva roky

05.03.2004 9:53
Autor: 

1. místopředseda představenstva a výkonný ředitel pro finance Českého Telecomu pan Juraj Šedivý poskytl serveru www.patria.cz 3.3. exkluzivní rozhovor o společnosti, která je největším poskytovatelem telekomunikačních služeb v České republice. Otázky se týkají například provozních výsledků Českého Telecomu, dividendové politiky, transformace a budoucnosti společnosti, regulace odvětví.

Patria Online: Jak se bude dle Vašeho názoru vyvíjet relativní objem provolaných minut u hlasových služeb u Českého Telecomu a u mobilních operátorů nyní, co se mobilní trh blíží svému nasycení? Čekáte stabilizaci situace co se týče intenzity využívání pevných linek k hlasovým službám, či dále rostoucí využívání mobilních telefonů?

Juraj Šedivý: Volba mezi fixním nebo mobilním telefonem pro hlasovou komunikaci je funkcí ceny a užitné hodnoty vnímané zákazníkem. Je otázkou, jestli fixní telefonie může k nesporně nižší ceně nabídnout bohatost funkcí, které jsou dnes u GSM telefonie běžné. Odpověď zní ano, pokud má zákazník minimálně ISDN a odpovídající, podle možnosti bezdrátové koncové zařízení. Testuje se koncept jednoho přístroje schopného komunikovat bezdrátově přes koncový terminál fixní sítě, pokud je zákazník doma anebo na pracovišti, a zároveň prostřednictvím mobilní GSM nebo UMTS sítě, hovor je pak směrován nejlevnější cestou. Jinými slovy, fixní síť nabízí širokou škálu služeb nejenom pro data, ale i hlasovou telefonii, pokud se je podaří lépe zpřístupnit a marketinkově podpořit, věřím ve stabilizaci hlasového provozu.

Patria Online: Jak hodnotíte vysokou popularitu mobilních operátorů co se týče internetových služeb, která je zřejmě alespoň z části odrazem jejich cen relativně k alternativám, tj. i ADSL nabízené Českým Telecomem? Jak hodnotíte budoucnost ISDN a jaké zdroje v porovnání k ADSL jsou nyní ve společnosti tomuto produktu věnovány?

Juraj Šedivý: Eurotel, následován T-Mobile, přišel na trh jako první s konceptem paušálu za datové připojení na Internet a nabízí okamžitou aktivaci služby – to je atraktivní alternativní nabídka k vytáčenému přístupu k Internetu účtovanému na minutové bázi, a k ADSL, pokud toto není okamžitě k dispozici. Výhody, paušál, okamžitá aktivace a mobilita, jsou na druhé straně handicapovány nízkou efektivní rychlostí. Navíc s konceptem paušálních poplatků přicházejí i fixní operátoři a čas aktivace ADSL se zkracuje s postupným zaváděním této technologie. Výhledově tedy hodnotím GPRS, i jako uživatel, spíš jako komplementární, pokud není fixní připojení k dispozici.

K ISDN, tato technologie je v zásadě zainvestována a ve srovnání s ADSL potřebuje mnohem méně zdrojů. Jak jsem zmínil výše, jde o to ji prodat, samotná služba nabízí široký rozsah atraktivních funkcí.

Patria Online: Český Telecom v lednu podepsal smlouvu teprve s druhým alternativním operátorem o pronájmu místních smyček. Jak odhadujete blízký vývoj v této oblasti a jak hodnotíte celkově hrozbu ze strany alternativních operátorů, co se týče operací a výsledků Českého Telecomu?

