Koruna v novém roce postupně oslabuje k euru - 2. ledna začínala na 32,35 a dnes již dosáhla intraday kurzu 32,80 Kč/EUR. Propad je do jisté míry nečekaný, v letošním roce, roce vstupu do EU, by měl cenově konvergenční scénář a částečně "evropská psychologie" působit spíše apreciačně (viz naše analýza s názvem
Kde v EU-25 je nejlevněji aneb euro za 24 Kč). I když se to z pohledu na kurz Kč/EUR nezdá, teorie cenové konvergence zatím silné šrámy nemá - koruna k euru loni sice oslabila o 3,6 %, k dolaru ale výrazně posílila takže její efektivní kurz oslabil jen o 0,4 procenta.
Realita je ale jiná, deficity běžného účtu kontrastují s nepříznivým vývojem finančního účtu, kde se negativně podepisuje oslabení přílivu nových investic spolu s odlivem zisků z dosavadních investic do zahraničí. Negativně působí některé prohrané bitvy o zahraniční investice - například Hyundai. V neposlední řadě aktuální kurz nevadí ani ČNB (viz
Frait).
Důležitým faktorem je také úrokový diferenciál - zatímco naše úroky (2,2 %) jsou na úrovni eurozóny (2,14%), maďarská bezriziková výnosová křivka začíná u 1 roku na 12 procentech, polská téměř 6 % a slovenská 5,5 procentech (zero coupon yield). Hlavní kurzotvorné slovo v našem regionu má Západ. Pokud zahraniční investoři drží stále stejný podíl portfolia středoevropských měn, potom je zřejmé, jaké měny preferují (pokud je jejich primárním cílem dosažení zisku). Nic také nebrání spekulacím a použití české měny, resp. půjček v Česku na financování krátkodobých investic do Maďarska, Polska a Slovenska.
Nutno připomenout, že oslabení koruny v řádu desetihaleřů je ekonomicky nejspíše neutrální. Pomineme-li pokles naší kupní schopnosti v eurozóně, je negativním jevem jen implikovaný růst inflace, která je ale stejně (zatím) rekordně nízko a ČNB podstřeluje svůj cíl. Slabší koruna pomáhá především exportérům, vzpomínáte na boj proti silné koruně v polovině roku 2002 (28,92 Kč/EUR)?
Technická analýza potvrzuje dosavadní vývoj koruny - od července 2002 je se zaváháním v září 2003 patrný trend oslabování české měny. Z našeho pohledu přitom koruna od září 2003 do konce roku trendovou linii podstřelovala, tedy byla silnější. Podíváme-li se na vývoj klouzavých průměrů, žádné signály obratu k lepšímu nevidíme. Naopak, od konce minulého roku se zvyšuje momentum poklesu, tj. naše měna oslabuje čím dál vyšším tempem. Za nebližší technickou úroveň považujeme kurz 32,90 Kč/EUR, což je hodnota posledního velkého minima ze září 2003. Další mezí propadu by byl psychologický kurz 33,00 Kč/EUR. Pro pondělí je nejbližší úrovní k překonání 32,78 Kč/EUR (Bollinger top) - zde ale vidíme indikaci, že by mohlo brzy dojít ke korekci.
Pozn.: technická analýza předpokládá - že se investoři chovají jako "stádo", že je téměř nemožné stanovit "vnitřní", fundamentální kurz, že nabídka a poptávka reflektuje optimismus a pesimismus na trhu.
Radim Krejčí