Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Fondy penežního trhu nebo dluhopisů? … záleží na tom, chcete-li riskovat (opak.)

28.3.2003 15:33
Autor: 

Na českém finančním trhu se můžeme setkat s několika typy nabízených otevřených podílových fondů, mezi které patří i fondy peněžního trhu a fondy dluhopisové. Jaký jsou vlastně mezi těmito dvěma typy fondů rozdíly?

Fondy peněžního trhu a fondy dluhopisové mají společné to, že oba investují svěřené finanční prostředky jak na peněžním, tak i dluhopisovém trhu. I když oba typy fondů obchodují s dluhopisy, nejedná se však o stejné druhy dluhopisů. Podstatnou charakteristikou, ve které jsou jednotlivé druhy dluhopisů investované do jednoho či druhého typu fondu odlišné, je durace, respektive modifikovaná durace. Co to vlastně durace je?

Duraci můžeme vyjádřit jako střední dobu života dluhopisu, která je váženým průměrem dob jednotlivých kupónových plateb, přičemž váhy jsou dány jako poměrný příspěvek jednotlivých diskontovaných kupónových plateb do celkové ceny dluhopisu. Modifikovanou duraci můžeme definovat jako určitou změnu ceny dluhopisu při dané změně ve výnosu, tj. jde o míru citlivosti změny ceny dluhopisu při změně výnosu (výnos je dluhopisu vyjádřen úrokovou sazbou).

Mezi cenou dluhopisu a úrokovou mírou existuje nepřímá úměrnost, tj. pokud roste úroková míra, dochází k poklesu ceny dluhopisu a naopak. Cena může však klesnout víc nebo i míň, vše záleží na délce života dluhopisu, resp. doby splatnosti. Tedy čím je kratší doba splatnosti dluhopisu, tím cena klesá méně než by tomu bylo v případě delší doby splatnosti.

A ten výše nastíněný rozdíl je právě v tom, že fondy peněžního trhu zpravidla investují pouze do nákupu dluhopisů, které mají zmíněnou citlivost změny ceny na změnu úrokové míry nízkou, a naopak se tomu děje u fondů dluhopisových.

Fondy peněžního trhu
Tento typ otevřeného podílového fondu je používán spíše pro krátkodobé investování (do jednoho roku). Díky tomu, že fondy tohoto typu ukládají peníze do termínovaných vkladů u bank, nakupují dluhopisy s krátkou dobou splatnosti (definováno výše v textu) či státní pokladniční poukázky, vykazují stabilní výnos, který je sice nízký, ale i přesto je zpravidla vyšší než výnosy u termínovaných vkladů u bank. Kurzy (resp. vlastní jmění na podílový list) tohoto typu fondu nemívají sklony k velkým změnám ve vývoji.

Dluhopisové fondy
Pokud budeme investovat do dluhopisových fondů, tak musíme počítat s investicí na dobu přibližně dvou let. Tyto fondy investují své finanční prostředky zejména do státních a firemních (hlavně u důvěryhodných emitentů) dluhopisů. Výkonnost dluhopisových fondů bývá zpravidla o něco vyšší než u fondů peněžního trhu.

Velmi významným aspektem, který má vliv na vývoj kurzu, je, že jsou nakupovány i dluhopisy emitované v jiné měně, a to má za následek zvýšené riziko a samozřejmě i jeho možné kolísání. Je tedy potřebné si uvědomit, že na rozdíl od předchozího typu fondů, je vývoj kurzu tohoto fondu méně stálý a v krátkém období může dojít k jeho zakolísání.

David Fuchs, katedra financí na ESF MU v Brně

Přehled výnosnosti všech otevřených podílových fondů za minulý týden naleznete ZDE

Pokud Vás zajímají informace o možnostech investování Vašich volných prostředků, potom navštivte sekci Akcie&Fondy v části Fondy. Kromě výhod a nevýhod jednotlivých investičních variant zde můžete nalézt také velmi zajímavé srovnávací tabulky a kalkulátor nejvýnosnější investice.

Předchozí díl seriálu s názvem Otevřené podílové fondy - spoření nebo solidní investiční alternativa? naleznete ZDE.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.5.2018
12:12Nový italský zmatek rozhýbal trhy. Euru nejprve pomohl, ale už ho tlačí níž  
11:57Týdenní výhled: Politické vlny v Itálii a svítání nad schůzkou Trump-Kim. Z USA data z trhu práce  
10:47Brusel se snaží rozdělit Visegrádskou čtyřku. Kam se vydá Praha?
10:25Praha dnes koriguje páteční ztráty. Německu pomáhá do výšin Lufthansa  
9:15Rozbřesk: V koruně mohou krátkodobě přetrvat výprodeje. Dlouhodobě směr silnější úrovně
8:56Evropské burzy se asi zazelenají, italské krizi navzdory  
8:33Populisté vládu v Itálii nesestaví, prezident odmítl euroskeptika
8:32Dílo slavné české malířky Toyen se v nedělní aukci galerie Kodl vydražilo za bezmála 20 milionů korun
6:09Fidelity: Investice do vládních dluhopisů zůstávají zajímavé kvůli rostoucí inflaci
27.5.2018
16:58Ceny ropy čeká velká revoluce
10:10Víkendář: Putinovo Rusko z první ruky
26.5.2018
17:05Zlato 2048
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data