Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
V procesu schvalování nabídek převzetí rozhoduje i kvalifikace znalce

V procesu schvalování nabídek převzetí rozhoduje i kvalifikace znalce

15.10.2003 13:57
Autor: 

Již několik týdnů je účinná nová metodika Komise pro cenné papíry – Znalecké posudky pro účely povinných nabídek převzetí a veřejných návrhů smluv o koupi účastnických cenných papírů. Metodika především vymezuje základní zásady, které by měl znalec při zpracování posudku dodržovat, zabývá se náležitostmi znaleckých posudků a zaměřuje se zejména na způsoby stanovení navrhované ceny.

Jak je uvedeno v samotné metodice, bude-li znalecký posudek obsahovat jakékoli nedostatky a tyto nedostatky mohou mít vliv na výsledek posudku, může Komise odstranit nedostatky sama nebo vyzve navrhovatele k jejich odstranění. Budou-li ovšem závady neodstranitelné, Komise nezbude než konstatovat nezpůsobilost posudku doložit přiměřenost ceny a nabídku převzetí z tohoto důvodu zakázat.

Vzhledem k důležitosti znaleckých posudků v procesu schvalování nabídek převzetí Komisí pro cenné papíry je jistě namístě otázka, kdo je vlastně znalcem, jehož posudek může rozhodnout o úspěchu či neúspěchu návrhu nabídky převzetí v řízení před Komisí.

Znalcem je především fyzická osoba zapsaná do seznamu znalců a tlumočníků vedeném krajskými soudy, přičemž ústřední seznam znalců vede ministerstvo spravedlnosti. Znaleckým ústavem je právnická osoba nebo jiná instituce/organizace zapsaná v seznamu znaleckých ústavů vedeném rovněž ministerstvem spravedlnosti. Znalecká činnost se zapisuje pro určité obory, obory se dělí na odvětví a na specializace. Např. v oboru ekonomika se může jednat o oceňování podniků, nemovitostí, cenných papírů atd.

Kromě uvedeného oprávnění lze ovšem oceňování provádět i na základě koncese, jako koncesovanou živnost podle živnostenského zákona. V koncesní listině je rovněž uvedeno k jaké specializaci, např. oceňování movitých věcí, nemovitostí, podniku, se oprávnění vztahuje s ohledem na odbornou způsobilost držitele koncese. Samozřejmě, držitel koncese by neměl být označován jako znalec, ale v laické terminologii k tomu bohužel často dochází.

I když i držitel koncese může ocenění hodnoty akcií provést, tato osoba již není oprávněna vypracovat znalecký posudek ve smyslu zákona o znalcích a tlumočnících, který upravuje výkon znalecké činnosti v řízení před státními orgány. Protože správní řízení o udělení souhlasu s nabídkou převzetí před Komisí pro cenné papíry jistě takovým řízením je, může znalecký posudek ohledně přiměřenosti navrhované ceny akcií v procesu nabídek převzetí vypracovat pouze znalec podle zákona o znalcích a tlumočnících. Uvedené potvrzuje i zmiňovaná čerstvá metodika Komise o znaleckých posudcích, která přímo odkazuje na zákon o znalcích o tlumočnících.

Na závěr jedna praktická rada – je-li znalec posuzující přiměřenost ceny hodnotě akcií opravdu znalcem, lze vcelku jednoduše ověřit na internetových stránkách ministerstva spravedlnosti.

Eva Buchová
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00London Stock Exchange Group PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
0:00National Beverage Corp (01/21 Q3)
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst v soukr. sektoru