Juraj Šedivý: Český Telecom je samozřejmě připraven jednat a za přijatelných cenových a technických podmínek zpřístupnit místní smyčku všem zájemcům, zkušenosti ze zahraničí nicméně nenasvědčují, že by mělo dojít k masovému rozšíření této služby. Obecně, alternativní operátoři vytvářejí velmi silný konkurenční tlak, pokud je tato konkurence založena na rovných podmínkách, jsem přesvědčen, že jí dokážeme čelit jak kvalitou služeb, tak cenami a péčí o zákazníka. Tato konkurence však nesmí být založena jenom na využití kapacit sítě Českého Telecomu v mnoha případech pod náklady a jejich následném přeprodeji. Fakt, že v České republice není vidět příliš alternativních investic do fixní infrastruktury o něčem svědčí, záměrem liberalizace trhu měl být spíš opak.

Patria Online: Jak hodnotíte pokrok a celkový potenciál Českého Telecomu při jeho transformaci na flexibilní společnost orientovanou na zákazníka? Nakolik by tomuto prospěla privatizace - tj. přechod pod významného operátora ze zahraničí?

Juraj Šedivý: Pokrok je značný, svědčí o tom řada znovuzískaných firemních zákazníků, zkrácení instalačních časů, zájem o nové služby a cenové balíčky. Vzhledem k našim ambicím nás však čeká stále obrovský kus práce, společnost rozjíždí řadu dalších naprosto konkrétních aktivit směřujících k inovaci a zkvalitnění portfolia služeb, k zefektivnění provozních aktivit, snížení počtu zaměstnanců, zlepšení zákaznických služeb atd. Vstup významného operátora může k dosažení těchto cílů významně přispět, není však jedinou a dostačující podmínkou k zabezpečení konkurenceschopnosti. Nicméně v situaci, kdy majoritní vlastník, FNM, oznámil svůj záměr prodat 51 % akcií, považuji rychlou privatizaci a stabilizaci akcionářské základny Českého Telecomu za hlavní prioritu.

Patria Online: Jaké jsou hlavní příčiny vysokých operačních marží Českého Telecomu (bez zahrnutí Eurotelu, bez zahrnutí odpisů) ve srovnání s jinými operátory v regionu i v Evropě?

Juraj Šedivý: Vysoká EBITDA marže svědčí o velmi dobré operační efektivnosti, i přes konkurenční tlaky a snižování výnosů jsme ji dokázali udržet razantním snižováním kontrolovatelných provozních nákladů včetně snižování stavu zaměstnanců.

Patria Online: Jak hodnotíte současnou intenzitu a vyváženost regulace? Jak ovlivní vstup ČR do Evropské unie činnost Českého telekomunikačního úřadu a regulatorní prostředí v ČR?

Juraj Šedivý: Českému telekomunikačnímu trhu by prospělo méně regulatorních zásahů a mnohem více transparentnosti, pokud k takovému zásahu dojde. Úroveň regulace koncových cen, zejména měsíčního paušálu, považuji ve čtvrtém roce liberalizovaného trhu za neakceptovatelnou. Doufám, že se vstupem do EU se zvýší tlaky na průhlednost rozhodovacích procesů a dodržování základních regulačních principů EU, včetně tvorby nového telekomunikačního zákona a příslušných vyhlášek.

Patria Online: Český Telecom hodlá v následujících dvou letech použít volné peněžní prostředky ke splacení dluhu za Eurotel, poté by mohla následovat další velká dividenda, nebo jejich série. Neplánuje Český Telecom použít své volné zdroje také na expanzi, např. na akvizice v regionu?

Juraj Šedivý: Dovolím si upřesnit, Český Telecom má jasně deklarovanou dividendovou politiku i na následující dva roky, byla prezentována řádné valné hromadě v červnu loňského roku, a budeme mít dostatek hotovostních prostředků k jejich výplatě. Režim splácení dluhů s tímto už počítá, je samozřejmě na akcionářích, jestli se pro výplatu dividend skutečně rozhodnou. I za těchto okolností bude Český Telecom mít dostatečnou hotovost, resp. dluhovou kapacitu k významným investicím, a je povinností managementu, aby tyto investiční příležitosti identifikoval a případně je navrhl akcionářům k realizaci. Osobně si však myslím, že je nutné nejdříve dořešit otázku privatizace.

