Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Prověřujte a kontrolujte svého makléře! (opak.)

23.5.2001 13:35
Autor: 

Včera oznámený kolaps společnosti Private Investors znovu rozvířil pochybnosti o tom, do jaké míry je obchodování na domácím kapitálovém trhu bezpečné. Čeští investoři, kterým ještě neoschly slzy hněvu či zoufalství (podle nátury) po sérii krachů malých českých bank a po několika vlnách divoké privatizace, měli opět možnost se přesvědčit, jak to vypadá, když se firma podnikající s cizími penězi ve velkém utrhne ze řetězu obezřetnosti a vnější kontroly. Ti, kdo své prostředky vložili do rukou společnosti Private Investors měli přitom ještě relativní štěstí: pokud do obchodů nešli ve velkém, mají šanci obdržet alespoň částečnou náhradu ztracených peněz formou výplaty z letos (!) zřízeného Garančního fondu. To však nic nemění na podstatě problému – potřebě položit si a zodpovědět otázku, proč Private Investors zkrachovali a zda se podobná situace nemůže opakovat.

Aniž bychom se pouštěli do detailů, z nichž většina je stejně známa jen těm, kdo se pádem Private Investors zabývají profesionálně, dokážeme si představit tři základní příčiny krachu největšího českého obchodníka s americkými akciemi. Příčina první byla oznámena jako oficiální: dlouhodobý výrazný pokles cen amerických akcií. Ale pozor: razantní pokles trhu může být dostatečnou příčinou vysvětlující zchudnutí průměrného investora, nikoliv však dostatečnou příčinou vysvětlující krach firmy vydělávající na tom, že pro investora akcie nakupuje a prodává. Jinými slovy: pokles amerického trhu mohl zničit Private Investors jen tehdy, pokud se současně uplatnila i druhá příčina: pravidla jejich vnitřního řízení rizika byla špatně nastavena, eventuálně byla dobře nastavena, ale nebyla dodržována. Do určité míry zde lze spatřovat paralelu s akumulací problémových úvěrů v českých bankách v 90. letech. Banky neměly dostatečně kvalitní a silný risk management a bankovní dohled nebyl dostatečně vybaven pro úspěšný boj s touto situací. Třetí příčinou krachu Private Investors pak může být nerespektování nejrůznějších právních norem, vyhláškami KCP počínaje a zákony ČR konče.

Podáváme-li se na vývoj situace ve firmě obchodující s americkými akciemi pod zorným úhlem času, dokážeme si představit tristní scénář: zhoršující se obchodní výsledky vyvolané negativním burzovním vývoje vedou firmu k hazardním operacím, jež mají vykompenzovat vzniklé ztráty, ale namísto toho společnost zabředá do stále hlubších problémů, až musí sáhnout k nedovoleným prostředkům, aby svoji prohru co nejdéle zamaskovala.

Nevím, jak daleko po této skluzavce do pekel Private Investors dojeli. Pro budoucnost investorů je však důležitější poučení, které z toho plyne. V situaci, kdy zvrat na jakémkoliv akciovém trhu nelze předem vyloučit a Komise pro cenné papíry není v pozici, aby mohla těsným „on-line“ monitoringem předcházet ztrátám plynoucím z pochybení obchodníků, jedinou garancí pro investora na kapitálovém trhu je vedle přiměřeného objemu vlastního kapitálu obchodníka jeho transparentnost a dobře nastavená interní pravidle řízení podnikatelského rizika. Což je zároveň odpověď i na druhou otázku, kterou jsme si položili v úvodu. Akciový investor o své peníze může přijít kdykoliv. Když však už o ně přijde, mělo by to být v důsledku špatného odhadu vývoje na trhu, nikoliv v důsledku nedbalosti nebo zlotřilosti jeho obchodníka s cennými papíry…..

(Martin Kupka) Své názory na článek, ale i na situaci kolem Private Investors můžete zveřejnit v diskusním fóru. KlikněteZDE

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba