Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Co (ne)přinese dnešní jednání bankovní rady ČNB (opak.)

29.11.2001 8:55
Autor: 

Dnes se uskuteční další jednání bankovní rady ČNB se zaměřením na měnovou politiku. Tržní očekávání, jež lze odvodit například z trhu s FRA (forward rate agreement), jsou nastavena na snížení úrokových sazeb o 25 bazických bodů v nejbližším období. Nakolik jsou racionální tato očekávání?

Pro rozhodování o úrokových sazbách musí ČNB zvážit řadu faktorů a přiřadit jim určitou důležitost. Výsledek bývá zřídka jednoznačný. Mnohdy působí jednotlivé faktory protichůdně. Rozhodnout o tom, zda uvolnit či měnovou politiku, tak nebývá jednoduché. Cílem měnové politiky je dosáhnout souladu mezi prognózami inflace a inflačními cíli. Aktuální prognóza ČNB hovoří, že by se inflace měla pohybovat v intervalu 3,4-4,7% na konci třetího čtvrtletí 2002 a v pásmu 2,3-3,7% na konci prvního čtvrtletí 2003. První prognóza se pohybuje mírně nad středem inflačního cíle, druhá však již na dolním konci inflačního cíle. Jednoduché porovnání prognóz inflace a inflačních cílů tedy ukazuje na možnost mírného uvolnění měnové politiky.

Prognóza ČNB reflektuje kombinaci relativně bezpečného (z pohledu inflace) vývoje domácí poptávky a hrozby zhoršení externího ekonomického vývoje. Spotřebitelská poptávka roste stabilním tempem, které až dosud nevyvolalo významné inflační tlaky. A pokud ano, pak byly dostatečně eliminovány zlepšením směnných relací. Nezdá se, že by hrozil vznik inflačních tlaků v produkční sféře. Indikátory produkce a produkčních cen se z hlediska inflace vyvíjí příznivě. Ani trh práce nevykazuje známky přehřátí ekonomiky. Míra nezaměstnanosti se víceméně stabilizovala kolem úrovně 8,5%. Poslední údaje o růstu mezd naznačují, že by produktivita práce měla i nadále růst rychleji než reálné mzdy, což by mělo zaručit pokles reálných jednotkových nákladů. Navíc jednání o mzdách mezi ČNB a odbory dospěla podle mého názoru k pozitivnímu výsledku. Požadovaný růst nominálních mezd o 7-8% v příštím roce je akceptovatelný při průměrné inflaci ve výši 4% a podobném zvýšení produktivity práce. Předchozí informace o požadavcích odborů vypadaly méně realisticky. Z domácích faktorů by se problematickým mohl zdát rychlý růst měnové zásoby M2. Údaje ze září hovoří o meziročním zvýšení o 12,2%. Nicméně pohled do struktury M2 odhalí, že zvýšení objemu peněz v ekonomice jde na vrub přílivu kapitálu ze zahraničí a zadlužování vlády. Celkový objem úvěrů nadále mírně klesá a objem úvěrů poskytnutých domácnostem v posledních měsících zpomalil své tempo růstu. Zatímco domácí faktory působí víceméně neutrálně na cenovou hladinu, ze zahraničí přichází signály o možném zhoršení hospodářského vývoje. Pro nás je směrodatný vývoj v zemích, s nimiž je ČR v těsném obchodním kontaktu, tj. Německo a další země EU. Nižší poptávka po českém exportu vyplývající z recese v německé ekonomice by nedala příliš prostoru pro růst cen českých výrobců vzhledem k zostření konkurenčního prostředí nejen na zahraničních trzích, ale i na trhu domácím. K tomu by totiž měl přispět očekávaný pokles inflace v zahraničí. Dalším aspektem zpomalení hospodářského růstu v zahraničí je možný pokles cen surovin. Z našeho pohledu je nejdůležitější vývoj cen ropy, ropných produktů a zemního plynu. Do analýzy inflačních faktorů vstupuje také směnný kurz. Vzhledem k neustálému posilování nominálního efektivního kurzu dochází ke zlepšování směnných relací. Některé centrální banky používají k analytickým účelům index měnových podmínek, který hodnotí společné působení úrokových sazeb a směnného kurzu na inflaci. Vzhledem k tomu, že dochází k neustálému zhodnocení nominálního i reálného efektivního kurzu, měly by být v případě neutrální měnové politiky sníženy úrokové sazby, tak aby se oba efekty (restriktivní kurzový a podpůrný úrokový) eliminovaly. Stejně tak by měly být úrokové sazby sníženy, bude-li chtít ČNB uvolnit měnové podmínky. Externí ekonomické faktory dnes hovoří spíše pro snížení úrokových sazeb.

Vezmeme-li dohromady domácí i externí faktory, nabízí se možnost mírného snížení úrokových sazeb. Tržní očekávání počítající se snížením úrokových sazeb o 0,25% by tak mohla být naplněna již na nejbližším zasedání bankovní rady ČNB.

V otázce kurzového vývoje lze očekávat varující komentář k dalšímu rychlému zhodnocení koruny vůči euru. Nicméně přímou intervenci na současné hladině kurzu nečekám. Při pokračování apreciačního trendu však může zásah ČNB přijít kdykoliv.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data