Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Euro zažilo v posledním týdnu jedno z nejhorších období

30.1.2002 16:40
Autor: 

Euro zažilo jedno z nejhorších období, když během uplynulých pěti dní ztratilo tři velké figury či jinak řečeno se propadlo z hodnot těsně pod 0,89 až pod 0,86. Klíčovou příčinou tohoto z pohledu eura nelichotivého vývoje je stále větší přesvědčení trhů, že oživení ve Spojených státech bude předbíhat obdobný vývoj v EU. Navíc mnoho investorů očekává celkově výraznější oživení v USA než v EU. Propad eura odstartoval již ve středu projev prezidenta ECB Duisenberga, ze kterého vyplynulo, že ECB v současnosti nehodlá nijak pomáhat evropské ekonomice k rychlejšímu růstu. Naopak ECB zaujala vyčkávací politiku, mimo jiné i z důvodu nejasného krátkodobého výhledu vývoje inflace. Menší tendenci ECB k ovlivňování růstu ekonomiky v porovnání s Fedem investoři tradičně nesou nelibě a na každé její připomenutí reagují obvykle výprodejem eur. Během čtvrtka se euro stabilizovalo i díky technickým faktorům, dalšímu pro-padu bránila důležitá hranice na úrovni 0,874. Tato hranice ale odrazovala obchodníky jen jeden den a s příchodem pátku nastal další výprodej umocněný prolomením stop-lossů mnohých ob-chodníků. Příčinou prodejů byl opět převážně všeobecně nega-tivní názor na euro, začínající víkend, kdy nikdo nechtěl riskovat pozice v klesající měně a také obavy z vývoje v dalším týdnu, který je bohatý na nová ekonomická data. Ta přitom mohou přinést další mocný tlak na euro. Ani v pondělí se propad neza-stavil a to i při publikování příznivých dat pro euro. Klíčový předstihový evropský indikátor Ifo vykázal třetí růst v řadě, peněžní zásoba M3 nakonec rostla o něco pomaleji než se mnozí obávali. Přesto negativní nálada trhu opět převážila. Úlevu osla-bené měně přineslo až úterý, kdy se do potíží dostaly americké akciové trhy, což vyvolalo částečné uzavírání dolarových pozic.

Přes poslední mírnou konsolidaci nejsou vyhlídky eura příznivé. Zbytek tohoto týdne je totiž přeplněn událostmi, které pokud dolaru přímo nepomůžou tak mu alespoň neublíží. Ve středu zasedá FOMC, který rozhodne o výši úrokových sazeb v USA, dále bude zveřejněn růst amerického HDP. V pátek budou zve-řejněny čerstvé údaje z amerického trhu práce a také údaje o vývoji nálad manažerů. V Evropě nás čekají inflační údaje z Německa. Hlavní nadějí pro euro tak zůstávají čistě technické faktory, protože po posledním masivním propadu se již dostalo hluboko do přeprodaného teritoria. Přesto náš názor na vývoj páru euro dolar je silně vychýlen ve prospěch dolaru a proto nedoporučujeme v krátkodobém výhledu držet pozice v euru.

(ČSOB - Trhy a komodity)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data