Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

CME a ČNTS požadují 275 mil. dolarů po CET 21, v případě úspěchu vrátí ČR 203 milionů

6.8.2003 17:08
Autor: 

následuje zkrácené znění tiskové zprávy
Praha/Hamilton (Bermudy) 6. srpna 2003 – Společnost CME/ČNTS podala arbitrážní žalobu proti společnosti CET 21. Obdobnou žalobu podala ČNTS u Městského soudu v Praze. Žalobci se na společnosti CET 21 domáhají náhrady škody za protiprávní odstoupení od exkluzivní smlouvy mezi CET 21 a ČNTS a dále za pokračující porušování společenské smlouvy ČNTS společností CET 21. V souladu s pravidly pro výpočet skutečné škody a ušlého zisku byla požadovaná částka vyčíslena na 275 milionů USD. V případě úspěchu si CME z celkové žalované částky ponechá 72 milionů dolarů. Zbývající částku vrátí České republice. V arbitrážním řízení CME proti České republice totiž arbitři dospěli k závěru, že celková výše škody, kterou mohla bez součinnosti státu svým jednáním způsobit společnost CET 21společnosti CME, dosahuje právě 72 milionů dolarů.

„Požadovaná náhrada škody by měla České republice pomoci získat zpět alespoň část peněz prohraných ve stockholmské arbitráži,“ uvedl Fred Klinkhammer, místopředseda představenstva a výkonný ředitel CME. „Občané ČR mají právo na výrazné snížení finanční zátěže způsobené postupem bývalé Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a společnosti CET 21,“ dodal Klinkhammer.

Arbitrážní žaloba se opírá o pravidla UNCITRAL, jimiž se bude řídit. Sídlem arbitráže byla v souladu s arbitrážní doložkou společenské smlouvy ČNTS zvolena Vídeň. Výše nároku požadovaného žalobci byla v korunách vyčíslena ke dni podání na zhruba 7,6 miliardy a dalších 5,2 milionu Kč denně až do 30. ledna 2017. V souladu s arbitrážní doložkou již CME a ČNTS jmenovaly jednoho ze tří arbitrů. Bude jím John Tackaberry Q.C. Společnost CET 21 má nyní 30 dnů na to, aby jmenovala druhého arbitra. Ti se následně mají shodnout na předsedovi arbitrážního tribunálu.

ČNTS, dceřinná společnost CME, se již delší dobu domáhá u českých soudů rozhodnutí o exkluzivitě vztahů mezi CET 21 a ČNTS s tím, že tyto exkluzivní vztahy musejí být obnoveny. Vzhledem ke složitosti komplexu společností kolem CET 21 však nyní CME dospěla k názoru, že náhrada škody bude pro ČNTS vhodnější.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data