Ministr financí Bohuslav Sobotka uvedl, že přes všechnu snahu o snížení rozpočtového deficitu zřejmě Česká republika nebude schopna přijmout euro dříve než v roce 2009. Sobotka si tipnul jako datum možného vstupu do eurozóny roky 2009-2010. Premiér Vladimír. Špidla minulý týden označil za reálné přijetí eura v období 2009 až 2011.
Agentura Standard & Poor’s snížila Praze rating jejích korunových závazků na A- ze stupně A+. Hodnocení závazků v cizí měně zůstalo nezměněno na stupni A-.
Slovenský vládní dluh ve 3. čtvrtletí vzrostl na 381 mld. Sk, což je o 9% více než před rokem. V průběhu letošního roku dluhy slovenské vlády dokonce překročily úroveň 400 mld. Sk, vláda však ke snížení použila privatizační příjmy.
Nezaměstnanost na Slovensku se v listopadu zvýšila na 16,75% z říjnových 16,44%. Bez práce je na Slovensku 488 tis. osob, tj. téměř stejně jako v ČR.
Devizové rezervy Slovenska k 18. prosinci dosáhly rekordně vysoké úrovně: 10,445 mld. Sk. Podobně jako v ČR stojí za růstem rezerv intervence centrální banky.
Meziroční tempo růstu americké ekonomiky ve 3. čtvrtletí bylo revidována na 3,3% z předchozího odhadu 3,2%. Ve srovnání s předchozím kvartálem se výkonnost americké ekonomiky zvýšila o 1,0%.
Míra inflace ve Francii za listopad byla potvrzena na 2,1%, kde jí uváděl již předběžný odhad francouzského statistického úřadu. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily o 0,1%.
Podle předběžného odhadu se v Německu spotřebitelské ceny v průběhu prosince zvýšily o 0,1% a meziroční míra inflace zůstala na 1,1%.
Hrubý domácí produkt Maďarska se ve 3. čtvrtletí meziročně zvýšil o 3,5%. Předchozí odhad ze začátku prosince hovořil o růstu o 3,4%.
Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.
David Marek