Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

ČEZ byl za posledních sedm let většinou znatelně rizikovější akcií než E.ON a RWE

23.4.2003 12:16
Autor: 

Po porovnávání rizikovosti bank, petrochemických a telekomunikačních společností (CE3 region – ČR, Polsko, Maďarsko vs. západní Evropa), kterému jsme se věnovali pozornost v minulých článcích, přejdeme k dalšímu odvětví, kterým je energetika. Připomeňme, že u zmíněných třech sektorech jsme došli k závěru, že volatilita (tj. rizikovost) středoevropských společností je v současnosti u většiny titulů regionu nižší než rizikovost západoevropských společností, a proto tedy investoři neměli důvod požadovat od investic ve středoevropském regionu větší návratnost než od investic do společností ze západní Evropy. To zpochybňuje obecně přijímanou tezi o větší rizikovosti rozvíjejících se trhů ve srovnání s trhy rozvinutými.

Následující graf ukazuje, jak se vyvíjela volatilita denních výnosů ČEZ a dvou německých společností - E.ON a RWE (jejich portfolio služeb a produkce je znatelně širší, než má ČEZ; přesto se dají všechny tři společnosti zařadit do sektoru veřejných služeb).


Zdroj: Patria Finance, Bloomberg

Na začátku období je ČEZ rizikovější investicí (23 %) než obě zahraniční společnosti, jeho volatilita dále rostla, až v polovině roku 1999 dosahovala 55 %. Pak následoval pokles těsně nad hranici 30 % v Q3 2000. Od začátku roku 1996 až do poloviny roku 1998 měla nejmenší rizikovost společnost E.ON, nicméně i ta vzrostla z 15 % na více než 40 % v polovině roku 1999, volatilita RWE se vyvíjela podobně, ve stejném období vzrostla o 31 % na hodnotu 45 %. V polovině roku 1999 začala volatilita všech tří titulů klesat.

V roce 2000 ČEZ přestal být nejrizikovější investicí a stal se jí E.ON. Na začátku roku 2001 se pořadí opět mění, volatilita ČEZ rostla a převýšila rizikovost zbývajících dvou společností až o 15 %. Ve druhé polovině roku 2002 a na začátku letošního roku se rizikovost akcií ČEZ opět snižovala, v západní Evropě naopak rizikovost energetických společností rostla, a tak únoru 2003 byl ČEZ nejméně rizikovou akcií ze všech tří, když jeho volatilita poklesla na 31,6 %, volatilita RWE byla o 2 % vyšší a nejrizikovějším titulem se stal E.ON (40,8 %).

Po většinu období se tak v tomto odvětví potvrzuje větší rizikovost přisuzovaná společnostem ze střední Evropy. ČEZ, nyní považovaný za relativně stabilní titul mezi českými blue chips, byl v letech 1996 – 1999 a 2001 – Q3 2002 nejrizikovější investicí mezi porovnávanými společnostmi. V posledních několika měsících však došlo k poklesu volatility české společnosti a zároveň zvýšení volatility západoevropských titulů. V současné době platí opačný závěr a investoři by měli na základě celkového rizika spojeného se zmiňovanými akciemi požadovat vyšší míru návratnosti od investic do západoevropského regionu (samozřejmě za předpokladu, že nižší riziko ČEZ přetrvá do budoucnosti).

Jiří Soustružník, Jitka Oppitzová

Předchozí díly ze série „Je rizikovější investovat do západoevropských, či regionálních akcií“ naleznete zde:
3. část - telekomunikační sektor
2. část - bankovní sektor
1. část - petrochemický sektor


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y