Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Kde neukládat peníze?

09.01.2001 17:53
Autor: 

Čím dál častěji se ve svém okolí setkávám s otázkou "Mám volné peníze. Kam s nimi?" Obvykle se ptají vzdělaní lidé, kteří ovšem neznají příliš finance. Právě jim je určen tento článek. Měl by poskytnout základní myšlenkovou strukturu, přístup a otázky, které by si měl položit každý, kdo přemýšlí o způsobu zhodnocení svých volných peněz.

Pro ukládání peněz existuje celá řada nástrojů. Kromě bank a fondů lze spořit u stavebních spořitelen, v penzijních fondech, u životních pojišťoven nebo lze přímo kupovat akcie či dluhopisy. Stavební spoření je dnes určitě nejvýhodnější, pro dosažení maximální míry zhodnocení lze však do něj ukládat jen malé částky (řádově 1500 Kč měsíčně). Penzijní připojištění je také určitě vhodný produkt, zejména pro lidi ve věku 35-55 let, ale částky jsou opět omezené. (Navíc je třeba hlídat průhlednost fondu.) Pojištění je primárně pojištění, ne investice. Přímé nákupy akcií a dluhopisů bych doporučoval jen malé skupině profesionálů, kteří dobře ví, do čeho jdou.

Zbývají fondy a termínované vklady. O těch bude dnešní článek. Z důvodů, které objasním níže, je uvádím v následujícím pořadí:
termínované vklady u bank
(otevřené podílové) fondy pěněžního trhu
fondy dluhopisové
fondy smíšené
fondy akciové.

Při rozhodování o investicích je rozumné uvážit následující věci:
1/ Má Vaše rodina "bezpečnostní rezervu"? Nikdy nevíte, co se může stát. Můžete přijít o místo a ve stejném okamžiku může Váš partner onemocnět. Proto stojí za to, mít stranou prostředky v objemu pokrývajícím náklady Vaší rodiny po dobu alespoň šesti měsíců. Tuto rezervu byste měli mít na bezpečném místě a měl by k ní být okamžitý přístup (tj. nulová výpovědní doba). Bezpečnost má dva hlavní parametry: a) tzv. tržní riziko - instrument, do kterého jste peníze uložil(a), nesmí mít kolísavou hodnotu (např. akcie jsou naprosto nevhodné); b) tzv. kreditní riziko - správce prostředků musí být zdravá a důvěryhodná instituce. Pro bezpečnostní rezervu se tedy hodí buď běžný vklad u dobré banky nebo investice do otevřených podílových fondů peněžního trhu, opět spravovaných rozumným správcem.

2/ Jaký je Váš "investiční horizont"? Jak dlouho nebudete potřebovat peníze, které chcete nyní uložit/investovat? Šest měsíců, rok či dvacet let? Každý investiční nástroj se hodí pro jinou dobu: Termínované vklady: jsou vhodné pro ukládání na 1-12 měsíců.
Fondy peněžního trhu: 6-18 měsíců
Fondy dluhopisové: 12-36 měsíců.
Fondy smíšené: (investují do akcií a dluhopisů): 2-5 let.
Fondy akciové: nad pět let.

3/ Jaká je Vaše schopnost, resp. ochota nést riziko (přesněji: tržní riziko - tj. kolísání hodnoty Vaší investice)? Čím ochotnější jste nést riziko, tím dále můžete postoupit na uvedené škále od bank k akciovým fondům. U termínovaného vkladu je Váš výnos jistý (vklad+úrok), u fondů peněžního trhu bude (roční) výnos kolísat o desetinky procenta, u dluhopisových fondů o celá procenta a u akcií i o desítky procent (samozřejmě i do záporných hodnot). Pochopitelně, vyšší riziko nese obvykle vyšší výnos (v průměru!). Ale nikdy byste neměl(a) zapomenout, že i kdyby Vaše ochota nést riziko byla velká, je-li Váš investiční horizont 6 měsíců, nemůžete investovat do akcií. Spíše bych doporučoval posunout se na dané škále maximálně o jeden stupínek dolů nebo nahoru, pokud je Vaše ochota nést riziko nadprůměrná, resp. podprůměrná.

4/ Nikdy neinvestujte do instrumentů, o nichž nejste přesvědčení, že jim dokonale rozumíte. I když je tedy Váš horizont 10 let a myslíte si, že jste schopen(a) nést nadprůměrné riziko, neinvestujte do akciových fondů, pokud nemáte zkušenosti a dostatečné informace o tom, jak se chovají akcie. V dané škále jděte jen tak daleko dolů od termínovaných vkladů, jak daleko jste si naprosto jisti svými znalostmi. Často se potkávám s lidmi, kteří byli přesvědčení, že dokonale rozumí akciím, a přesto při prvním poklesu cen o 1% měli pocit, že udělali špatnou investici.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.04.2021
22:24Klid před bouří?  
18:41Dolar a akciový trh
18:13Vláda novému ministru zdravotnictví potvrdila zákaz setkávání více než dvou lidí
17:48Biden ruší Trumpova pravidla ve prospěch akciových trhů. Využívá i právní kličky
17:22Výnosy před aukcemi rostou, Wall Street míří dolů  
17:06Investiční tip Alibaba: Regulatorní hrozba zažehnána  
16:34Výsledková sezóna v ČR: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
16:32Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
16:29Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
15:48Investice 02CR je pevná jako skála. Patria má novou cílovou cenu, potvrzuje doporučení  
15:25Microsoft kupuje Nuance, firmu na rozpoznávání řeči stojící za Siri
14:21Týdenní výhled: Výsledková sezóna bude o pohledu do budoucna, daních a maržích  
12:31Veolia a Suez se po měsících vyjednávání spojí v transakci za 13 miliard eur
11:15Akcie začínají lehkým ústupem, dluhopisy vyčkávají na aukce  
11:13Děkujeme za dohled. Alibaba dostala rekordní pokutu a děkuje regulátorům
10:08Indičtí tech jednorožci se stávají novými miláčky investorů
9:12Rozbřesk: Vrátí se na trhy strach z inflace? Otázka která trápí i českou korunu
8:47Evropské burzy před otevřením mírně klesají, Patria s novou cílovou cenou pro O2  
8:18Na naše výdaje příjmy nestačí, říká Rusnok. V roce 2024 může přijít dluhová brzda
6:00MakroMixér Jana Bureše a Roberta Břešťana III: O přidané hodnotě, tužkách, digitalizaci i Kellnerovi s majitelem Koh-i-nooru Břízou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y