Patria Online: A na závěr taková spíše tipovací otázka. Co považujete za hlavní pozitiva, která by měla přesvědčit akcionáře investovat do akcií Českého Telecomu ve srovnání s regionálními operátory TPSA a Matávem? Akcie Českého Telecomu se v úvodu roku 2004 obchodují na pražské burze těsně nad úrovní 300 Kč. Kde se podle Vás bude nacházet cena akcie Telecomu na konci roku 2004 a proč?

Juraj Šedivý: Každý akcionář, současný nebo potenciální, musí sám zvážit svoje preference a zhodnotit na základě svých informací a analýz, kterému operátorovi dá přednost. Naší základní povinností je dále zlepšovat fundamentální výkonnost společnosti a poskytnout trhům všechny relevantní informace o našich výsledcích i přiměřené informace o našich plánech. Nechme trh, ať pak sám tuto výkonnost prostřednictvím ceny akcií zhodnotí.

Patria Online děkuje i za čtenáře stránek www.patria.cz 1. místopředsedovi představenstva a výkonnému řediteli pro finance Českého Telecomu panu Juraji Šedivému za rozhovor.

Na adresu info@patria.cz nám můžete zasílat náměty na další rozhovory. Ke konkrétnímu návrhu osobností můžete připojit také své dotazy na ně. V nejbližší době připravujeme rozhovor například s předsedou KCP Františkem Jakubem nebo ministrem práce a sociálních věcí Zdeňkem Škromachem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.02.2021
8:29Další zpřísnění: Vláda chce zakázat pohyb mezi okresy,zavřít školy a další obchody
8:23FLASH: Erste loni klesl čistý zisk o 46,7 % na 783 mil. EUR
8:01PFNonwovens a.s.: Výsledky rozhodování valné hromady mimo zasedání
6:03Goldman Sachs: Porostou zisky i dividendy, banky atraktivní
25.02.2021
22:02Vyšší výnosy dluhopisů zavinily krvavou lázeň na Wall Streetu  
17:38AutoZone a hlad po hodnotových akciích
17:18Výnosy strmě stoupají a roste tlak na akcie. Další ztráty pro korunu  
16:36Moderna má objednávky na vakcínu za 18,4 mld. USD  
15:42Gates: Pokud nejste nejbohatší na světě, nekupujte bitcoiny
15:19Ekonomika USA rostla koncem roku mírně rychleji, než se čekalo
14:53Bayer má nejvyšší ztrátu v historii, prodělal 10,5 miliardy eur
13:42Pivovar AB InBev po loňském poklesu čeká letos růst zisku i tržeb
13:42Prognóza Patrie: Kvartální zisk Erste klesl o 30 %, hlavně kvůli nákladům na riziko  
13:10Komentář analytika: Nvidii pomáhá kryptotěžba  
12:28Přelomový zákon v Austrálii: Facebook a Google mají platit médiím za zprávy
12:19Pozitivní očekávání v průmyslu vs. skepse spotřebitelů (komentář analytika)
11:14Ze zpráv profitují komodity i akcie na úkor dluhopisů. Koruna dál pod tlakem  
10:43Oppenheimer: Mění se makroekonomické prostředí a s ním přichází řada změn na akciích
10:03AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a. s. zveřejňuje zveřejňuje výroční zprávu fondu
9:44Přichází obrat na hypotečním trhu? ČSOB zvyšuje sazby, růst avizuje guvernér ČNB

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AMC Entertainment Holdings Inc (12/20 Q4)
Cellnex Telecom SA (12/20 Q4)
Cinemark Holdings Inc (12/20 Q4, Bef-mkt)
Erste Group Bank AG (12/20 Q4)
Foot Locker Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
International Consolidated Airlines Group SA (12/20 Q4, Bef-mkt)
7:00BASF SE (12/20 Q4)
7:00Deutsche Telekom AG (12/20 Q4)
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university