Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Chystá ČNB další překvapení? (opak.)

31.7.2003 9:56
Autor: 

Tento čtvrtek opět zasedne bankovní rada k diskusi o aktuálním stavu českého hospodářství a výhledu na několik čtvrtletí dopředu. Podkladem k diskusi bude rozsáhlá čtvrtletní verze situační zprávy obsahující čerstvé makroekonomické projekce. Dosud platné odhady ČNB předpovídají, že růst HDP v letoším roce dosáhne 2,3 - 2,9 %. Od druhého čtvrtletí roku 2003 by mělo docházet k postupnému urychlování dynamiky HDP až k předpokládanému meziročnímu růstu více než 3,5 % ve 4. čtvrtletí. V roce 2004 makroekonomická prognóza předpokládá stagnaci dynamiky HDP na úrovni meziročního tempa růstu 1,7 - 3,3 % v souvislosti s reformou veřejných rozpočtů, jež by měla negativně ovlivnit spotřebu domácností skrze vyšší nepřímé daně a pomalejší růst mezd ve veřejném sektoru. Co se týče vývoje cenové hladiny, ČNB předpokládá, že v dubnu 2004 dosáhne inflace 2,9 - 4,3 % a v říjnu 2004 3,9 - 5,3 %. Je pravděpodobné, že nový odhad růstu HDP v letošním roce bude buď stejný nebo mírně nižší než dosavadní prognóza. Beze změny či jen mírně změněn bude také odhad na příští rok. Členové bankovní rady již naznačili, že směrem dolů by se měla prosunout odhadovaná trajektorie budoucí inflace. Ostatně právě tento faktor patřil mezi nejvýznamnější při červnovém rozhodnutí o snížení úrokových sazeb.

Právě nečekaný tah centrální banky v červnu snižuje pravděpodobnost dalšího snížení úrokových sazeb na nadcházejícím jednání bankovní rady. Většina nových informací od poslední velké situační zprávy již byla zahrnuta do nižších sazeb. To ovšem neznamená, že například v září či říjnu by se sazby opět nemohly mírně snížit. Konstelace domácích inflačních faktorů nadále ponechává prostor pro uvolnění měnových podmínek. Spotřeba domácností sice roste solidní tempem a další stimul nepotřebuje, nicméně nijak zvlášť nezatěžuje obchodní bilanci ani nepřináší inflační tlaky, a tak nebrání centrální bance k případnému dalšímu snížení sazeb k podpoře růstu investic, jež se v 1. čtvrtletí meziročně propadly o 2,5%. Zastánci dalšího snížení sazeb nyní mohou argumentovat také vyšší pravděpodobností realizace rozpočtové reformy. Hospodářská situace na západ od našich hranic se dnes jeví v mírně lepším světle. Nicméně příznivější hodnocení vychází spíš z „měkkých“ ukazatelů (indikátory očekávání) než z reálných statistik. Představitelé ECB i Fedu proto nevyloučili možnost dalšího snížení úrokových sazeb a v případě deflační hrozby i možnost provádění nestandardních operací v podobě nákupu dluhopisů s dlouhou dobou do splatnosti. Zhodnocení domácích i vnějších faktorů ponechává dvířka k dalšímu snížení úrokových sazeb v ČR nadále otevřená. Ostatně jeden z členů bankovní rady navrhoval pokles základní repo sazby na 2,0% již v červnu. Třeba se mu podaří přesvědčit kolegy na podzim. Důležitý ovšem bude vývoj směnného kurzu. Červencové oslabení nominálního efektivního kurzu totiž uvolnilo měnové podmínky i při stávajících úrokových sazbách.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.6.2018
11:01Jak může být Rusko ekonomickým trpaslíkem a zároveň vojenskou velmocí?
10:49Akcie evropských bank dnes vzkvétají. Avast má tři doporučení k nákupu
10:35Trhům se vrací nálada, euro ani koruna z toho však neprofitují  
9:32Zakladatel Frolík zvažuje pustit do evropské jedničky zdravotních lůžek LINET další investory
9:12Rozbřesk: Další rok s deficitem. Ropa Brent u 75 dolarů
9:00Evropské burzy čeká zřejmě zotavení. V Praze se zastavuje obchodování s akciemi Kofoly  
8:50Poprvé od roku 2009 klesl meziměsíčně objem i počet nových hypotečních úvěrů
8:37Akcionář CED Group prodává svůj podíl v Kofole. Obchodování s akciemi je pozastaveno
8:33General Electric po sto letech vypadne z akciového indexu Dow Jones
5:42Trump má jednu velkou pravdu
19.6.2018
22:05Hrozba nových cel poslala Wall Street do rudé barvy
18:21Čeká velké farmaceutické firmy nový útes?  
17:45Evropa umazala část ztrát, indexy v USA v červeném
17:41Pokles nervozity z obchodní války dovolil eurodolaru korekci ztrát  
16:58ČBA: Nová hypoteční kritéria by loni negativně ovlivnila 30 procent celkového objemu půjček
16:40Rusko a Saúdská Arábie prosazují výrazné zvýšení těžby ropy
16:26Pravděpodobná dlouhodobá tržní cena kryptoměn je nula
15:23Česká zbrojovka a.s.- Oznámení zahájení výplaty pátého úrokového výnosu
14:44Prosil bych jednu soběstačnost. Trumpova nová hrozba Číně v několika číslech
13:46Respektovaný institut Ifo prudce snížil odhad růstu německé ekonomiky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje starších domů