Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Návrh státního rozpočtu: dárek současné vlády budoucímu kabinetu

Návrh státního rozpočtu: dárek současné vlády budoucímu kabinetu

14.08.2006 17:09
Autor: David Marek

Dva a půl měsíce po volbách sice nemáme vládu, i když blýská se na lepší časy a máme alespoň předsedu sněmovny, první návrh státního rozpočtu na příští rok je už ale na světě. Schodek by měl činit 88 miliard korun. Měla by být odložena platnost zákona o službě státních zaměstnanců (opět), změněn zákon o nemocenském pojištění a zvýšena spotřební daň u tabákových výrobků. Příjmy mají činit 886,7 miliardy a výdaje 974,7 miliardy korun.

Na první pokus to není špatné. Nemocenská by měla státní pokladně odlehčit dvaceti miliardami, vyšší daň na cigarety naopak deset miliard přidat. Stále nám chybí bratru 50 miliard. Odložení účinnosti služebního zákona sice tuto díru nezalepí, ale v návrhu je zaklínadlo o snížení některých „dalších výdajů státního rozpočtu a zrušení finančních dopadů vyplývající z některých usnesení vlády“. Kterých? To asi oči veřejnosti vidět nemají. Nebo tu není nic k vidění.

Rozpočet je postaven na předpokladu růstu HDP o 5,0 procent, průměrné inflaci 2,8 procenta a míře nezaměstnanosti 7,4 procenta. Pro srovnání naše odhady počítají s růstem HDP o 4,5 procenta, průměrnou inflací 3,7 procenta a v odhadu míry nezaměstnanosti panuje shoda. Za uvedených předpokladů by měly příjmy ve srovnání s letošním rozpočtem klesnout o 0,3 procenta. Při zhruba osmiprocentním zvýšení HDP v běžných cenách (dle našeho odhadu) a zvýšení inkasa spotřební daně u tabáku o deset miliard je to trochu pesimistický pohled. Na straně druhé jsou rouškou tajemna zahaleny výdajové škrty, jak již bylo uvedeno.

Přes všechny čáry máry bude rozpočtový schodek o 14 miliard vyšší než letos. Přesto si ministerstvo financí dovolí v návrhu rozpočtu počítat s vyšší než minimální valorizací důchodů. Nejenže tak zatěžuje rozpočet, ale navíc ztěžuje situaci další vládě při reformování penzijního systému. Schodek celkových veřejných rozpočtů (v ESA 95) by měl činit 3,8 procenta HDP místo 3,3 procenta, k nimž se zavázala ČR Evropské komisi v Konvergenčním programu. Nejobjektivnějším, i když poněkud krkolomným, měřítkem hospodaření vlády je cyklicky očištěné primární (bez úroků) saldo veřejných rozpočtů bez mimořádných příjmů (privatizace) a výdajů (ztráty ČKA a spol.). Tento ukazatel by se měl podle našich výpočtů zvýšit na 3,0 procenta HDP z letos předpokládaných 2,8 procenta HDP a dosáhnout tak historicky nejhoršího skóre. A to některé problémy byly jen odsunuty do budoucnosti.

Rozpočet připravený na příští rok je chaotický pokus odvrátit propuknutí dlouho neléčené nemoci. Na českou ekonomiku v posledních letech svítí slunce a pacient-veřejné finance se zdá být trochu méně nemocný. Ale bohužel je tomu naopak. Zahájit léčbu skutečných nádorů českých veřejných financí (sociální mandatorní výdaje, financování zdravotnictví a příprava na dopady stárnutí populace) se zatím nikdo neodvážil. Od vlády, která už jen přesluhuje a patrně bude mít s plněním rozpočtu v příštím roce pramálo společného, nicméně razantní reformy čekat nemůžeme. Ostatně měla na to čtyři roky, které jí protekly mezi prsty jako písek.

