Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
HDP roste o 2,1%, českou ekonomiku táhne jen spotřeba domácností

HDP roste o 2,1%, českou ekonomiku táhne jen spotřeba domácností

8.9.2003 9:14
Autor: 

komentář doplněn
Hrubý domácí produkt se ve 2. čtvrtletí meziročně zvýšil o 2,1% po revidovaném růstu o 2,4% v 1. čtvrtletí. Ve srovnání s předchozím kvartálem HDP vzrostl o 0,6%. Růst české ekonomiky zajistila téměř výhradně spotřeba domácností a tvorba zásob. Investice nadále stagnují a dovoz rostl rychleji než vývoz.

Spotřební výdaje domácností se zvýšily o 5,5%, což představuje nejrychlejší tempo růstu za posledních šest let. Hlavní příčinou rostoucí ochoty domácností utrácet za spotřební zboží je především rychlý růst disponibilního důchodu (+5,4%), za nímž stojí výrazné zvýšení mezd. Svým dílem přispěly také nízké úrokové sazby, což dokumentuje třicetiprocentní meziroční zvýšení objemu úvěrů poskytnutých domácnostem bankami. Spotřeba domácností přispěla k růstu HDP 2,9 procentního bodu.

Na rozdíl od domácností firmy šetří. Hrubá tvorba fixního kapitálu meziročně klesla o 0,4% po poklesu o 0,3% v 1. čtvrtletí. Příliv přímých zahraničních investic letos zeslábl a banky jsou v oblasti financování firem stále velmi opatrné.

Významným příspěvkem k růstu české ekonomiky a zdrojem odchylky naší prognózy, byla tvorba zásob. Zatímco loni ve 2. čtvrtletí byly vytvořeny zásoby v objemu 13,2 mld. Kč (ve stálých cenách roku 1995), letos se nahromadily zásoby za 21,8 mld. Kč. Otázkou je, zda je hromadění zásob důsledkem špatného odbytu nebo očekávaného zvýšení poptávky. Změna zásob přispěla k růstu HDP 2,2 procentního bodu.

Výrazný negativní impuls přišel ze strany čistého vývozu, jak naznačila data o zahraničním obchodu a platební bilanci. Zatímco dovoz zboží a služeb vzrostl o 7,0%, vývoz jen o 4,3%. Bez skutečného oživení ekonomické aktivity v eurozóně to patrně lepší nebude. Zahraniční obchod snížil tempo růstu HDP o 2,8 procentního bodu.

Na první pohled je údaj o vývoji českého hospodářství poměrně příznivý. Detailní data ovšem poskytují nepříliš příznivý obrázek. Růst hrubého domácího produktu je založen pouze na ochotě domácností utrácet a výrobě na sklad. Tyto faktory nemohou být základem dlouhodobé prosperity ekonomiky. Rychlý růst spotřeby domácností navíc zatěžuje běžný účet platební bilance, jehož deficit přesahuje 6% HDP, a veřejné finance, neboť výrazného zvýšení mezd se dočkali zaměstnanci právě ve veřejném sektoru. Fiskální impuls v této podobě je značný.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC