Koruna dnes oslabila o více než dvacet haléřů vůči americkému dolaru. Ráno jsme začínali na 31,15 Kč za dolar a v průběhu dne česká měna postupně ztrácela, odpoledne se dostala i přes 31,40 Kč za dolar. Včera koruna zavírala na úrovni 31,12 Kč/USD. Vůči euru koruna jen velice mírně oslabila, a proto byl kurz Kč/USD výrazně poznamenán prudkým posílením dolaru na světových trzích.
Dolar dnes posílil na týdenní maximum vůči euru a švýcarskému franku a čtyřměsíční maximum vůči japonskému jenu. Velice nepříznivou zprávu o ekonomickém sentimentu v Německu (ZEW) americká měna samozřejmě reflektovala, nicméně daleko důležitější pro vývoj eurodolaru byly akcie. Většinu dnešního posílení si dolar "odbyl" již ráno, kdy získal na euro plných 0,5 centu, odpoledne potom zhodnotil až na 0,980 USD/EUR a dostal se tak o 0,8 centu nad ranní úroveň.
Ačkoliv dolar vlastně kopíruje vývoj akciových futures a po jejich otevření i vývoj na burzách a zdá se, že trh pozapomněl na teroristický útok na Bali, ze střednědobého úhlu pohledu je výhled pro americkou měnu nepříznivý. Zopakovat lze jen známé americké "bolesti" - vyhlídky na válku, deficit běžného účtu platební bilance a nevýrazný ekonomický výkon.
Japonský jen se dostal pod tlak po vyjádření tamní centrální banky, která v rámci měsíčního hodnocení označila japonskou ekonomiku za stabilizovanou, ale bez růstových signálů. Přestože dnešní údaje ukázaly, že počet bankrotů se v září snížil, ekonomika je stále oslabována problémem se špatnými bankovními úvěry, jen se tak přiblížil psychologické hranici 125 JPY/USD.
Česká měna vůči euru končí kolem úrovně 30,78 Kč za euro, oslabení je tedy velmi mírné bez zásahu ČNB. Kurz koruny byl po celý den de facto stabilní kolem úrovně 30,76 Kč/EUR. Na další signál o snížení sazeb ČNB koncem října, který přišel od Pavla Racochy, koruna nereagovala.
Radim Krejčí