Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investujete do technologií? Přežijí jen velké firmy!

Investujete do technologií? Přežijí jen velké firmy!

20.11.2002 14:44
Autor: 

Sektor výroby mikroprocesorů dlouhodobě upadá, prognózy "světlých zítřků" jsou ty tam minimálně pro malé firmy. Asociace producentů mikroprocesorů (SIA) předpovídá další pokles růstu v tomto odvětví, úspěšné budou již jen velké firmy, které si budou moci dovolit nákladná zařízení potřebná pro výrobu technologicky náročných čipů.

Mezi sektorové lídry na akciovém trhu patří společnosti jako Intel, Motorola, AMD, Kla-Tencor, Novellus Systems, Texas Instruments, Micron a Applied Materials. Philadelphský akciový index výrobců polovodičů dosáhl minima 8. října 2002 a od té doby roste, když nepřetržitě klesal od března minulého roku. Půjdou technologické akcie ještě nahoru?

V roce 1965 formuloval Gordon E. Moore "zákon", který tvrdí, že výkon procesorů se každých 18 měsíců zdvojnásobí, aniž by se zvýšily náklady. Moore přišel s tímto výrokem 8 let poté, co spoluzaložil firmu Fairchild Semiconductor a tři roky před tím než pomohl založit Intel. Technologický pokrok po dlouhou dobu naplňoval jeho vizi a průmysl mikroprocesorů rostl ročně v průměru o 16,5%.

Podle šéfa AMD Jerryho Sanderse však éra technologického boomu (tak, jak jsme ji znali v posledních několika desítkách let) skončila, neboť se snížila poptávka po výrobcích, jež čipy využívají - PC, video hry, spotřební elektronika. Podle konsensu 70 firem produkujících celkem 90% všech mikroprocesorů na světě je přesto nejhorší propad za námi - v roce 2003 i 2004 porostou prodeje o 20%. Sanders zdůrazňuje nutnost přijetí nových strategií, jako je např. specializace na jednotlivé tržní segmenty; podle něj by to měly firmy, které nejsou minimálně "trojkou" na svém trhu, "zabalit" nebo se transformovat na firmy nabízející externí služby velkým výrobcům. Právě přechod na jiný "business model" bude pro malé firmy charakteristický, říká šéf Texas Instruments Thomas J. Engibous, což může zvýšit zisky těchto firem.

Úspěch jen větším firmám věští také prezident průzkumné firmy Infrastructure Carl R. Johnson. Konsolidace je nevyhnutelná, maximálně sedm nejlepších firem bude schopno vyrábět procesory s okruhy tenčími než je dnešní minimum 130 nanometrů (tj. 1/800 lidského vlasu). "Menší firmy budou muset vyžít se současnou technologií", říká Johnson. Mooreův zákon má dva aspekty: (1) použití tenčích spojů umožňuje nahromadit vyšší výkon na stejnou plochu nebo (2) zmenšit velikost procesorů při stávající úrovni výkonu. Jelikož velikost čipu determinuje více než 95% nákladů na jeho výrobu, je jasné, jakým směrem se jaké firmy vydají.

Podle SIA se však investice do technologických akcií v horizontu dvou let vyplatí. Sektor se odrazil ode dna a globální prodeje by měly v roce 2004 dosáhnout 206 mld. USD, což je o 64 miliard dolarů více než se odhaduje pro tento rok. Rok 2005 potom bude pro sektor oddechový - v rámci cyklického vývoje dojde ke stagnaci, v horším případě k dalšímu poklesu.

(zdroj: Semiconductor Industry Association, BusinessWeek, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.09.2024
13:49Než otevře Wall Street: DoorDash, Mobileye, Coinbase  
13:11NUPEH CZ s.r.o: Informace o předčasném splacení dluhopisu
13:02Rozpočtová rada: České veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu
12:42Technická analýza: Udrží JPMorgan svůj růstový trend?  
12:13Tradiční tahanice "něco za něco" o financování americké vlády: Plán lídra republikánů selhal, další vývoj zatím nejasný
11:40Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů