Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Maloobchodní tržby vzrostly v srpnu meziročně o 5,8%, …

13.10.2000 9:02
Autor: 

… což je víceméně v souladu s námi očekávanou hodnotou (6.5%). Srpnový vývoj maloobchodních tržeb potvrdil, že snížení dynamiky růstu tržeb v červenci 2000 bylo pouze dočasným jevem. Růst tržeb byl zaznamenán ve všech skupinách kromě položky „tržby z prodeje pohonných hmot“. Zde se navzdory vrcholu motoristické sezóny tržby reálně snížily již třetí měsíc za sebou, srpnový propad byl však nejnižší (jen -0,4%, vs. –8,6% v červnu a -2,9% v červenci). Propad tržeb z prodeje pohonných hmot byl způsoben dramatickým nárůstem cen pohonných hmot díky vysokým cenám ropy na světových trzích.

Prozatímní vývoj maloobchodních tržeb v tomto roce můžeme hodnotit pozitivně. Domácí poptávka nevykazuje známky výraznější akcelerace, což by jinak způsobilo ještě výraznější zhoršení obchodní bilance, než jakého jsme svědky nyní. Přiměřený růst domácí poptávky je pravděpodobně výsledkem nižšího růstu reálných mezd v tomto roce. V prvním pololetí tohoto roku vzrostla reálná mzda o 2,6%, zatímco v loňském roce se reálná mzda díky nízké inflaci prudce zvýšila o 6,2%. Nezanedbatelnou roli hraje jistě také hrozba nezaměstnanosti.

Oživení domácí poptávky potvrzuje také vývoj indexu spotřebitelské důvěry, který zpracovává společnost GfK (podle metodiky EU). Nejhlubší „krizi“ zažívali spotřebitelé ke konci roku 1997 (po měnové krizi). Trend trvalého růstu důvěry spotřebitelů začal od únory 1999. Nejvyšší hodnoty (47) dosáhl prozatím index na přelomu let 1995 a 1996. V září 2000 se však této úrovni index opět přiblížil, neboť dosáhl hodnoty 44,7.

Celoroční růst maloobchodních tržeb odhadujeme na 4.5%.

(Monika Procházková)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data