Pátek nebyl - jako ostatně již několik posledních dní - pro technologické tituly na hlavních amerických burzách tím nejšťastnějším. Jejich ceny šly vesměs níže, tažené kromě jiného akciemi firem jako Intel Corp. a Maxim Integrated Products Inc. s tím, jak investoři v tomto segmentu dále vybírají zisky. Naopak relativně povzbudivé zprávy týkající se ekonomiky jako takové a především její průmyslové aktivity vedly ke stabilitě indexů "staré" ekonomiky, růst byl tažen jmény jako Boeing Co. nebo United Technologies.
Index Nasdaq Composite tak v poslední obchodní den minulého týdne oslabil o 0.1 % a za celý týden poklesl o 0.4 %. To je již šestý "poklesový" týden v řadě a jedná se tím o nejdelší sérii propadů od října roku 2002. Dow Jones Industrial Average přidal 3.78 bodu na hladinu 10583.92. S&P500 posílil o 0.03 na 1144.94 bodu. Poměr rostoucích a klesajících titulů na NYSE dosáhl 2:1, majitele změnilo více jak 1.5 miliardy akcií. To představuje více jak 6% růst vůči stejnému období předchozího týdne.
Celý pátek však nebyl jenom o poklesu, resp. stagnaci. Již zmiňovaná makroekonomická data vedla v prvních několika hodinách obchodování k růstu trhů, okolo poledne newyorského času se tento trend však zlomil. Tehdy se objevila spekulace, že jedna z tzv. "bulge bracket" investičních bank - těch bank, které hrají stabilně "první ligu" - bude snižovat své doporučení na sektor polovodičů. Tato informace se však zatím nepotvrdila.
Hrubý domácí produkt se za poslední čtvrtletí roku 2003 zvýšil o 4.1 %, zatímco předchozí hodnota dosahovala 4 %. Firmy zvýšily své výdaje na obnovení zásob a nákupy vybavení a software. Druhá informace se vázala k průmyslové aktivitě v oblasti Chicaga - ta byla v únoru nejvyšší za posledních skoro 10 let. Index Chicago PMI ukázal, že firmy znovu začínají najímat zaměstnance. Měřítko sentimentu spotřebitelů - University of Michigan consumer sentiment survey - ukázal menší než očekávaný pokles.
Petr Žabža, Patria Direct