Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nová evropská soutěžní pravidla pro spojování podniků

Nová evropská soutěžní pravidla pro spojování podniků

30.1.2004 12:31
Autor: 

Po dlouhých jednáních Rada EU schválila 20. ledna 2004 nové nařízení o fúzích, které vstoupí v účinnost 1. května 2004, tedy ke dni přistoupení ČR a devíti dalších zemí k EU. Toto nové nařízení by mělo zjednodušit dosavadní režim kontroly fúzí jak v EU, tak v jejích jednotlivých členských státech, a poskytnout soutěžitelům vyšší míru právní jistoty.

Na rozdíl od původního nařízení o kontrole fúzí je dle nového nařízení důvodem pro neschválení spojení soutěžitelů podstatné oslabení soutěže, které zahrnuje všechny typy tržně závadných jednání či situací např. dominanci jednotlivého soutěžitele, účinky pramenící z oligopolního postavení, které mohou poškodit zájmy evropských spotřebitelů, atd.

Nová právní úprava rovněž vykazuje celou řadou rozdílů vůči stávající právní úpravě, přičemž jako nejpodstatnější lze označit následující:

* Oznámení Komisi lze podat již tehdy, kdy lze prokázat skutečný záměr spojení uskutečnit, nikoliv až po podpisu příslušné smlouvy.

* Pokud určité spojení nepodléhá automaticky pravomoci Komise a strany spojení by zároveň musely toto spojení oznamovat ve 3 či více členských státech EU, mohou dotčení soutěžitelé požádat Komisi o schválení spojení namísto nutnosti žádat o schválení v jednotlivých členských státech (tzv. „one-stop shop“).

* Vyšetřovací pravomoci Komise budou posíleny na úroveň obsaženou v nařízení 1/2003, jež se týká kartelových dohod a zneužití dominantního postavení. To v praxi znamená např. i možnost vyšetřování na místě či získávání informací v soukromých bytech členů managementu podniků, pokud vznikne podezření, že jsou tam ukrývány rozhodné informace.

* Nové nařízení zavádí určitý stupeň flexibility v časovém rámci vyšetřování prováděném Komisí. Druhá fáze prověrky (detailní vyšetřování), dosud trvající max. 4 měsíce může být za určitých podmínek prodloužena o 3 resp. 4 týdny.

Pro přistupující státy se tímto nařízení mnoho nemění, protože většina jejich podniků nemá dostatečný obrat a pozici na trhu, aby spadala do působnosti nařízení. To znamená, že spojování podniků s důsledky na jejich území bude zpravidla podléhat „pouze“ národnímu schválení, v případě České republiky tedy Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže.

Jen pro určitou orientaci lze uvést několik statistických údajů ohledně činnosti Komise při výkonu jejích pravomocí při kontrole fúzí, kdy od září 1990, kdy vstoupilo v platnost dosud platné nařízení 4064/89, prošetřovala cca 2300 oznámení, přičemž 90 % z nich vyřídila v jednoměsíční lhůtě a pouze 18 jich zamítla.

Zda se naplní očekávání Komise ohledně zlepšení fungování kontroly fúzí, resp. zda se zjednoduší tato administrativně velmi náročná procedura pro samotné soutěžitele, bude možno posoudit až po delší době aplikace nového nařízení v praxi. Na závěr je pak nutno poznamenat, že toto nařízení se stane shodou okolností právě ke dni přistoupení České republiky k EU přímo závazné a aplikovatelné v jednotlivých členských státech. Zejména této skutečnosti by si tedy pro případ plánovaných fúzí či akvizic měli býti vědomi i čeští podnikatelé.

Pavel Svoboda
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.5.2018
9:15Rozbřesk: V koruně mohou krátkodobě přetrvat výprodeje. Dlouhodobě směr silnější úrovně
8:56Evropské burzy se asi zazelenají, italské krizi navzdory  
8:33Populisté vládu v Itálii nesestaví, prezident odmítl euroskeptika
8:32Dílo slavné české malířky Toyen se v nedělní aukci galerie Kodl vydražilo za bezmála 20 milionů korun
6:09Fidelity: Investice do vládních dluhopisů zůstávají zajímavé kvůli rostoucí inflaci
27.5.2018
16:58Ceny ropy čeká velká revoluce
10:10Víkendář: Putinovo Rusko z první ruky
26.5.2018
17:05Zlato 2048
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data