Příliv přímých zahraničních investic do oblasti východní Evropy se pravděpodobně v následujících letech přesune ještě více na východ, vyplývá to ze studie Economist Intelligence Unit, analytické skupiny časopisu The Economist. Příčinou takového přesunu bude pokles privatizačních příležitostí v osmi zemích vstupujících do EU a zánik jejich nákladové výhody v důsledku zvýšení mezd, regulace EU a apreciace měn zmíněných zemí.
Zatímco v letech 1998 až 2002 přilákalo osm kandidátských zemí více než dvě třetiny z celkového objemu 143 mld. USD plynoucích do tranzitivního regionu, v letech 2003 až 2007 tento podíl poklesne podle projekcí EIU až na 50% z předpokládaného objemu 200 mld. USD. 100 miliard dolarů tak poputuje do méně rozvinutých zemí v regionu.
V prvním pololetí tohoto roku se zvýšil příliv přímých zahraničních investic do regionu navzdory nepříznivé globální situaci na 15,49 mld. USD z loňských 13,83 mld. EIU ale upozorňuje, že investice meziročně výrazně poklesly do ČR, Polska, Maďarska a Slovinska, naopak vzrostly v jiných regionech, především v bývalých postsovětských státech.
Například v Rusku se FDI v prvním pololetí dostaly na 2,3 mld. USD vs. 1,5 mld. loni. Číslo přitom nezahrnuje několikamiliardovou investici BP. Také další energetické investice zaznamenávají nárůst v Azerbajdžánu a Kazachstánu, tvrdí EIU.
(zdroj: EIU, Reuters)