Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Maloobchodní tržby vzrostly v říjnu meziročně o 6.1%

15.12.2000 9:15
Autor: 

Tržby v maloobchodě v říjnu proti stejnému období 1999 vzrostly o 6,1 % ve stálých cenách. Nominálně se maloobchodní tržby zvýšily o 10,0%. Dynamika růstu tržeb ve stálých cenách proti září zrychlila, což bylo částečně ovlivněno i o dva dny vyšším počtem pracovních dní proti říjnu 1999. Efekt kalendářních variací sice není tak silný jako u průmyslové či stavební výroby, přesto je jejich vliv na vývoj tržeb znatelný.

Solidní růst maloobchodních tržeb dobře zapadá mezi ostatní výsledky makroekonomických indikátorů. Ekonomika roste. To potvrzují nejen maloobchodní tržby, průmyslová a stavební produkce, ale utvrdily nás v tom i výsledky hrubého domácího produktu za třetí čtvrtletí. Přesto však zůstává vývoj inflace v přijatelných mezích a v listopadu dokonce dynamika růstu spotřebitelských i výrobních cen zpomalila. Tento měsíc nás však ještě čekají výsledky zahraničního obchodu za listopad, které by mohly růžový obrázek české ekonomiky zakalit. Zvýšení tržeb vykázaly téměř všechny typy prodejen. Stagnaci vykázal pouze maloobchod se smíšeným zbožím s převahou potravin. Naopak auta a pohonné hmoty se prodávaly v listopadu dobře. Prodej a opravy motorových vozidel se zvýšily o slušných 8,3% (ve stálých cenách) a v letošním roce jsou průměrně o 6% vyšší než před rokem. Prodej pohonných hmot se zvýšil o 5,1%, když pokles prodeje benzínů více než kompenzoval zvýšený prodej nafty. Růst prodeje a spotřeby pohonných hmot není nijak překvapující. Od začátku roku se průměrně zvýšily o 2,2%. Tento vývoj jednoznačně souvisí s oživením domácí ekonomiky, přičemž pozitivní dopad rostoucí domácí agregátní poptávky dokázal převýšit negativní dopad výrazného zvýšení cen pohonných hmot.

Stabilně se vyvíjí tržby v maloobchodních prodeji spotřebitelského zboží, kde se růst tržeb pohybuje kolem 5% s občasnými výpadky způsobenými kalendářními variacemi či dočasným náhodným poklesem tržeb v některém segmentu (např. zářijová stagnace tržeb v prodeji nábytku bylo v listopadu vystřídána růstem tržeb o 4,3%).

Slušnou dynamiku si udržuje pohostinství a ubytování. Nicméně pokud vydrží současné relativně teplé počasí, mohl by propad tržeb hotelů a penziónů v horských oblastech strhnout tento ukazatel do méně příznivých hodnot.

Tržby v dopravě, které můžeme brát jako důležitý indikátor ekonomické aktivity, rostou i nadále solidním tempem. Na jejich zvýšení o 12,6% se podílí téměř všechny typy dopravy. Tržby v silniční dopravě vzrostly o 9,4%, v železniční dopravě o 10,1%. Boom zažívá letecká doprava, kde rostou tržby třicetiprocentním tempem.

Rychlý růst si udržely tržby v telekomunikacích, +23%!, za což tento sektor vděčí především současné mobilo-mánii.

Pro příští měsíce očekáváme nižší hodnoty růstu tržeb především díky kalendářním variacím. Za celý rok by se podle našeho odhadu měly maloobchodní tržby zvýšit o 4,6%. Pro rok 2001 předpokládáme mírnou akceleraci na 5,0%.

(David Marek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data