Odbory vládě neustoupily a mzdy ve státní sféře příští rok vzrostou o 7%, dohodli se na tom ministři financí a sociálních věcí s odbory. Odkládá se však rozšíření platových tříd ze současných 12 na 16. Státu se tak podaří ušetřit 3,5 mld. Kč.
Změny v daňové legislativě projedná vláda až v neděli 8. září. Poslanecká sněmovna by se jimi mohla zabývat již 12. září.
Peněžní zásoba v ČR se v červenci meziročně zvýšila o 4,4%, tedy stejně jako v červnu. Objem úvěrů se především díky změně statutu ČKA a odpisům nedobytných pohledávek meziročně snížil o 27,4%. Klesat však začal také objem vkladů v bankách (-0,7%). Již druhý měsíc po sobě má meziroční změna záporné znaménko.
Světová obchodní organizace WTO rozhodla, že EU může na USA uvalit obchodní sankce v hodnotě 4 mld. USD za daňové úlevy poskytované velkým vývozcům z USA.
Inflace v zemích eurozóny v srpnu opět vystoupila nad cílovou úroveň ECB. Podle předběžných odhadů Eurostatu by měla činit 2,1%, v červenci dosáhla 1,9%.
Francouzská míra nezaměstnanosti se v srpnu nezměnila a zůstala na úrovni 9,0%. Počet nezaměstnaných se ovšem zvýšil o 18 tis. na 2,43 mil. osob.
Index nákupních manažerů se v USA v srpnu zvýšil na 54,9 bodu z 51,5 v červenci. Méně příznivou informací je revize srpnové spotřebitelské důvěry (University of Michigan z 88,1 na 87,6 bodu.
Japonský HDP se ve 2. čtvrtletí mezikvartálně zvýšil o 0,5%, ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je však HDP nižší o 0,8%.
¨
Kanadské ekonomice se dařilo lépe, HDP se ve 2. čtvrtletí zvýšil o 1,1% ve srovnání s předchozím kvartálem a o 3,2% meziročně.
Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.
David Marek