Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Aktuální srovnání průměrných mezd ve střední a východní Evropě

Aktuální srovnání průměrných mezd ve střední a východní Evropě

28.11.2003 12:04
Autor: 

K dnešnímu dni jsou známy hodnoty průměrných hrubých měsíčních mezd ve 3. čtvrtletí v sedmi z osmi zemí střední a východní Evropy, které se řadí mezi kandidátské země na členství v EU. Pouze slovenský statistický úřad ještě nezveřejnil hodnotu průměrné mzdy ve 3. čtvrtletí. Přinášíme tedy aktualizaci srovnání průměrných mezd podle směnného kuru a parity kupní síly.

Na první pozici podle obou měřítek se stále drží Slovinsko. Podle směnného kurzu dosahuje taní průměrná mzda 45% německé úrovně, při zohlednění rozdílu v cenových hladinách berou Slovinci mzdy odpovídající 77% německých platů.

Na druhou příčku se vyšvihla ČR, kde mzdy v relaci k Německu odpovídají 21% podle kurzu a 47% podle parity kupní síly. Pokud bychom brali úroveň průměrné mzdy za měřítko životní úrovně byli bychom druzí nejbohatší mezi budoucími členy EU. Na třetí příčce při přepočtu mezd podle kurzu je Maďarsko, které dosahuje stejně jako ČR 21% německé úrovně. Podle parity je ovšem maďarská průměrná mzda pouze na 44% Německa. Následuje Polsko s 20% německé hladiny podle kurzového přepočtu, resp. 46% podle parity. ČR a Maďarsko předstihly Polsko, neboť v těchto dvou zemích se mzdy ve 3 čtvrtletí vzhledem k průměrné úrovni v loňském roce zvýšily o 5,2% (ČR), resp. 6,9% (Maďarsko), zatímco v Polsku pouze o 1,3%. Navíc ve stejném srovnání koruna vůči euru oslabila o 4,0%, forint o 6,6%, zatímco polský zlotý o 14,8%. Na chvostu visegrádské skupiny je Slovensko, kde průměrná mzda dosahuje zhruba 14% německého průměru podle kurzu, resp. 36% podle parity. Na obdobných úrovních jako Slovensko se pohybují pobaltské ekonomiky. Výrazně nižší jsou potom mzdy v Bulharsku a Rumunsku.

Konkrétní hodnoty průměrných mezd v uvedených zemích, Německu a Rakousku ukazují následující grafy:

Obr.1:


* U Slovenska byla použita hodnota průměrné mzdy ve 2. čtvrtletí.

Obr. 2:

* U Slovenska byla použita hodnota průměrné mzdy ve 2. čtvrtletí.
** Přepočty podle parity kupní síly byly zpracovány tak, že bazickou cenovou hladinou byla stanovena cenová hladina v ČR, což podle našeho názoru čtenáři umožní lepší komparaci údajů.

David Marek

Váš názor
 • R&B
  1.12.2003 19:49

  Nedoslo k zamene Bulharska s Rumunskem?
  Vasek
 • Slovinsko vede
  1.12.2003 14:50

  Čeští "ekonomové" se snaží prosadit názor, že je třeba snížit daně, protože jinak nejsou občané dosti motivováni pracovat. Ve Slovinsku je 6 pásem daně z příjmu fyzických osob, sazby jsou 17-50%. Minimální mzda je ve Slovinsku na úrovni české průměrné mzdy, slovinská průměrná mzda je o trochu více než dvojnásobná. Slovinský blahobyt má jednoduchý důvod: neeperimentuje jako ostatní slovanské země z daňovými hokus-pokusy, nýbrž má klasické daňové sazby západní Evropy: - DPPO: 25% - DPFO: 17-50% - DPH: 5% a 20%. Sociální a zdravotní pojištění činí 13,25% a podle německého vzoru platí (prakticky) půlku zaměstnanec a půlku zaměstnavatel). Žádné rovné daně, žádné plošné sociální dávky, ani ostatní iracionality nejsou předmětem slovinských diskuzí.
  Rilev
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data