Čtěte také:
Janota: Návrh rozpočtu ohrožuje vstup do ERM-2
MF navrhuje rozpočet na příští rok se schodkem 88 miliard Kč


Váš názor
 • děkuji
  15.08.2006 14:30

  adminovi a lidem z patrie že smazali můj příspěvěk zítra podám trestní oznamení na patrii a podnet na ČNB na odebráni licence mám samozřejmě kopii a je zcela evidentní že jsem někomu svou notou šlápl na kuří oko nevěřil jsem že je dnes rok 1976 a že jsme v dobách tvrdé totality a cenzury Děkuji váš Mufin
  mufin
 • Vidíte to moc černě
  15.08.2006 13:48

  Ale ale pane Marku. Že Vy to úmyslně malujete načerno! Místo abyste ocenil,že jsme sestrojili finační perpetum mobile, malujete čerta na zeď a znevažujete naše úspěchy při budování rozvinuté socialistické společnosti. Abychom si na Vás a tu Vaši Patrii neposvítili!! Vaši přátelé s ksčssd.
  dojná kráva socdem
 • Vážení přátelé Paroubka a spol.
  15.08.2006 8:17

  proč asi p.Paroubek chce dvouletý mandát nové vlády ODS a pak předčasné volby? Protože si ODS vyžere ty rozpočtové průšvihy, odskáče rozpas tzv. sociálního smíru, který zde Paroubkovci na dluh vybudovali a pak se slavně ČSSD zaváže vše navrátit, slíbí podpory a dávky, které teď sama v návrhu rozpočtu ruší a vrátí se díky stádu voličských ovcí k moci a dokončí totální ekonomickou katastrofu naší republiky. Měli bychom je všechny poslat do KLDR, tam ať si svoje sociální regulativy uplatňují do sytosti!
  ON
 • Milí pánové,
  15.08.2006 1:44

  jestli si myslíte, že umíte napsat lepší článek, tak ho napište, nabídněte Patrii, podepište se pod něj celým jménem, když bude dobrý, proč by ho neotiskli. Kdo pozorně čte fórum a články, tak ví, že i články mnohdy reflektují názory z fóra a to je dobře, ale je sakra rozdíl psát pod nickem a nebo pod svým jménem.
  Cluseau
 • ale ale pane Marku
  14.08.2006 20:27

  Podle Vas si prece socanska vlada vedla velmi dobre,ekonomika vzkvetala.Penez by melo byt ve statni kase jako zelez.Tak kdepak se stala chybicka.A to jsme se jeste nedovedeli,ze za vlady socanu vzniknul jeste jeden obrovsky statni dluh a to na rozpadajicich se silnicich a mostech.Troufam si ho odhadnout na minimalne dalsich 100 miliard.(mozna i 200)Takze sum sumarum nas socani za par let vlady zadluzili jednim bilionem posilujicich korun.
  vasek
Aktuální komentáře
23.01.2021
9:11Víkendář: Přichází korporátní digitální transformace
22.01.2021
22:03Zavěr týdne v USA ve znamení mírného poklesu  
18:56Moneta oznamuje ochotu jednat o převzetí Air Bank a transakci, která může vést k zásadnímu podílu PPF
18:35MONETA Money Bank, a.s: Uveřejnění vnitřní informace
17:59Tomáš Vlk: Hodnotové a cyklické akcie by letos měly mít v portfoliu větší prostor
17:15Akcie v minusu, euro odolává, dluhopisy na závěr týdne se ziskem  
17:00Mora z ČNB: Příští pohyb sazeb vidím spíše vzhůru
16:26Rozdíl mezi americkými a evropskými akciemi
16:09Intel zatím neplánuje outsourcing výroby čipů (komentář analytika)  
14:42VW za loňský rok čeká provozní zisk kolem deseti miliard eur
14:42Perly týdne: Akcie nastaveny na dokonalost, dolar na pokles a u nás nezájem o paušální daň
14:19FAZ: Z českých kvót na potraviny by mohl profitovat Babiš
13:14Hanke: Řešení latinskoamerických měnových pohrom
13:12Německo zhoršilo odhad letošního růstu HDP na 3 procenta
12:32Podnikatelská aktivita v eurozóně v lednu dále klesla
11:29NET4GAS uskutečnila úpis dvou tranší korunových dluhopisů včetně výjimečné na korunovém trhu za posledních 10 let
11:12Negativní dopoledne. Investoři si všimli, že koronavirus zůstává problémem  
10:29Škodě loni v Česku klesla výroba na tři čtvrtě milionu aut
10:25Masivní fiskální podpora a inflace jako šedá labuť
9:42Vláda spolu s nouzovým stavem prodloužila i epidemická opatření

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data