Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Cenové bezvětří nebo jen klid před bouří?... a další ekonomické zprávy

Cenové bezvětří nebo jen klid před bouří?... a další ekonomické zprávy

11.05.2004 11:21
Autor: 

Cenové bezvětří nebo jen klid před bouří? Spotřebitelské ceny v dubnu stagnovaly, meziroční inflace se díky tomu vrátila na 2,3 % z 2,5 % v březnu a opět sklouzla pod cílové pásmo ČNB. Růst cen potravin, alkoholu a tabáku byl vyrovnán sezónním poklesem cen rekreace a zlevněním zemního plynu. Květnové změny v DPH a „ropná krize“ s cenami opět zamíchají.
(podrobněji ZDE)

Počasí lámalo v dubnu dlouhodobé teplotní rekordy, trička rychle nahradila zimní kabáty a na trhu práce přibylo sezónních pracovních míst ve stavebnictví, turistickém ruchu i v zemědělství.. Míra nezaměstnanosti v dubnu klesla na 10,2 % z březnových 10,7 %. Počet osob registrovaných na úřadech práce klesl téměř o 25 tisíc na 535 tisíc.
(podrobněji ZDE)

Stavební výroba v České republice se za duben zvýšila meziročně o 21,4 %. V dubnu se sešlo několik mimořádných faktorů: akcelerace stavebních prací, resp. jejich fakturace, ještě před jejich přeřazením ze snížené do základní sazby DPH (netýká se bytové výstavby), dva pracovní dny navíc ve srovnání s loňským březnem a bez odezvy ve statistice nemohl zůstat ani osmimiliardový hokejový chrám.
(podrobněji ZDE)

Bilionový dluh podstatně dříve než se čekalo. Ministerstvo financí odhaduje, že veřejný dluh na konci letošního roku dosáhne 1 038 mld. Kč, tj. 40,5 % HDP. Stačí použít jinou metodiku (ESA 95) a nevynechat žádný odkládací šuplík.
(podrobněji ZDE)

Pro kreativitu se ovšem prostor najde vždy. Ministerstvo financí navrhuje vydat dluhopisy za 74 mld. Kč na úhradu ztrát ČKA. Tyto ztráty přitom měly být hrazeny ze státního rozpočtu. Letos i v příštích dvou letech měl rozpočet platit na úhrady ztrát ČKA 20 miliard. Vláda by tak mohla odškrtnout tuto položku a snadněji splnit svá reformní předsevzetí, aniž by musela škrtat jinde.

Spotřebitelské ceny na Slovensku v dubnu vzrostly o 0,1 % a meziroční inflace díky tomu klesla z březnových 8,2 % na 8,0 %. Ovšem například u cen vzdělávání se ceny za poslední rok zvýšily o 33,1 %.

Slováci se již nebojí utrácet. Maloobchodní tržby v březnu meziročně vzrostly o 7,1 % po únorovém zvýšení o 4,0 %.

Maďarsko počítá s eurem až v roce 2010. Vláda původně plánovala zapojení své země do eurozóny v roce 2008, nyní je ovšem pravděpodobné, že v nové verzi střednědobého hospodářského programu, který projedná tento čtvrtek, posune termín přijetí eura na rok 2010.

Konečně průlom v liberalizaci zahraničního obchodu? V krásném irském městečku Killarney se sešli ministři zemědělství EU a komisaři Evropské komise a nabídli ostatním členským zemím Světové obchodní organizace zrušení zemědělských vývozních subvencí. Právě agrární obchod je již řadu let žábou na prameni další liberalizace zahraničního obchodu … a rozvoje nejchudších zemí světa.
(podrobněji ZDE)

Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.

David Marek, Patria Online

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka
13:09UNICAPITAL Invest VI a.s.: Pololetní zpráva

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data