Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendové povídání na téma

Víkendové povídání na téma "Kam s tebou, pražská burzo ?"

14.11.2003 14:05
Autor: 

Včera jsme se pokusili podívat na to, o co (pokud vůbec) přichází pražská burza tím, že na ní není možno obchodovat se standardizovanými derivátovými kontrakty (článek ZDE). Odpověď byla sice nejednoznačná, ale v konečném důsledku se asi shodneme, že absence derivátů sice neškodí, rozhodně ale nepomáhá. Druhou otázkou, pro mnoho investorů a obchodníků mnohem palčivější, je očekávané směřování pražské burzy po našem vstupu do Evropské unie. Pro začátek se podívejme na to, jak k tomuto tématu přistupují naši nejbližší konkurenti - burzy ve Varšavě a v Budapešti.

* Varšava - nedávnou událostí č. 1 bylo uvedení akcií Bank Austria na polský trh. Jednalo se z pohledu burzy sice o pionýrský krok, razance, s jakou k němu došlo, však slibuje, že nebude poslední. Emise se setkala s úspěchem, akcie první den poskočily o 11%. Polské orgány činné v oblasti kapitálového trhu dále oznámily, že chtějí na trh uvést dalších cca 30 emisí a rozšířit tak stávající tituly. V kombinaci s průhledným obchodním systémem a sice striktním leč efektivním systémem majetkových účtů tento krok trhu evidentně zvedne sebevědomí.

* Budapešť - zájem o maďarský trh sice poslední dobou trochu polevil, důvodem zde byly poněkud nekonzistentní a v mnoha případech konflitkní kroky vlády a centrální banky, stále však trvá. Zde došlo k propojení obchodních systémů mezi burzou v Budapešti a německým systémem Xetra tak, aby obchodníci v Budapešti měli možnost ze svých burzovních terminálů přímo zadávat příkazy do Německa. Má to sice ještě nějaké "mouchy" (náklady, Xetra-zkoušky pro maďarské obchodníky), v principu je to ale technicky možné.

Nemá mnoho významu rozebírat, jaké podobné kroky udělala burza v Praze, protože by se jednalo o velmi krátký seznam. Bude proto možná účelnější podívat se, jaké má BCPP, a.s. možnosti a jakým směrem by se mohla ubírat:

* "maďarská" cesta - velmi nepravděpodobná. První překážkou je samotná existence de facto dvou obchodních systémů - SPAD a KOBOS. Pokud by mělo dojít k propojení pražské burzy a např. právě německého systému Xetra, muselo by dojít ke sloučení obou obchodních systémů. To by samo o sobě nemuselo být nezbytně negativní - má to ale jeden háček. Pokud by zahraniční investoři měli možnost obchodovat na burze přímo - bez zásahu domácího brokera - nebylo by jich na našem trhu potřeba tolik jako v tuto chvíli. To by znamenalo pokles počtu členů burzy a nižší sumu členských poplatků.

* "polská cesta" - málo pravděpodobná. Jediný pokus o IPO (pokud pomineme Bonton) byl v roce 2001 Limart. Ten však nedošel svému naplnění, především díky kolizi s největším poklesem globálních trhů za posledních 10+ let. Administrativní náročnost IPO je v našich podmínkách obecně známá, dostupnost úvěrového financování bonitním korporátním klientům také. Jedinou možností je zásah neviditelně viditelné ruky našeho státu - nářky příslušných orgánů na stav našeho akciového trhu nabírají na intenzitě, a proto se nedá vyloučit, že některá z nyní státem vlastněných firem dostane burzovní kotaci "befelem". Nesmíme ale zapomínat, že postoj vládce státní kasy je k otázce existence resp. neexistence akciové burzy v Praze více než chladný.

* "česká cesta" - velmi pravděpodobné, prostě to necháme být. Budeme si dále obchodovat 7 titulů více či méně aktivně v systému SPAD a doufat, že to nějak dopadne. Burzy v Polsku a Maďarsku sice nebudou v rámci Evropy největší, ale budou zde mít své místo.

Odpověď na otázku uvedenou v titulku nechám na každém čtenáři zvlášť (ostatně, čekají nás 3 volné dny a máme tedy dost času o tom popřemýšlet. Vaše reakce rádi uvítáme). Stejně jako v případě otázky zda obchodovat či neobchodovat deriváty však není úplně pozdě a je možno podniknout kroky, které by neradostnou situaci zlepšily. Sloučení KOBOSu a SPADu by mohly být docela dobrý začátek ....

Petr Žabža

Vždy čerstvý sloupek investora do Vaší e-mailové schránky můžete dostávat ve zkrácené verzi zdarma, nebo jako klient VIP Patria v plné verzi. Zvolte si strukturu zasílaných zpráv z Patria.cz ZDE.


Váš názor
 • Kam kráčíš burzo ???
  14.11.2003 22:49

  Vážený pane, situace u nás není dobrá. Možná tomu přispívá i Patria vzhledem k nastavení poplatků. 1.Jak jinak si mohu vysvětlit, že např. u Sati zaplatím poloviční poplatek za pokyn v KOBOSu ? 2. Proč bych měl obchodovat u nás, když poplatky venku jsou na NYSE ve výši centu za akcii. Př. Koupím Čez za 400 000 a zaplatím na poplatku kolem 3 000 Kč. Na NYSE zaplatím za obdobný obchod 1USD. BCPP snížila ceny poplatků, ale to žádný obchodník nezměnil výrazně poplatky. 3.Bohužel to není jen o poplatcích. Např. v USA dává nemalá část firem při IPO přednost registraci v Kanadě.
  mufa pufa
  • RE...
   15.11.2003 9:46

   Problém je v tom, že ať jsou trhy v USA jakékoliv, jsou co do fungování z pohledu nákladů efektivní. U nás se živí spousta zbytečných úředníků na burze a taky to podle toho vypadá ..
   Snílek
 • mejk sens maj frent
  14.11.2003 14:38

  mejk sens maj frent
  mala zaba
Aktuální komentáře
14.12.2017
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny
9:39Deutsche Boerse zvažuje termínové kontrakty na bitcoin
9:11Rozbřesk: Fed zvýšil sazby, koruně jestřábi chybí a trh s auty je v kondici
8:59Evropské burzy po rozhodnutí Fedu asi zahájí poklesem, co ta pražská?  
8:23Zbrojovky si mnou ruce nad zvyšujícím se napětím ve světě
8:14Čínská centrální banka reaguje na Fed a zvyšuje sazby
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
  3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
  13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
  13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
  14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)