Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Informace MF k nedělnímu jednání v Kolodějích

Informace MF k nedělnímu jednání v Kolodějích

9.5.2003 16:12
Autor: 

Následuje úplná verze sdělení ministerstva financí
Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo podklad k otázkám souvisejícím s přechodem na tzv. NDC systém. Diskutovat se bude i z minula otevřená otázka úprav plateb pojistného na sociální zabezpečení a státní politiku zaměstnanosti ze strany osob samostatně výdělečně činných, které jsou podle dnešního systému nepřiměřeně zvýhodněny. Bude otevřena diskuse k reformě systému nemocenského pojištění, kde MF a MPSV navrhují opatření k zamezení zneužívání systému. Jde o např. poskytování náhrady mzdy v pracovní neschopnosti zaměstnavatelem prvních 14 dní při odpovídajícím snížení placeného pojistného zaměstnavatelem, úpravu výše tzv. redukčních hranic a zpřesnění a zpřísnění podmínek režimu práce neschopného včetně sankcionování neplnění povinností všech subjektů v nemocenském pojištění. MF navrhuje i výraznou redukvi výše vyplácených dávek v prvních tří dnech nemoci. Ministerstva se liší v názoru na termín provedení úprav, kdy MF preferuje rychlejší implementaci navrhovaných opatření.

Diskuse koaličních partnerů bude věnována i systému dávek státní sociální podpory a sociální péče. Záměrem MF je celý systém revidovat a zeštíhlit a nově definovat role státu a územních samosprávných celků ve správě a financování těchto dávkových systémů. MF uvažuje i o rušení některých typů dávek a pomalejším tempu jejich indexace. Cílem změn není zhoršit situaci skutečně sociálně potřebných osob, ale motivovat lidi k hledání si práce a zamezit zneužívání sociální sítě.

V neděli by měla být uzavřena diskuse o daňových změnách, které se ukázaly jako nejcitlivější oblast koaličních jednání.

Zásadním závěrem minulého jednání 4.5. 2003 byla shoda na fiskálním cílení v období 2004 - 2006 a stanovení závazných střednědobých výdajových rámců pro vládu na toto období. Navržená směrná tempa snižování deficitu veřejných rozpočtů a státního rozpočtu se promítnou do výrazných rozpočtových škrtů, v řádu desítek miliard korun, již pro sestavení návrhu státního rozpočtu na rok 2004. Ministerstvo financí má připraven tvrdý, ale realizovatelný konkrétní scénář úspor pro naplnění trajektorie snižování rozpočtového deficitu, jak ji stanovili koaliční partneři. Ten představí při prvním předložení návrhu střednědobého fiskálního cíle a celkového výdajového rámce vládě na konci května t.r."


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů