Včerejší výrazný propad na amerických burzách způsobil negativní začátek na evropských trzích. Navíc se přidávají nové zprávy o situaci kolem Iráku, což trhu nepřidá na lepší náladě a do třetice pokračující rozhořčení z účetních skandálů způsobuje, že se Evropou táhne silně výprodejní sentiment. Tomu nepomohla ani lepší (88,9 bodu) než očekávaná (87,3 bodu) hodnota indexu podnikatelského klimatu Ifo za únor.
Většina indexů tak od rána prudce oslabila na zhruba dvouprocentní rozdíl a během dopoledne se udržuje přibližně na této úrovni. Vyjímkou je německý index DAX, který v jednu chvíli oslaboval až o 4,5%. Na trhu je vidět velká volatilita: britský index FTSE 100 ztrácí 2,2%, německý DAX v tuto chvíli (-3,61%), když se svojí hodnotou dostal pod úroveň z roku 1996 (2500 bodu), francouzský index CAC40 taky propadá o 2,5% a panevropský index STOXX 50 oslabuje o 2,8%. Za těchto okolností oslabují všechny sektorové indexy, nejvíce ztrácejí pojišťovny (-5,6%), technologie (-4,2%), telekomunikace (-3,2%) a média (-3%).
Pojišťovny tíží společnost Prudential, která na základě svých celoročních hospodářských výsledků uvedla, že v tomto roce možná nevyplatí dividendu. To způsobilo téměř okamžitý pokles ceny akcií o 18%. Navíc sráží i ostatní tituly v tomto sektoru. Z finančních institucí si dobře vede HBOS +3,7% díky lepším hospodářským výsledkům. Posilovat by mohl i více, ale díky Prudential mu trh více nedovolí. Z dalších oslabujících je Abbey National –5%. V sektoru jsou vidět některé „hedge“ fundy. Na druhou stranu si dnes dobře vedou Michelin, Fresenius nebo Repsol, když uvedli lepší než očekávané výsledky svého hospodaření. Ropný a olejový sektor, stejně tak jako cena ropy, jak jsme včera uvedli začíná sílit spolu s vyhrocující se situací v radě bezpečnosti OSN. Odpoledne očekáváme negativní začátek na U.S. burzách a index spotřebitelské důvěry organizace Conference Board.
Viktor Reischig